Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 7w. Szlakiem Działyńskich - Kórnik
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
W połowie kwietnia zaczynają kwitnąć magnolie . Jak co roku pojechałam do Kórnika do Arboretum. Przepiękne widowisko, różne gatunki, ró...

W połowie kwietnia zaczynają kwitnąć magnolie. Jak co roku pojechałam do Kórnika do Arboretum. Przepiękne widowisko, różne gatunki, różne kolory i kształty kwiatów. Niektóre drzewa magnolii mają 150 lat.

Kolejny raz przyjadę tu w połowie maja kiedy zakwitną liliowe bzy i żółte i białe i dwukolorowe. W Kórniku jest kolekcja 160 odmian lilaków. Wtedy otwierana jest na ogół niedostępna druga część parku, w której to rosą bzy. Po bzach przychodzi kolej na różaneczniki i azalie. Widok 40- letnich krzewów pokrytych kwiatami zapiera dech w piersiach. Arboretum Kórnickie zajmuje powierzchnię 40 hektarów, na których zgromadzono około 3500 gatunków drzew i krzewów. Jest dzięki temu największym w Polsce i czwartym w Europie.

Niedaleko wejścia przy fosie zamkowej rośnie gruszka na wierzbie. Z innych drzew możemy tu zobaczyć 300-letnie lipy w alei generałowej Zamoyskiej (na zdjęciu), komnaty cisowe i drzewo chusteczkowe, to potoczna nazwa dawidii chińskiej. Szczególną uwagę warto zwrócić na cypryśnika błotnego. Szacuje się, że posadzono go ok. 1845. Jego cechą charakterystyczną są korzenie z pneumatoforami – zgrubieniami, które wyrastają nad poziom gleby w odległości nawet kilku metrów od pnia, aby dostarczać korzeniom niezbędnej ilości tlenu. Wygląda to naprawdę niezwykle.

Początki zamku sięgają XV w., kiedy to wzniesiono w tym miejscu pierwszą murowaną warownię, siedzibę możnego rodu Górków. Po Górkach właścicielami Kórnika byli krótko Czarnkowscy, potem Grudzińscy, a od 1676 r. Działyńscy. W drugiej połowie XVIII w. panią na zamku była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, zwana Białą Damą, o której krążą liczne opowieści. Za jej przyczyną zamek został przebudowany na wygodną barokową rezydencję, choć zachowano przy nim istniejący do dzisiaj relikt średniowiecznej twierdzy w postaci szerokiej, wypełnionej wodą fosy.

W XIX w. zamek został jeszcze raz gruntownie przebudowany w duchu neogotyku któremu ostateczny kształt nadał ówczesny właściciel Kórnika - hrabia Tytus Działyński. W zamku mieści się muzeum oraz Biblioteka Kórnicka, założona w 1828. Biblioteka jest dziś jedną z pięciu największych tego typu placówek w Polsce. Jednym z najbardziej charakterystycznych eksponatów, które możemy obejrzeć w kórnickim zamku jest portret słynnej Białej Damy, czyli Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej. Biała Duma uchodzi za najsłynniejszego polskiego ducha.

Tytus Działyński otwiera poczet trzech ostatnich wielkich panów Kórnika. Dwaj pierwsi, Tytus i jego jedyny syn Jan Kanty, byli przede wszystkim wielkimi bibliofilami, dzięki którym powstała tutaj jedna z najważniejszych polskich bibliotek, obecnie należąca do Polskiej Akademii Nauk.  Spadkobiercą Działyńskich po kądzieli był hrabia Władysław Zamojski (zm. 1924), fanatyk pracy organicznej, który pod koniec życia cały swój ogromny majątek ziemski przekazał państwu polskiemu pod postacią fundacji "Zakłady Kórnickie”

Oficyna nad jeziorem, zwana „Australią" powstała na polecenie Teofili z Działyńskich. Budynek tworzyły dwa piętrowe pawilony, przykryte mansardowymi dachami. Pawilony mieściły mieszkania służby. W roku 1869 Jan Działyński kazał przebudować i podwyższyć o jedną kondygnację część środkową budynku w celu umieszczenia tam części kórnickiego księgozbioru. W oficynie znalazły swoje miejsce także zbiory Władysława Zamoyskiego z podróży do Australii, które nadały jej tą nazwę.

Najmniejsza z oficyn, nazwana Klaudynówką wzniesiona w 1791 z przeznaczeniem na mieszkania. Według informacji (nie potwierdzonych źródłowo) w budynku tym miała urodzić się siostra Tytusa Działyńskiego, Klaudyna Potocka.  W czasach fundacji Zakłady Kórnickie oficyna nazywana była „domkiem pani hrabiny", bowiem Maria Zamoyska urządziła tam m.in. tkalnię kilimów dla uczennic kórnickiej Szkoły Gospodarstwa Domowego.

Przechodząc przez ulicę dojdziemy do Promenady, która ma półtora kilometra długości, tarasy widokowe i pomosty nad jeziorem. Spacerkiem promenadą dojdziemy w 10 minut do ławeczki Wisławy Szymborskiej na Prowencie - niegdyś folwark, gdzie 2 lipca 1923 roku urodziła się poetka. Jej ojciec Wincenty Szymborski był zarządcą dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego. Na ścianie domu, w którym urodziła się noblistka jest pamiątkowa tablica. A odsłonięcie pierwszego jej pomnika odbyło się na 4 dni przed jej 90 tymi urodzinami.

Na ławeczce siedzi kot ze słynnego wiersza poetki „Kot w pustym mieszkaniu”. Noblistka stoi uśmiechnięta w płaszczu i kapeluszu obok ławeczki. W prawej ręce trzyma z tyłu kartę z tytułem wiersza, fragmenty wiersza zaś widnieją na kartach, na których siedzi kot. „Umrzeć - tego nie robi się kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu..’’. Wiersz napisany w 1990 roku, po śmierci partnera Kornela Filipowicza, z którym związana była od 1969 roku. Nie mieszkali razem. Filipowicz mieszkał z kotem, stad tytuł tego wiersza.

Wracając warto zwiedzić kościół. Jest to gotycka trzynawowa budowla. Na zewnętrznej ścianie fasady późnorenesansowy nagrobek Andrzeja II Górki. W prezbiterium nagrobki Łukasza i Stanisława Górków wojewodów poznańskich.  W kościele znajdują się dwie kaplice. Od strony północnej Kaplica Serca Pana Jezusa z Mauzoleum Zamoyskich . Od strony południowej mieści się barokowa Kaplica Matki Bożej Różańcowej z zakrystią i Mauzoleum Działyńskich



                                                    Pozostałe zdjęcia z wycieczki


Kórnickie jezioro.
Promenada nad jeziorem
Kot na wierszu.
Dom w którym urodziła się W.Szymborska

Pamiątkowa tablica na w/w domu

Krypta Działyńskich w kościele w Kórniku

Krypta Zamoyskich w kościele w Kórniku

Fontanna na rynku w Kórniku



Gruszka na wierzbie 



Pneumatofory Cypryśnika błotnego.
Magnolie w parku.


Magnolia Susan - mieszaniec magnolii gwiaździstej i purpurowej

Rzadko spotykana żółta Magnolia

Magnolia japońska

Magnolia pośrednia, mieszaniec magnolii chińskiej białej i purpurowej 


Magnolia gwiaździsta kwitnie najwczesniej.



 

To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.

 
Top