Po wycieczce w okolice Łukowa (szlak 19), postanowiłam poszukać śladów Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsze co mi się skojarzyło z wieszczem to nasz poznański Uniwersytet jego imienia, którego mam przyjemność być absolwentką. Stare neorenesansowe budynki Uniwersytetu są w pobliżu Placu Mickiewicza. Zmiana nazwy z Uniwersytetu Poznańskiego na Uniwersytet im. A.Mickiewicza odbyła się 24 grudnia 1955 roku, w dzień urodzin Adama.
Plac Mickiewicza, powstał w miejscu. likwidowanych obwarowań Twierdzy Poznań. Płyta placu jest wyłożona kostką bazaltową o bardzo charakterystycznym, abstrakcyjnym wzorze. Deseń ten pochodzi z czasów powojennych.
Za Placem rozciąga się jeden z najładniejszych poznańskich parków, park im. Adama Mickiewicza. Na środku parku jest fontanna, od wiosny piękne dywany kwiatów i wzbudzające mój zachwyt stare aleje platanów. Gdy jest ciepło na trawnikach siedzą studenci, grupy ćwiczą jogę i często widziałam ćwiczących chodzenie po linie przywiązanej do grubych drzew. Park w amerykańskim stylu. Na zdjęciu park latem.
Na Placu przed parkiem stoi pomnik Adama, cokół zdobią sceny z Konrada Wallenroda i Grażyny. Jest to trzeci jego pomnik w Poznaniu. Historia tych pomników jest ciekawa. Otóż…
Około 13 sierpnia 1831 roku Adam Mickiewicz przebywał w Poznaniu, goszcząc w ówczesnym Hotelu Berlińskim u zbiegu al. Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego. Na budynku stojącym na miejscu dawnego hotelu umieszczona została tablica upamiętniająca pobyt wieszcza. Mickiewicz zawitał do Poznania trzykrotnie, głównie w sprawach wydawniczych. W 1828 roku ukazało się tutaj pierwsze wydanie całej jego dotychczasowej twórczości, a w 1832 roku drugie.
W ten sposób Poznań stał się jedynym miastem na świecie mającym dwa pomniki wieszcza. W uroczystości odsłonięcia pomnika w 1859 brał udział brat Adama Mickiewicza Franciszek, który bardzo przeżywał to wydarzenie. Franciszek mieszkał 30 lat w Łukowie za Poznaniem. Obydwa pomniki zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Poznaniacy zaradzili jednak i temu i w latach 60-tych XX wieku stanął na placu przed Uniwersytetem trzeci pomnik Adama Mickiewicza.
Na początku lat 90. XX wieku przystąpiono do odnawiania dziedzińca Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ulicy Mielżyńskiego. W maju 1998 roku rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na odtworzenie zniszczonego w czasie wojny pierwszego pomnika Adama Mickiewicza. Odtworzenia pomnika podjął się rzeźbiarz, profesor ASP w Poznaniu Józef Petruk i 24 grudnia 1998 r. odsłonięto rekonstrukcję pierwszego pomnika.
Tak więc mamy w Poznaniu obecnie 2 pomniki wieszcza, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Plac Mickiewicza na którym stoi jego pomnik i pomnik Trzech Krzyży, park jego imienia rozciągający się za pomnikiem aż do opery także ulicę Mickiewicza - przecznicę Dąbrowskiego oraz VIII Liceum im. Adama Mickiewicza.
Niedaleko Poznania w zbiorach Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk w Kórniku przechowywany jest fragment rękopisu Dziadów części III.
Wiosną wybieram się na wycieczkę do Śmiełowa, będzie to trzecia część tego szlaku.
![]() |
stara aleja platanów w parku im. A.Mickiewicza |
To główny szlak mojego
turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii
Wielkopolski, poznacie największe
atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w
Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po
mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i
długich wycieczek śladami znanych osób z historii.