Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 13p. Szlakiem kolorowych motyli - Palmiarnia
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
W poznańskiej palmiarni przez cały kwiecień jest wystawa żywych motyli . Dziś wybrałam się, by je obejrzeć. Teren ogrodzony siatką dl...

W poznańskiej palmiarni przez cały kwiecień jest wystawa żywych motyli. Dziś wybrałam się, by je obejrzeć. Teren ogrodzony siatką dla motylków jest niewielki, ale jest ich dużo, choć trzeba je poszukać, siedzą na siatce, na roślinach, czasami fruwają, rozkładając kolorowe skrzydełka i jaka jest radość, kiedy usiądą na ramieniu albo na głowie.

Motyl, który usiadł mi na ramieniu to Caligo Memnon z Ameryki Centralnej, nazywany sową ze względu na charakterystyczny wzór skrzydeł przypominający sowie oczy. Ten sam motyl jest na zdjęciu głównym. Jest to przykład mimikry czyli upodobnienie się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony.  Przy okazji można też zaobserwować, jak motyle przeobrażają się w dorosłe osobniki z małych poczwarek. Poniżej zdjęcia motyli, które udało mi się zobaczyć, na końcu motyl - uciekinier, który zwiał do kolekcji kaktusów.






Więcej okazów można obejrzeć  w gablotach. Są tam motyle ze wszystkich kontynentów, niektóre naprawdę wielkie i niezwykle kolorowe. Motyle żyją od kilku dni do pół roku. Do zapylania kwiatów nie są niezbędne ale pełnią w przyrodzie ważną funkcję alarmową. Jeżeli z motylami dzieje się coś złego, to oznacza, że coś złego dzieje się również ze środowiskiem naturalnym. Motyle po chrząszczach stanowią drugą najliczniejszą grupę owadów.
Ponadto na wystawie znajdą się również inne bezkręgowce – między innymi chrząszcze, pająki, skorpiony  czy patyczaki.

Palmiarnia powstała w 1910, miała wtedy powierzchnię 534 m2. Składała się z części centralnej, w której prezentowano palmy oraz dwóch skrzydeł, przeznaczonych do kolekcji kaktusów i roślin tropikalnych. Obecnie ma 8 razy tyle czyli  4600 m2 i 10 pawilonów wystawienniczych. W 1922 powstało pierwsze w Polsce publiczne Akwarium. Obecnie składa się z 37 basenów ekspozycyjnych. W Akwarium oprócz prześlicznych maleństw można zobaczyć naprawdę duuuuże ryby jak np. pangi czy jesiotry. Są też żarłoczne piranie. Spore rozmiary mają też ryby w stawku zaraz za wejściem i przy wodospadzie. Można kupić pokarm do rybek i je pokarmić. Jedzą z ręki.

Najbardziej znanymi miejscami w palmiarni jest zbiornik wodny z wiktorią królewską o olbrzymich liściach i wodospad z basenem pod nim, w którym pływają kolorowe ryby sporych rozmiarów. W palmiarni dzieci mogą się bawić w zbieranie różnych pieczątek  ukrytych w skrzyneczkach w pawilonach. A dorośli mogą poszukać,  która roślina to bananowiec, kawa, wanilia, daktylowiec, pieprz czy drzewo figowe. Warto poszukać palmy kokosowej, która jest jedyna w kraju. Pomiędzy roślinami zobaczymy klatki z  papugami Ara, z jaszczurkami, z  żółwiami  i klatkę z wielkim pytonem oraz ciekawe rzeźby.  

Możemy zobaczyć rośliny na "szczudłach" czyli pandanowce i ich  korzenie podporowe oraz jak wyglądają pneumatofory czyli korzenie oddechowe albo porównać różnorodne pnie palm z palmą butelkową na czele. Jest tu też hura - drzewo o pniu pokrytym kolcami a także trzcina cukrowa i owocująca palma kokosowa. Na uwagę zasługuje liczna grupa sagowców z najstarszą rośliną palmiarni, 400 letnim australijskim sagowcem. Całkiem spora jest też kolekcja roślin owadożernych. Cena normalnego biletu wstępu to 10 zł. Bilet ulgowy kosztuje 7 zł. Palmiarnię można odwiedzić od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00 
.
Przed Palmiarnią jest Park Wilsona. Jest to najstarszy poznański park publiczny, znajduje się między ulicami: Głogowską, Berwińskiego i Matejki. Publiczności został udostępniony w 1902. Powstał na gruntach dawnej szkółki drzew i krzewów ozdobnych, założonej przez istniejące od 1834 Towarzystwo Upiększania Miasta. Ze względu na bogatą kolekcję rosnących w nim roślin, nazywany był Ogrodem Botanicznym. Park składał się z dwóch części: krajobrazowej i geometrycznej. W części krajobrazowej są  dwa stawy zasilane przez strumień spływający z wybudowanego tam alpinarium.

W 1931 odsłonięto w parku pomnik T. W. Wilsona, ufundowany przez Ignacego Paderewskiego. Autorem pomnika był rzeźbiarz amerykański Gutzon Borglum, znany z monumentalnych rzeźb głów czterech prezydentów, wykutych w skale Góry Rushmore w Dakocie Południowej. Pomnik i głaz zniszczone zostały przez hitlerowców. W 1936 wybudowano istniejącą do dziś muszlę koncertową. Przed muszlą olbrzymia fontanna w kształcie gwiazdy. W latach 1951-90 park nosił imię - Marcina Kasprzaka. Lubię ten park z jego urozmaiconą strukturą, stawy, mostki, głazy, pagórki i ciszą w centrum wielkiego miasta.

Niedaleko palmiarni ustawiono w 1956 rzeźbę przedstawiającą Perseusza ratującego Andromedę, jest to część fontanny,  stojącej przedtem na pl. Cyryla Ratajskiego.  W 1994  przy wejściu do parku stanęło nowe  popiersie T. W. Wilsona.  Wśród rosnących w nim drzew znajdują się m.in. platan przy wejściu  o obwodzie 410 cm i wierzba 430 cm, chronione jako pomniki przyrody. Na terenie Parku Wilsona zwiedzać można wraz z przewodnikiem historyczny schron przeciwlotniczy z roku 1944. Na placu zabaw odkryłam ciekawą rzecz dla dzieci, betonowa, niewielka płyta w kształcie kości dinozaura, zasypana piaskiem, dzieci mogą pobawić się w archeologa.

                                     Pozostałe zdjęcia z wycieczki
Palma kokosowa - jedyna owocująca  w Polsce.

Kawa arabica- często można ją kupić w doniczce. Ostatnio widziałam kawę posadzoną w wielkiej filiżance do kawy.

Trzcina cukrowa - trzeba jej się naszukać, schowała się po lewej stronie przy roślinach wodnych, za bananowcami.


Drzewo figowe - uprawiana już 5000 lat p.n.e


Przyprawa - Liście laurowe. 

Drzewo chlebowe 

Pieprz czarny - to jest pnącze,owocuje przez 40 lat

Kakaowiec- owoce wyrastają bezpośrednio z pnia
Banan uprawny- kłącze o pozornym pniu, ponieważ to są duże pochwy liściowe, owoce to małe,krótkie bananki. Duże banany to owoce banana mądrości dużego drzewa, też jest w palmiarni.
Wanilia-pnącze z płaskimi listkami, zapylana w uprawie ręcznie, ponieważ w naturze robią to tylko  pszczoły bezżądłowe i kolibry.

Papaya czyli melonowiec
Drzewo hebanowe

Palma daktylowa - sięga sufitu palmiarni
Mimoza- przy dotknięciu natychmiast skula listki
Dąb korkowy- korek uzyskuje się po 20 latach, co 10 lat.

dzbanecznik - roślina owadożerna
Pandanowiec i jego korzenie podporowe
Jaszczurka i Biczogon o charakterystycznym ogonie.
całujące się papugi Ara



bardzo przyjemna kawiarenka w Palmiarni
Wszystko jak w dżungli, nawet spróchniałe pnie drzew
ciekawa figura
Kwitnie 150 letni sagowiec indyjski
Alpinarium w parku Wilsona
Platan o obwodzie ponad 4 metry
kolekcja chrząszczy

To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.




 
Top