Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: Umrzeć z miłości
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Z okazji zbliżających się  Walentynek  zebrałam wiadomości o miłości :) Zakochanie  trwa 1,5 do 4 lat, potem albo przechodzi w mni...

Z okazji zbliżających się Walentynek zebrałam wiadomości o miłości :)

Zakochanie trwa 1,5 do 4 lat, potem albo przechodzi w mniej ekscytującą spokojną dojrzałą miłość albo związek się rozpada.
Gdyby zakochanie trwało dłużej nasz organizm by tego nie wytrzymał i umarlibyśmy z miłości na wylew albo wycieńczenie .
Narodziny miłości są dla organizmu prawdziwym szokiem. Serce bije szybciej, podwyższa się ciśnienie krwi, ręce drżą i się pocą, często nas mdli i nie możemy oddychać. Gdy między dwojgiem ludzi zaiskrzy, w ich mózgu dochodzi do chemicznej burzy. Zaczyna się produkcja pewnych neuroprzekaźników.  Niektórych mózg nie wytwarzał wcześniej wcale, inne produkował, ale w mniejszej ilości. Teraz mózg zalany jest hormonami.


Pod wpływem wrażeń wzrokowych, węchowych czy dotykowych  pierwsza do akcji wkracza fenyloetyloamina PEA i  jesteś w stanie przenosić góry. Czujesz, że cały świat należy do ciebie.  Zakochanego po uszy rozpiera szczęście, chce mu się żyć. Czuje się jak "na haju". Wystarczy spojrzenie osoby, którą kochasz, dotyk, a nawet sama myśl o obiekcie uczuć, a już dostajesz nową "działkę" narkotyku. To dzięki temu możesz nie zmrużyć oka przez całą noc, a następnego dnia nie czujesz zmęczenia, nawet masz więcej sił witalnych niż zwykle. 

Z kolei dopamina hormon spokrewniony z amfetaminą daje nam „różowe okulary”. Na obiekt swoich uczuć patrzysz bezkrytycznie, a jego wady wydają ci się urocze. Z czasem nie możesz od ukochanej osoby oderwać myśli. Gdy nie ma jej przy tobie, czujesz bolesną tęsknotę. Pragniecie każdą wolną chwilę spędzać razem.  Przypływ aktywności, bezsenność, utrata apetytu, drżenie rąk, kołatanie serca, przyśpieszony oddech, ekstaza, ale także niepokój oraz strach przed utratą ukochanej osoby to również wpływ dopaminy.

Kolejny hormon odgrywający ważną rolę w budzącej się miłości to noradrenalina. Działa podobnie jak adrenalina i jak ona jest swoistym środkiem dopingującym. Wywołuje euforię i niezwykły przypływ energii. Sprawia, że chodzisz jak na lekkim rauszu. To dzięki niej pamiętasz najdrobniejsze szczegóły zachowania kochanej osoby i wspólnie spędzonych chwil.


Za naprzemienne stany euforii - kiedy zadzwoni i czarnej rozpaczy - kiedy pięć minut nie dzwoni, odpowiada serotonina, której nagły spadek wywołuje totalny chaos komórek nerwowych. Im większy spadek, tym większy niepokój.

Po 1,5 – 4 latach substancje narkotyczne przestają działać. Oznacza to koniec namiętności, koniec szaleństwa i koniec wielkiego zakochania. Ci, którzy się od niego uzależnili, szukają nowego obiektu uczuć, dlatego właśnie po 2–3 latach wiele par się rozpada. Jednak większość po etapie zakochania potrafi zbudować trwały związek. Pomagają w tym endorfiny, działające podobnie do morfiny. Wywołują uczucie szczęścia, spokoju i bezpieczeństwa, ale tylko są wytwarzane przy obecności partnera . Jeśli nie wzrośnie poziom endorfin, bliska osoba staje się nam obojętna.
Jest też oksytocyna, dzięki której potrzebujemy czułości, bliskości i ciepła partnera. Pojawia się podczas seksu i... karmienia piersią, odpowiada za rozkosz i wzmacnia instynkt macierzyński. Jej poziom maleje, gdy żyjemy w stresie, smutku i gdy się kłócimy. Dlatego trzeba uważać na przygodny seks, ponieważ oksytocyna może sprawić, że trudno się rozstać. 

U mężczyzn natomiast to wazopresyna odpowiada za bliskość i przywiązanie. Jest to tzw. "hormon monogamii". Jego niski poziom sprawia, że panowie szukają nowych partnerek. Endorfina odgrywa najważniejszą rolę w czasie, gdy poziom PEA w organizmie spadł do bardzo niskiego poziomu, jego wytracanie trwa średnio około 2 lat. Dlatego wiele nawet dobrze rokujących związków upada po tym czasie a w wielu przypadkach na widok partnera serce już nie wyrywa nam się z klatki piersiowej i nie czujemy tego samego podniecenia co w okresie zakochania.
Aby mieć szczęśliwe małżeństwo muszą być endorfiny i oksytocyna (jeśli chodzi o hormony)

-Jak zwiększyć poziomu endorfin - wywołujących szczęście, spokój, bezpieczeństwo.

1.tlen i światło -pobudza wytwarzanie endorfin - głębokie wdechy i wydechy najlepiej na świeżym powietrzu.
2.śmiech - nazywany „wewnętrznym joggingiem” zmniejsza ciśnienie krwi i uwalnia endorfiny
3.ćwiczenia fizyczne
4.seks
5.czekolada lub ostre przyprawy
6.myślenie o przyjemnościach –zwiększa poziom endorfin a strach i zazdrość- zmniejsza

Endorfiny to nasza „wewnętrzna morfina” – znieczulająca  i odprężająca. Jej obecność zmienia skład chemiczny krwi. Na taką zmianę reaguje cały organizm. Serce bije spokojnie, oddychamy pełną piersią, mięśnie są odprężone.

- Jak zwiększyć poziom oksytocyny – hormonu „więzi ludzkich”

1.dotykanie, głaskanie, przytulanie
im więcej ma kobieta oksytocyny, tym lepsze orgazmy.
2.słońce
3.taniec
4.aktywność towarzyska
5.zwierzęta domowe do opiekowania i głaskania.

Za dużo oksytocyny, zaczynamy odczuwać silniej zazdrość a mężczyźni są bardziej senni. Panowie  z dużym poziomem oksytocyny odbierają  swoją partnerkę jako bardziej atrakcyjną od  innych kobiet. U kobiet za dużo oksytocyny wywołuje nadinterpretację stanów emocjonalnych innych ludzi.

Podsumowując - wszyscy mówią, że musi być chemia... :)

 
Top