Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: św. Andrzej i andrzejki
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Skąd powiązanie św. Andrzeja z pogańskimi wróżbami nie wiadomo. Choć wróżby andrzejkowe od zawsze miały charakter zabawy, którą traktu...


Skąd powiązanie św. Andrzeja z pogańskimi wróżbami nie wiadomo. Choć wróżby andrzejkowe od zawsze miały charakter zabawy, którą traktuje się z przymrużeniem oka, to nie zmienia to faktu, że wróżby, nawet w formie zabawy – to nic dobrego. W zamian tego co magiczne, opowiem wam o innych ciekawostkach związanych ze św. Andrzejem.

Zapewne zabawy związane z planami matrymonialnymi pasowały do św. Andrzeja, którego uważano za opiekuna panien na wydaniu i wierzono, że modlitwa do niego może sprawić, że zawarte małżeństwo będzie szczęśliwe. Jest też patronem małżeństw i wspomaga przy prośbach o potomstwo.

Andrzejki to na pewno jest dobry dzień do zabawy i świętowania, ponieważ przypadają na ostatni dzień roku liturgicznego, przed rozpoczynającym się Adwentem.


Wszyscy kierowcy znają znak drogowy krzyż św. Andrzeja. Wiecie dlaczego ustawia się te znaki przed przejazdami kolejowymi? Kształt tego krzyża pochodzi od sposobu w jaki został ukrzyżowany św. Andrzej. A pojawia się przy przejazdach kolejowych, ponieważ ten święty jest patronem podróżujących i strzeże bezpieczeństwa. Poza tym kształt ten zwraca uwagę kierowców.



Św. Andrzej jest patronem Szkocji i dlatego na fladze Szkocji znajduje się jego krzyż. Jest to najstarsza flaga w Europie. W 1707 roku flaga ta została połączona z flagą Anglii ( krzyż św. Jerzego – patrona Anglii) tworząc flagę Wielkiej Brytanii a w 1801 dodano flagę Irlandii ( krzyż św. Patryka – patrona Irlandii) tworząc Zjednoczone Królestwo. W Szkocji 30 listopada jest to święto narodowe i dzień wolny od pracy, w ten dzień Szkoci jedzą tradycyjnie rybę, jako że ich patron był rybakiem.






W Polsce wizerunek Andrzeja Apostoła z krzyżem, występuje w herbach miast Złoczew i Przemęt.








Według tradycji prawosławnych św. Andrzej dotarł nad Dniepr i Don i jest założycielem Kijowa. I tak jak św. Piotr jest symbolem kościoła zachodniego, tak św. Andrzej jest symbolem kościoła wschodniego. Dwa Kościoły - dwaj bracia na ich czele.
Pierwszą cechą, jaka charakteryzuje św. Andrzeja, jest imię, nie jest ono hebrajskie, jak należałoby się spodziewać, lecz greckie. W Galilei język grecki i grecka kultura występowały dość często. Greckie andreia znaczy męstwo, stąd imię Andrzej można przetłumaczyć jako mężny.


Był pierwszym powołanym. To on przyprowadził do Jezusa swojego brata Piotra. Wcześniej mieszkali w Kafarnaum. Musieli być zamożnymi rybakami, bo posiadali własne łodzie i sieci. W ich domu Jezus często się zatrzymywał. W ewangeliach św. Andrzej występuje kilka razy. Sporo miejsca poświecono mu także w apokryfach. Ewangelizował głównie na wschodzie.

Kościół św. Andrzeja w Komornikach
Po przybyciu do miasta Patras na Peloponezie został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X. Litera X jest pierwszą literą imienia Chrystusa w języku greckim. Tradycja podaje, że miało to miejsce 30 listopada 65 roku a przed śmiercią św. Andrzej konając trzy dni, cały czas przemawiał do tłumów.

Jednym z najbardziej znanych owoców pracy św. Andrzeja jest założenie Kościoła w Konstantynopolu. I tam wystawiono w 357 roku pierwszy kościół ku jego czci.

Natomiast najdawniejszy wizerunek św. Andrzeja pochodzi z V w i jest w mozaice bazyliki św. Apolinarego w Rawennie.


Na zdjęciu kościół św. Andrzeja w Amalfi we Włoszech. Tam znajdują się od 800 lat relikwie tego świętego. Świątynia jest arcydziełem sztuki, w którym elementy gotyckie, romańskie, bizantyjskie, normańskie, a nawet arabskie mieszają się z barokiem.

Najoryginalniejsza i najstarsza (XII–XIII wiek) jest wolno stojąca dostojna wieża, która dominuje na wzniesieniu katedralnym.












































 
Top