Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 8p.Szlakiem muzeów - cz.5 św.Piotr i Król Jagiełło
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Żeby zachęcić do zwiedzania Muzeum Archidiecezjalnego koło Katedry na Ostrowie Tumskim zacznę od Skarbca . Są tam cuda. Mistrzostw...

Żeby zachęcić do zwiedzania Muzeum Archidiecezjalnego koło Katedry na Ostrowie Tumskim zacznę od Skarbca. Są tam cuda. Mistrzostwo sztuki złotniczej. Nie mogłam się napatrzeć na złote monstrancje, kielichy, relikwiarze, krzyże, pastorały i kadzielnice. Niesamowita koronkowa robota, zdjęcia nie oddadzą tych misternych detali, trzeba to zobaczyć.


Najcenniejsze eksponaty w Skarbcu to Monstrancja Władysława Jagiełły, podarowana przez króla  kościołowi  Bożego Ciała na ulicy Krakowskiej,  kielich biskupa Tolibowskiego, krzywaśń pastorału z Limoges z XIII w. znaleziona pod katedrą i miecz św.Piotra, podarowany biskupowi Jordanowi przez papieża. Właściwie jest to tasak rybacki a mała dziurka w ostrzu była do przełożenia haczyka, by można go było nosić przy pasku.
miecz św.Piotra
krzywaśń pastorału z Limoges XIIIw




Wchodząc do muzeum po prawej stronie znajduje się kasa, w której polecam zaopatrzyć się w przewodnik, pierwszych 500 sztuk od promocji 8 grudnia jest darmowych. Ma tytuł "Wiedza i sztuka w Akademii Lubrańskiego" w przyjazny sposób ciekawie oprowadzi po zbiorach. Jest też dodatek dla dzieci w formie mapy skarbów, dzieci szukają na obrazach smoka, węża czy czereśni.

Na pierwszym piętrze jest Galeria Sztuki Nowożytnej. Warto zwrócić uwagę na obraz Opłakiwanie Antoona van Dycka ucznia Rubensa. Eksponaty  ułożone zostały w temat zatytułowany "Dzieje Zbawienia". Tym sposobem prześledzić można całe życie Jezusa. Wyodrębniona została "część maryjna", dzięki której poznać można, jak przejawiał  się kult Matki Boskiej w sztuce i jakie są jej tzw. typy ikonograficzne, czyli jak jest przedstawiana.
Kolejne pomieszczenie to Sala Świętych. Na zdjęciu Legenda św. Stanisława z XVII w. W głównej części wskrzeszenie Piotrowina a wokół niemal jak w komiksie obrazki z jego życia. Jest to tzw. narracyjny typ przedstawiający świętego. Obok obrazy innych świętych przedstawione drugim typem tzw. atrybutowym.

Galerią Portretów dojdziemy do Sali Ofiarodawców, którą urządzono w stylu poznańskiego salonu. Jest tu biurko i meble z gabinetu prawnika Ludwika Cichowicza i galeria obrazów Leona Wyczółkowskiego podarowana przez Wiesławę Cichowicz. Wyczółkowski był przyjacielem domu Cichowiczów. A także porcelana, srebra i drobiazgi od pań Wiesławy i Heleny - córki, które znamy jako założycielki Muzeum Etnograficznego. Są też pamiątki po Romanie Brandstaetterze tłumaczu Biblii i autorze książki  " Jezus z Nazaretu".

Maria z Żółtowskich podarowała muzeum kolekcję związaną z królem Janem III Sobieskim.
Jest to czepek chrzcielny króla z 1624 roku razem z pasem, pierścień króla na rękawicę oraz dokument z jego pieczęcią. Inni ofiarodawcy to prof. Iwanoyko - od niego jest m.in.oryginalna szafa grająca i państwo Szułdrzyńscy  - od nich są m.in. wielkie chińskie wazony. Oprócz obrazów Wyczółkowskiego są na ścianach obrazy Teodora Axentowicza.

Poniżej zdjęcia niektórych eksponatów z tej sali.
łyżki srebrne
srebrna zastawa stołowa
porcelana Rosenthal z XIX w



Na drugim piętrze jest Galeria Sztuki Średniowiecznej - duma i oczko w głowie tego muzeum. Gdyby zabawić się w liczenie, to w ekspozycji najwięcej jest obiektów przedstawiających Matkę Boską z Dzieciątkiem, potem Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Pietę. Najstarsza w zbiorach jest Madonna z Ołoboku, potem Madonna z Łukowa i krucyfiks z Dolska z 1390 roku ( na zdjęciu). Krucyfiks to krzyż z ciałem Jezusa. Głowa Jezusa jest przechylona na prawo i prawa stopa nałożona jest na lewą, ponieważ twórcy tamtego okresu dużą wagę przywiązywali do strony prawej jako sacrum nadrzędnej do lewej związanej z doczesnym życiem z grzechem i przemijaniem. Do tej pory mamy prawego człowieka i lewe interesy.

Pieta z Jeżewa z XIV w. Wyjątkowe są rysy twarzy Maryi, oddające jej cierpienie. Rzeźba jest pokryta polichromią wtórną. Średniowieczne rzeźby były bardzo kolorowe, niestety do naszych czasów polichromia nie dotrwała i często są tylko drewniane. Inne ciekawe eksponaty to ołtarz z Grabowa Królewskiego z 1375 roku, gdzie mały Jezus trzyma w ręku ptaka szczygła i figura Chrystusa z Nietrzanowa złożonego do grobu wielkopiątkowego.
Muzeum Archidiecezjalne mieści się w budynku Akademii Lubrańskiego. W Muzeum Narodowym znajduje się obraz Jana Matejki Założenie Akademii Lubrańskiego z 1886 roku. Co skłoniło Matejkę do utrwalenia tego faktu na płótnie? Akademia była pierwszą na ziemiach polskich szkołą nowego typu zaliczaną do tzw "szkół renesansowych" Wśród absolwentów jest nasz słynny poznański lekarz Józef Struś. Muzeum nawiązuje do szkoły umieszczając tabliczki z informacjami jakie miejsca się tam poprzednio znajdowały np. pokój belfrów czy biblioteka. Lubrański był z wykształcenia prawnikiem pracował u boku Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta i Zygmunta Starego. Jako biskup przeprowadził generalny remont katedry i z jego inicjatywy otoczono cały Ostrów nowym murem, którego fragmenty możemy oglądać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.

Czynne: wt-pt 10-17.00/ sob 9-15.00/ nd nieczynne 
Ceny biletów - 8 zł normalny/ 5 zł ulgowy

To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.

 
Top