Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 23w. Szlakiem ks. Jakuba Wujka - Wągrowiec
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
W okolicach Wągrowca jest wiele ciekawych rzeczy do obejrzenia: jest piramida, skrzyżowanie rzek i drugi co do wielkości głaz narzutowy....

W okolicach Wągrowca jest wiele ciekawych rzeczy do obejrzenia: jest piramida, skrzyżowanie rzek i drugi co do wielkości głaz narzutowy. Jest też kilka dworków należących do rodziny Świniarskich, która stworzyła jedną z największych fortun w Polsce  i miała wiele linii rodowych.




W Skokach jest pałac eklektyczny  zbudowany dla rodziny  Wincenta Swinarskiego, niestety jest on niedostępny, za to obejrzymy piękny kościół zbudowany z muru pruskiego w 1737 roku z fundacji Michała  Raczyńskiego, wojewody poznańskiego.







Do rodziny Swinarskich należała także pobliska wieś Roszkowo. Dziedzic Andrzej Swiniarski miał 4 dzieci: Wincentego, Juliana, Ludwikę i Florentynę, z których dziedzicem został ten pierwszy i w 1844  Wincenty wybudował we wsi obecny pałac. Miał  on 2 synów: Ignacego  i Antoniego. Antoni był bezpotomny, natomiast Ignacy  doczekał się dziesięciorga potomstwa. Za pałacem są  dwa stawy. Trudno go znaleźć, trzeba dojechać polną drogą przez park  koło stawu.

Dwór w Budziejewie zbudowany został  w 1856 roku  dla rodziny Teodora Swiniarskiego. Teodor był kuzynem w 6 pokoleniu  Wincentego  z Roszkowa. Ciężką pracą doprowadził majątek do rozkwitu. Dopiero będąc już niemłodym Teodor ożenił się ze Stefanią Chrzanowską h. Poraj z Czechowa, z którą miał córki Lucynę i Annę. W 1926  właścicielką 432-hektarowego majątku była wdowa, Stefania Swiniarska. Ostatnią dziedziczką majątku w Budziejewie była Anna ze Swiniarskich- Daszkiewiczowa.



Zarządzała majątkiem od 1932 roku do wybuchu II wojny światowej. Jej mąż, Rajmund Daszkiewicz, został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w 1941 roku.

Wokół " Róży Poraja" w Budziejewie jest przepiękny ogród z rzeczką, wodospadem, mostkami i fontanną.





Nieopodal, w odległości 2 km od Budziejewa, we wsi Budziejewko znajduje się  drugi w Wielkopolsce  pod względem wielkości, po kamieniu św. Jadwigi koło Gołuchowa,  kamień św. Wojciecha.  Wpisany w 1840 roku do księgi wieczystej jako najstarszy, prawnie chroniony zabytek przyrody w Wielkopolsce. Według legendy z tego kamienia miał głosić Słowo Boże do okolicznego ludu św. Wojciech.





W Popowie Kościelnym jest  drewniany kościół  z 1629 a wokół niego szereg kapliczek z 1926 z figurami . Jego fundatorem był dziedzic Stanisław Zagórski. Koło kościoła rośnie olbrzymia dwupniowa lipa o obwodzie 460 cm.










Przy granicy Wągrowca  w miejscowości Łaziska znajduje się nietypowy grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich - Franciszka Łakińskiego. To 6-metrowa piramida, z którą wiąże się niezwykła legenda. Łakiński przepowiedział, że Polska odzyska niepodległość, gdy sosny znajdujące się obok grobowca przerosną go. Słowa te okazały się prorocze.




W Tarnowie  Pałuckim  zachował się drewniany kościół najstarszy w Polsce. Na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych stwierdzono, że do konstrukcji kościoła użyto drewna sosnowego, które ścięto na przełomie 1373/1374.   Całe wnętrze świątyni pokrywa piękna  polichromia, ta w nawie powstała około 1639 roku.





Turystów do Wągrowca przyciąga unikatowe zjawisko jakim jest skrzyżowanie dwóch rzek. Na świecie są tylko dwa skrzyżowania rzek, gdzie wody nie mieszają się tylko płyną swoim nurtem. Nie jest to zjawisko naturalne, powstało podczas prac melioracyjnych przeprowadzonych przez cystersów w 1830.





Aby wejść na wieżę widokową, niestety trzeba się wcześniej umówić telefonicznie.









Przy późnogotyckim, XVI-wiecznym kościele farnym Św. Jakuba Apostoła - patrona miasta, znajduje się jedyny  pomnik w Polsce ks. Jakuba Wujka. Pomnik ten został poświęcony przez księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1973 roku. Jakub Wujek zmarł w 1597 roku, po 30 latach ekshumowano jego ciało, które całe obróciło się w proch oprócz prawej ręki. Ciekawe, bo np. u św. Antoniego zachowały się struny głosowe i język. Prochy ks. Wujka spoczęły pod ołtarzem w kościele św. Barbary w Krakowie.

Ks. Wujek skończył Uniwersytet Jagielloński i organizował wiele szkół jezuickich również Kolegium Jezuickie w Poznaniu, konkurencyjne dla szkoły Lubrańskiego. Był jej pierwszym rektorem. Obecnie znajduje się tam Urząd Miasta. Był również rektorem kolegium w Wilnie, jednak przekazał ten urząd Piotrowi Skardze i wyjechał na Węgry, tam stworzył kilka szkół. Oprócz Biblii przetłumaczył także O naśladowaniu Chrystusa oraz katechizmy i wydał także zbiór kazań tłumaczących Biblię.


 Cystersi przybyli do pobliskiego  Łekna z  w 1153. Według najnowszych badań klasztor w Łęknie był najwcześniej lokowanym na ziemiach polskich opactwem cysterskim. Ok.1390  cystersi podjęli decyzję o przeniesieniu klasztoru z Łękna do Wągrowca. Translokacja przebiegała powoli i trwała prawie sto lat. Wągrowiec był jednym z nielicznych ośrodków miejskich w Polsce, stanowiących wyłączną własność zakonną




W Wiatrowie przebywał pod koniec swojego życia generał Ignacy Prądzyński i tutaj zmarł. Był on bratem Nepomuceny Moszczeńskiej żony Antoniego. Drugim rezydentem był Ambroży Skarżyński  uczestnik powstania listopadowego. Majątek był własnością rodziny Moszczeńskich do 1939 roku. Obecnie pałac  jest opuszczony i trzeba go się naszukać w zaniedbanym parku. Wjazd jest zarośniętą ścieżką do parku, ale warto bo  pałac robi wrażenie.





Filmik z wycieczki można obejrzeć tutaj





Niedostępne pałace na szlaku: w Skokach i w Siernikach.

                                                                       Mapka wycieczki


Pozostałe zdjęcia z wycieczki

Kapliczki wokół kościoła w Popowie Kościelnym

c.d. kapliczki

Poraj w Budziejewie

piękny ogród w Budziejewie  wokół dworku

powozy w Budziejewie w "Róży Poraja"

Dzwonnica koło Fary w Wągrowcu 
Tablica na Piramidzie Łakińskiego



Pałac w Wiatrowie





To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.

 
Top