Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 13w. Szlakiem Adama Mickiewicza w Wielkopolsce cz.1
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
W dzisiejszym pięknym słońcu wybrałyśmy się z Anią na wycieczkę w poszukiwaniu śladów Adama Mickiewicza w Wielkopolsce. Poeta prz...

W dzisiejszym pięknym słońcu wybrałyśmy się z Anią na wycieczkę w poszukiwaniu śladów Adama Mickiewicza w Wielkopolsce. Poeta przebywał tutaj ok. siedmiu miesięcy w okresie od sierpnia 1831 do marca 1832, kiedy to nie udała się próba przekroczenia granicy prusko-rosyjskiej. Chciał wziąć udział w Powstaniu Listopadowym, jednak podróż z Włoch przeciągała się i do granicy dotarł, gdy powstanie prawie się kończyło.

Wieszcz był przyjmowany przez wiele rodzin ziemiańskich w ich wiejskich rezydencjach. W północnej Wielkopolsce odwiedził trzy miejsca: Budziszewko, Łukowo, gdzie spędził Święta Bożego Narodzenia i Objezierze. W Budziszewku zniszczony dwór i nieczytelna tablica. Tutaj mieszkała Konstancja Łubieńska, którą Mickiewicz latem poznał w Kopaszewie i ta znajomość przerodziła się w płomienny romans. Konstancja była 20 lat młodsza od swego męża, mieli pięcioro dzieci. Mickiewicz został ojcem chrzestnym ich córeczki, wówczas kilkuletniej dziewczynki. Był to tzw. chrzest z oleju dla kilkuletnich dzieci, chrzest z wody był w niemowlęctwie. Według niektórych krytyków literackich, a zwłaszcza miejscowej tradycji, piękna pani Konstancja miała być pierwowzorem Telimeny z "Pana Tadeusza". A pierwowzorem sporu między Rejentem i Asesorem o Kusego i Sokoła był spór Kaliksta i Ksawerego Bojanowskich, dwóch braci Konstancji Łubieńskiej, o charty. W 1832 Konstancja spotkała się z Mickiewiczem w Paryżu, ale się rozstali a 2 lata później Mickiewicz ożenił się z Celiną Szymanowską i mieli sześcioro dzieci.

Jadąc do Łukowa, gdzie Adam Mickiewicz spotkał się ze swoim bratem Franciszkiem zatrzymamy się w Studzieńcu i popatrzymy na przepiękny, szachulcowy dwór. Kopię tego dworu wzniesiono w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. W XVIII w majątek należał do Żółtowskich, tych samych co Wargowo, które obejrzymy na końcu wycieczki. Później przeszedł w ręce Atanazego Raczyńskiego z Obrzycka brata Edwarda z Rogalina.

W Łukowie zobaczyliśmy zniszczony dworek Grabowskich. To Józef Grabowski pomógł braciom Mickiewicz spotkać się. Zapisał on w kalendarzu notatkę: „Grudzień 23/1831”: Przybył do naszego domu przyjaciel nasz Franciszek Mickiewicz i zastał u nas brata Adama”. Franciszek Mickiewicz po Powstaniu Listopadowym był internowany w Elblągu. Z pomocą wielu ludzi udało mu się stamtąd wyrwać. Przyjechał do Łukowa z towarzyszącym mu poetą Wincentym Polem oraz trzema innymi oficerami - powstańcami. Przez tydzień bracia Mickiewiczowie mogli nacieszyć się sobą. Dla Adama była to ostatnia wigilia w kraju.

Kiedy Adam i Franciszek wraz z gospodarzami zjedli wigilijną kolację, poszli na pasterkę do drewnianego kościoła św. Michała. We wnętrzu kościoła umieszczona jest tablica upamiętniająca pobyt Adama Mickiewicza na pasterce. W domu parafialnym powstała Izba Pamięci Adama i Franciszka Mickiewiczów. W księdze VII "Pana Tadeusza", Mickiewicz wspomina swojego przyjaciela Józefa Grabowskiego:..." więc z panem Józefem Grabowskim, który teraz jest rejmentu szefem, A podówczas żył na wsi blisko Objezierza, Polowaliśmy na małego zwierza”.

W oddalonym od Łukowa 5 km Rożnowie szukaliśmy grobu Franciszka Mickiewicza. Znaleźliśmy go przy kościele. Brat Mickiewicza mieszkał w Łukowie prawie 30 lat do 1859 roku, czyli do momentu sprzedaży wsi Niemcom, potem przeniósł się do Rożnowa jako gość Anieli i Hilarego Baranowskich. Przy drodze dojazdowej do Rożnowa zachwyciły nas stare aleje wierzbowe z powyginanymi jak rzeźby drzewami (zdjęcie na końcu).


Jedyny dobrze zachowany pałac z parkiem zobaczylismy w Objezierzu. Mickiewicz gościł tutaj w grudniu 1831 u Heleny i Wincentego Turnów. Spotkał się tu ze Stefanem Garczyńskim, poetą i uczestnikiem powstania listopadowego. Objezierze jako jedyna oprócz Poznania, miejscowość wielkopolska uwieczniona została w "Panu Tadeuszu". Na karty poematu trafił też spór między rodzinami Turnów i Kwileckich, który stał się pierwowzorem sporów Horeszki z Soplicami.
"....pamiętam procesy, w których się działy gorsze niż u nas ekscesy,
A intercyza cała zakończyła kłopot:
Tak z Borzobochatymi pogodził się Łopot, Kreprztulowie z Kupuściami, Putrament z Pikurną, Z Odyńcami Mackiewicz, z Kwileckimi Turno..."


Przy pałacu stara wozownia wzniesiona w 1909 r. na miejscu dawnej oficyny, w której zatrzymał się Mickiewicz i Garczyński. Z rozmów przyjaciół narodził się wiersz „Reduta Ordona”. W pięknym słońcu spacerowaliśmy w parku z pomnikowymi drzewami, w tym z lipą Kraszewskiego złamaną przez huragan w 1987 i kopcem Kościuszki usypanym ok. 1930 r. Kraszewski upamiętnił swój pobyt w Objezierzu sadząc w parku pamiątkową lipę oraz pisząc wiersz: „O wiosko polska”. Kopiec Kościuszki znalazłyśmy, niestety lipy nie. Pytałyśmy mieszkańców wioski, ale o lipie nikt nie słyszał...

Wracając do Poznania, 5 km od Objezierza zatrzymałyśmy się w Wargowie. Nie jest ono związane z Mickiewiczem, ale jest tu uroczy pałac w stylu eklektycznym z ciekawą kopułą, pięknie wygląda nad niedużym stawem. Zbudowany został w 1889 roku przez Teodora hr. Żółtowskiego herbu Ogończyk z Nekli. W odnowionym pałacu mieszkają teraz potomkowie Żółtowskich. Jest to teren prywatny i nie można podejść bliżej niż do zachowanego starego, ceglanego ogrodzenia.Filmik z wycieczki można obejrzeć tutaj

Mapka wycieczki: Poznań-Wargowo-Objezierze-Roźnowo-Łukowo-Studzieniec-Budziszewko-Poznań ok 110 kmPozostałe zdjęcia z wycieczki.
Przebiśniegi w parku w Objezierzu - czyli już WIOSNA !


Tablica na dworku w Łukowie


Kościół w Łukowie, w kruchcie pamiątkowa tablica .


Napis nad wejściem do dworku w Objezierzu
Tablice upamiętniające pobyt Mickiewicz i Kraszewskiego

Aleja grabowa w parku w Objezierzu

Kopiec Kościuszki w parku w Objezierzu


Piękne ogrodzenie pałacu w Objezierzu


Urzekające stare wierzby przy drodze w Rożnowiezabawna kapliczka św.Franciszka przy kościele w Rożnowie


tablica na kościele w Rożnowie.

Mapka dotychczasowych wycieczek


To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.

 
Top