Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: Jak wyhodować bombę ...witaminową
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Przekonałam się, że zimą i na przedwiośniu zamiast łykać sztuczne witaminy i niesprawdzone suplementy lepiej wyhodować KIEŁ...


Przekonałam się, że zimą i na przedwiośniu zamiast łykać sztuczne witaminy i niesprawdzone suplementy lepiej wyhodować KIEŁKI. Znów będzie po poznańsku czyli tanio a skutecznie.

Wszystko czego potrzebujemy to kiełkownica za 20 zł, która kupicie tutaj i nasiona do kiełkowania. Należy pamiętać, aby kupować nasiona z napisem „ do kiełkowania” ponieważ zwykłe nasiona są zaprawiane chemicznie przeciwko chorobom i szkodnikom. Bezpiecznie będzie kupić nasiona w zielarni, kosztują ok 3 - 4 zł za paczkę

Na początek  do uprawy polecam nasiona lucerny i fasolki mung - są pyszne. Fasolka Mung (na zdjęciu) smakuje trochę jak świeży zielony groszek. Lubię ją przegryzać gdy np. oglądam film. Najbardziej lubię kiełki jak tylko zaczną kiełkować, są wtedy najsmaczniejsze.

Największą bombą witaminową jest rzeżucha, mały minus ma taki, że podczas kiełkowania nieprzyjemnie pachnie, ale jeśli nam to nie przeszkadza, to warto ją kiełkować. Nie czekam aż urośnie duża, nasiona tylko skiełkowane nie są tak ostre.

Ostre w smaku są kiełki: rzeżuchy, rzodkiewki, buraka, gorczyca, kapusta czerwona, brokuł, cebula
Łagodne: fasolka mung, lucerna, soczewica, soja, pszenica, owies i jęczmień, koniczyna, słonecznik.
Na zdjęciu czerwone kiełki buraka.

Jednorazowo zalewam wodą 2-3 łyżki nasion w kubku i muszą namoczyć się, najlepiej przez całą noc.

Rano przecedzam i wysypuję do kiełkownicy. Zamykam i nie otwieram aż zobaczę kiełki. Często w instrukcjach jest mowa o przepłukiwaniu nasion, nigdy tego nie robię, bo potem mi pleśnieją.

Aby mieć ciągłość kiełkowych dostaw, powtarzam to  co 3 dni i wsypuję nasiona następną tackę kiełkownicy.








Rośliny gromadzą w nasionach dla następnego pokolenia wszystko, co najlepsze: białka, wszystkie witaminy, mikroelementy, enzymy i in. Co ciekawe, kiełki zawierają więcej składników odżywczych niż ich „dorosły” odpowiednik.

Z ciekawostek – pół szklanki kiełków lucerny zwiera tyle wit. C co 6 szklanek soku pomarańczowego a 3 łyżki kiełków pszenicy mają więcej błonnika niż kromka ciemnego chleba. Trzydniowe kiełki brokułów zawierają sulforafany stosowane w profilaktyce nowotworów. Kiełki rzodkiewki zawierają 2 i pół raza więcej wit. C niż jej korzeń. Kiełki soczewicy zawierają dużo kwasu foliowego a kiełki lucerny i koniczyny są cennym źródłem fitoestrogenów - hormonów roślinnych pomagających w menopauzie. Osobom, które nie tolerują preparatów żelaza polecane są kiełki lucerny i soczewicy. Kiełki owsa mają największą ilość wit. E.

W tej części znajdziecie opisy skutecznych ziół leczniczych i domowe przepisy na ziołowe herbatki. Podałam jakie zioła na grypę a jakie na przeziębienie albo na wiosenne przesilenie. Są tu także zioła w kosmetyce. W moim rodzinnym domu zioła używano od pokoleń. Rosły w przydomowym ogródku albo chodziło się z babcią na łąkę. Pamiętam łany pomarańczowego nagietka, który rozsiewał się sam wszędzie albo wszędobylską miętę, którą piło się zamiast herbaty. Mama opowiadała mi, że jak była mała to na podwieczorek zawsze była herbata z lipy. A ojciec pamiętał, jak jego mama piła napar ze skrzypu, aby mieć ładne włosy. Ja pamiętam smak rumianku, który łagodził ból żołądka, melisa była na bóle menstruacyjne a szałwią płukało się bolące gardło.

 
Top