Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 12p. Szlakiem modernizmu w Poznaniu
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Modernizm narodził się ok. 1918 roku, do Poznania przybył w latach trzydziestych i trwał do lat osiemdziesiątych. Postawił sobie za ce...

Modernizm narodził się ok. 1918 roku, do Poznania przybył w latach trzydziestych i trwał do lat osiemdziesiątych. Postawił sobie za cel zmianę przestrzeni europejskich miast w taki sposób, aby były one bardziej przyjazne do mieszkania. Miał być wybawieniem od spuścizny miasta XIX-wiecznego, którego głównym elementem składowym były kamienice czynszowe i ciemne podwórka gęsto zabudowanych kwartałów. Budynki miały być przez wszystkim funkcjonalne, minimalistyczne, bez ozdób, bryła miała być lekka a szerokie okna miały wpuszczać dużo światła. Modernizm wprowadził do architektury tzw. wolny plan czyli przestrzeń nie podzieloną ściśle na pomieszczenia, którą można było dowolnie definiować.

Powojenny modernizm w Polsce, źle nam się kojarzy zapewne z powodu szablonowego i "byle jakiego" budownictwa. Zasadą architektury modernistycznej tamtych czasów, była jednak nie trwałość, a dopasowanie do czasowych realiów. Niestety, większość budynków kojarzy nam się bardziej z PRL-em niż z funkcjonalizmem i prostotą. W czasie spaceru możemy porównać modernizm lat 30 z latami późniejszymi, ponieważ po wojnie nastał okres socrealizmu i kolejne budynki modernistyczne pojawiły się dopiero po odwilży po 1956 roku. Kiedy im się poprzyglądamy, łatwo odróżnimy lata 30, 50 czy 70 -te.


1.Pierwsze lekkie modernistyczne pawilony pojawiły się w 1929 dla Powszechnej Wystawy Krajowej. Wiele z nich po wystawie rozebrano, ale kilka służyło poznaniakom dalej. Spacer zaczniemy od wejścia reprezentacyjnego na tereny wystawowe przez halę przy ul. Bukowskiej. Charakterystyczna dla budynku jest przeszklona, wieloboczna wieża. W hali była sala widowiskowa i kongresowa.


2.Przechodząc obok najnowszego budynku Poznania, zobaczymy Hotel Mercure (niegdyś Merkury) z charakterystycznym zadaszeniem przed głównym wejściem. Budynek inspirowany był między innymi paryską siedzibą UNESCO, czy berlińskim Hiltonem. Zbudowany w latach 1961-1964. Obecnie zmodernizowany, po kontrowersyjnym architektonicznie remoncie wykonanym w latach 1999-2002.





3.Przeciwwagą dla Merkurego miał być znajdujący się po drugiej stronie ulicy budynek akademika Jowita z pasmowym układem okien, który niemal niezmieniony zachował się do dziś. Nazywany jest często "Akumulatorami", ze względu na zamontowany na jego szczycie od lat neon z hasłem "Centra Akumulatory". Zbudowany w 1963.






4.Naprzeciwko akademika jest budynek Geomat z lat 50 -tych
Jak staniemy przy nim to w jednej linii mamy oprócz niego, budynek Marago i ośmiokątny wieżowiec.


5.Za Geomatem  na rogu Zwierzynieckiej i Zeylanda  jest budynek Marago. Nazwa od znajdującej się wtedy  na parterze kawiarni. Był jednym z pierwszych w Poznaniu, powstałym bezpośrednio po zrzuceniu dyktatu socrealizmu w architekturze i z zamiarem odcięcia się od tej estetyki. Powstał z inicjatywy zakładów spożywczych Amino, które w końcu lat 50 postanowiły rozwinąć bazę mieszkań pracowniczych. Wybudowano go w latach  1958-1960.



6.Ośmioboczny wieżowiec na Jeżycach  powstał w latach 1963-1967,  powstał w konstrukcji szkieletowej, wsparty na filarach w parterze, w kontraście do otaczającej go, niższej zabudowy jeżyckiej. Ma rzut nieforemnego ośmioboku. Nawiązuje do wieżowca Grattacielo Pirelli w Mediolanie. Był to budynek Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej.


7.W 1931 zbudowano  budynek ZUS przy ul. Dąbrowskiego. Budynek  dzielił się na centralną, 7-kondygnacyjną część urzędową od strony narożnika ulic oraz niższe skrzydła z mieszkaniami pracowniczymi po bokach. Wewnątrz umieszczono podwórze-ogród. W 1931 roku mieścił się tu Zakład Ubezpieczeń i Bank Rolny.





W tej części mogliśmy obejrzeć 2 budynki z lat 30 - tych ( Targi i ZUS), 2 z lat 50-tych ( Geomat i Marago) i 3 z lat 60-tych (Merkury, Akumulatory i wieżowiec).

8.Idąc w kierunku Centrum ulicą Święty Marcin zobaczymy 5 stojących w jednej linii budynków Alfy. Monumentalna handlowo-biurowa Alfa była jedynie zalążkiem nowego miejskiego układu, tak miało wyglądać całe centrum miasta. Zbudowana była  w latach 1965-1972. Budynki połączono 2-kondygnacyjnym pasażem handlowo-usługowym. Wznosząc je opierano się na obowiązujących wówczas na całym świecie trendach, wzorując się na podobnych realizacjach w Rotterdamie i londyńskim Barbicanie. Bliźniacze budynki miały powstać obok przy ul. 27 grudnia.


9.Po przeciwnej stronie ulicy Kamienica Telewizory.  Swoją nazwę zawdzięcza sklepowi, który się w niej mieścił. Powstała pod koniec lat 50, jest bardzo prosta, za jedyną ekstrawagancję można uznać rzędy jednostronnie wykuszowych okien. Sprytny zabieg, który ożywia fasadę, a także zwiększa nasłonecznienie mieszkań.






10.O tym jak piękny może być modernizm przypomniał nam odremontowany Okrąglak. Zobaczymy go skręcając ze Świętego Marcina w Gwarną. Był to pierwszy modernistyczny budynek powojenny, zaczęto go budować w 1949 roku. Bryła o formie walca jest prawie całkowicie przeszklona, z wyraźnie zaznaczoną prostokątną siatką żelbetowych żyletek. Parter został nieznacznie cofnięty w stosunku do lica ściany wyższych kondygnacji, co powoduję wrażenie, że walcowata bryła zdaje się unosić nad ziemią. Powtarzalny układ kolejnych kondygnacji realizuje modernistyczną koncepcję wolnego planu, pośrodku każdego z pięter znajduje się okrągła klatka schodowa z trzema biegami schodów. W czasach komunistycznej Polski Okrąglak był najważniejszym centrum zakupowym w Poznaniu. Był też jednym z najbardziej ulubionych miejsc samobójców w mieście. W otchłań okrągłej klatki schodowej rzuciło się kilka osób. To między innymi dlatego administracja budynku zainstalowała wtedy specjalne siatki.


11.Kwadraciaka łączy z okrąglakiem podobny wygląd elewacji i podobny czas budowy.Jednak jest zdecydowanie mniejszy i schowany z tyłu.











12.Obok jest Dom Książki, który został zbudowany w latach 70 przy ul. Gwarnej. W momencie powstania była to jedna z najnowocześniejszych księgarń w Polsce. Budynek ma 6 pięter, ponad 2 tysiące metrów kw. powierzchni. Teraz w katastrofalnym stanie.








13.Naprzeciwko Okrąglaka zobaczymy  budynek Domar  zbudowany w 1963. Charakterystyczną i niepowtarzalną cechą Domaru  jest szósta kondygnacja - wycofana i przykryta daszkiem z okrągłymi otworami. Ten sposób rozwiązania fasady nawiązuje do Museum of Modern Art w Nowym Jorku z 1939.







14.Dalej jest też z 1963 budynek Społem. Na dole były Delikatesy Kasia.Tutaj stało się za pomarańczami przed Wielkanocą w latach 70-tych.











15.Idąc w stronę Placu Wolności po lewej stronie pokaże nam się budynek PKO z 1934. Miał to być początkowo kilkunastopiętrowy  wieżowiec, ale miejski architekt zgodził się tylko na ustaloną zabudowę czyli 5 pięter i dorzucił 6 piętro, bo budynek nie miał wysokiego, spadzistego dachu jak okoliczne kamienice.







16.Nie możemy pominąć budynku, który do dziś budzi gorące dyskusje. Tak było też w czasach, kiedy powstawał.  Na środku Starego Rynku  jest Arsenał z 1962. Pierwotnie w obiektach tych miały znajdować się pawilony handlowe - sklep Cepelii oraz salon RTV. Tuż przed ich otwarciem z pomysłu jednak zrezygnowano, a siedzibę znalazły tu instytucje kultury.






17.Trzy biurowce przy ul. Piekary powstały w 1966. To kolejny po Alfie przykład planów przebudowy centrum Poznania, jakie funkcjonowały w połowie ubiegłego wieku. Założenie było częścią składową niezrealizowanej drogowo-tramwajowej Trasy Piekary, która przeciąć miała centrum miasta na osi północ-południe. Boczne wieżowce mają rzut prostokąta, a środkowy litery „T”.





18.W 1935 rozpoczęto prace budowlane Domu Żołnierza,1939 przekazano go Wojsku Polskiemu.
Najważniejszym pomieszczeniem była dwukondygnacyjna sala widowiskowa na 700 miejsc z dwustronnym balkonem. Poza tym wewnątrz mieściło się 225 różnych lokali użytkowych, m.in wzorcowy schron przeciwgazowy i agendy ZHP.





19.Collegium Novum wybudowane na początku lat 70 tych. Pierwotnie były to dwa budynki, które po dwóch latach funkcjonowania połączono szklanym łącznikiem, dziś miejscem, w którym kwitnie studenckie życie towarzyskie filologów. Przy Collegium Novum powstało także przeszklone i zadrzewione atrium. Fasady budynków zostały wykonane z żelbetowych elementów prefabrykowanych.




W tej części zobaczyliśmy 2 budynki z lat 30-tych (PKO i Dom Żołnierza), 3 z lat 50-tych ( Okrąglak, Kwadraciak,Telewizory), 5 z lat 60 tych (Arsenał, Alfa, Piekary, Społem i Domar) i 2 z lat 70-tych ( Colegium Novum i Dom Książki)

Obiekty poza szlakiem od najstarszych.




Politechnika w 1962 postawiła  na Piotrowie dwie "deski " połączone łącznikiem.










Collegium Maximum wraz z przylegającymi budynkami stanowi modernistyczny zespół uczelniany Uniwersytetu Przyrodniczego. Akt erekcyjny wmurowano w 1968. Architekci bardzo dobrze wykorzystali naturalne warunki terenowe, panujące w rejonie budowy i stworzyli zespół brył, współgrających ze sobą zróżnicowaną wysokością. Całość założenia otoczona jest bujną zielenią, pasażami i pergolami. 




Centrum Targowe to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków MTP w Poznaniu. Zbudowany na początku lat 70-tych w kształcie regularnego sześcianu.Wewnątrz zlokalizowano biura targowe, centrum prasowe, sale konferencyjne, Polską Izbę Handlu Zagranicznego i agendy Ministerstwa Handlu    Zagranicznego.
Jak większość budynków z tych lat, wymaga rewitalizacji.

Hala Arena została zrealizowana na planie koła i przykryta spłaszczoną kopułą. Wsparto ją na rozmieszczonych promieniście żelbetowych podporach w kształcie litery Y, nachylonych w kierunku środka okręgu. Pokryta blachą aluminiową powłoka kopuły została w charakterystyczny sposób załamana na odcinkach pomiędzy kolejnymi podporami, dzięki czemu wizualnie zyskała na lekkości oraz podkreśliła dynamiczny wygląd całej struktury. Poznańska hala sportowo-widowiskowa, zrealizowana w latach 1972-1974 wyraźnie przypomina rzymski Mały Pałac Sportu autorstwa Pier Luigi Nerviego. 

W opinii architektów i krytyków architektury budynek Poznańskiej AWF wybudowany w 1972 uchodzi za jeden z najlepszych projektów Marka Leykama. Tego, który projektował Okrąglak. Budynek posiada ciekawą horyzontalną bryłę, podzieloną w części parterowej na trzy niezależne segmenty. Druga kondygnacja ma w całości przeszklone ściany i częściowo jest nadwieszona nad parterem. Mało kto wie, że pierwotnie budynek AWF miał być zwieńczony futurystycznym spodkiem, który pełniłby funkcje sali wykładowej.




Biurowiec TP SA przy Al. Marcinkowskiego powstał w latach 70. Charakterystyczne są jego żaluzje.


Kościół św. Wawrzyńca przy ul. Przybyszewskiego jest modernistyczny, ma ciekawą ale również funkcjonalną formę i nieźle wpisuje się w swoje blokowe otoczenie. Główny budynek wpisany jest w plan ośmioboku. Kościół ma również wysoką i prostą dzwonnicę. Budowę rozpoczęto w 1980 roku i zakończono w końcu lat 80. Jest to ostatni modernistyczny budynek w Poznaniu.




Mapka spaceru po Centrum Poznania



To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.

 
Top