Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: św. Walenty i walentynki
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Pod imieniem Walentego kościół zna 16 świętych, a ponadto 3 święte Walentyny. Przyjmuje się, że słynny patron miłości to biskup z Tern...

Pod imieniem Walentego kościół zna 16 świętych, a ponadto 3 święte Walentyny. Przyjmuje się, że słynny patron miłości to biskup z Terni i męczennik chrześcijański z III wieku.

Terni (obecnie włoska Umbria) jest jedynym miejscem na świecie, gdzie 14 lutego ludzie mają wolne w pracy. W tym dniu także do włoskiego miasteczka przyjeżdżają młode pary, które w miejscowej katedrze przy grobie św. Walentego, ślubują sobie, że do końca roku wezmą ślub. W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie świętego Walentego. Jest to zdanie - „Miłość zwycięża, znosi granice, przełamuje bariery między ludźmi. Miłość stwarza nowe społeczeństwo”
św.Walenty w poznańskiej Farze
Według jednej z legend, cesarz Klaudiusz II Got zakazał zawierania małżeństw przez mężczyzn w wieku od 18 do 37 lat, uważał bowiem, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten miał złamać biskup Walenty, błogosławiąc potajemnie śluby młodych kandydatów do armii, wbrew rozkazowi cesarskiemu. Cesarz wtrącił go do więzienia. Tam Walenty zaprzyjaźnił się z córką strażnika, która go odwiedzała i podnosiła na duchu. Aby się odwdzięczyć, zostawił jej na pożegnanie liść w formie serca, na którym napisał: "Od twojego Walentego".

Grób św. Walentego w Terni



Grób świętego już w IV w. otoczony był szczególną czcią. Nad grobem papież Juliusz I wystawił bazylikę pod wezwaniem św. Walentego. Bazylika wraz z grobem św. Walentego stała się prawdziwym sanktuarium i jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych. W ciągu średniowiecza kult Walentego objął niemal całą Europę. Św. Walenty został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.


Tradycja Walentynek narodziła się w Anglii, gdzie rozsławił je Walter Scott w XVIII w. opisując je w jednej ze swoich powieści. Z Anglii dopiero przeszła do USA, gdzie rozpowszechniono ją w XIX w. produkując na masową skalę miłosne kartki.
A jak obchodzą Walentynki w innych krajach ?
W Walii ukochanej osobie daje się drewnianą łyżeczkę, ozdobioną serduszkami, kłódeczkami i kluczami, co symbolizuje proste przesłanie "Otwórz moje serce". A obchodzą ten dzień już 25 stycznia, czyli w dzień Św. Dwynwen - patronki kochanków.
We Włoszech kupuje się odzież w kolorze czerwonym, najczęściej jest to bielizna.
W Hiszpanii daje się praktyczne prezenty, kobietom sprzęt AGD (lodówki, pralki) zaś mężczyznom sprzęt elektroniczny.
W Czechach oblężenie przeżywa most Karola, gdzie zakochani zakładają kłódki.
W Tajlandii jest to ulubiony dzień zawierania małżeństw.
A w Malezji zakochani skuwają się na cały tydzień kajdankami.
W Portugalii jest to " Dzień chłopaka i dziewczyny"
A w Szwecji " Święto wszystkich serc"

W średniowieczu na terenie niemieckim Święty był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych. Nieraz też mówi się o św. Walentym jako patronie epileptyków. Dawniej do kościołów, gdzie znajdował się ołtarz z wizerunkiem tego Świętego, 14 lutego matki przynosiły chore dzieci, aby za jego wstawiennictwem uprosić Boga o zdrowie dla dziecka. Najczęściej przynoszono dzieci chore na padaczkę. Kapłan odprawiał w intencji osoby chorej Mszę św., następnie odczytywał fragment Ewangelii o uzdrowieniu przez Jezusa i kładąc Księgę Świętą na głowę chorego, udzielał błogosławieństwa. We wsiach mazowieckich w wigilię św. Walentego obowiązywał ścisły zakaz szycia. Ukłucie się igłą powodowało bowiem nieuniknione zapadnięcie na niechcianą i nieuleczalną padaczkę.

Sanktuarium św. Walentego  w Krobi
Kraków, Poznań, Chełmno, Lublin, Łomża, Rudy Wielkie i Jasna Góra – te miejscowości mogą poszczycić się posiadaniem relikwii św. Walentego. Jest on też patronem diecezji przemyskiej.

W archidiecezji poznańskiej Sanktuarium św. Walentego jest w Krobi. A relikwie w poznańskiej Farze, w XVIII wiecznej, pozłacanej monstrancji w bocznej kaplicy po lewej stronie ołtarza. Jest też tam obraz świętego.




Mało kto wie, że w Poznaniu, na jednej z kamienic znajduje się figurka patrona zakochanych św. Walentego. Jest on na pierwszym piętrze, na frontowej ścianie kamienicy przy Górnej Wildzie 95. Budynek został wybudowany w roku 1913.

 
Top