Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 11w. Szlakiem Emilii Sczanieckiej-pałace i dworki
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Zachwyciła mnie postać tej kobiety! Niestety wciąż jest Wielką Nieznaną – a szkoda. Przez większość miejsc, które będziemy ...



Zachwyciła mnie postać tej kobiety! Niestety wciąż jest Wielką Nieznaną – a szkoda.

Przez większość miejsc, które będziemy zwiedzać przewija się postać Emilii. Urodziła się w Brodach, mieszkała w Wąsowie z babcią po śmierci matki, w Pakosławiu, który dostała w spadku po rodzicach i w Lwówku, gdzie oczekiwała na wyrok za udział w powstaniu listopadowym a pochowana została w Mikorzynie. Przybliżę odrobinę z jej życia./1804-1896/po brzegi wypełnionego DOBREM

W Pakosławiu założyła szkołę ludową dla dzieci i przedszkole dla dzieci rodziców pracujących w polu, utworzyła fundusz zapomóg dla swojej czeladzi, zbudowała szpitalik i przytułek dla kalek. Utworzyła Towarzystwo Pomocy Naukowej dla Dziewcząt, którego celem było stworzenie kobietom możliwości zdobycia kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Kolportowała wydawnictwa zakazane, organizowała u siebie kursy sanitarne przy pomocy Marcinkowskiego a w czasie epidemii cholery w swoim domu zrobiła szpital. Za udział w powstaniu skonfiskowano jej majątek, wtedy z 6 dzieci swojej zmarłej siostry wyjechała do Berlina, dbając o ich edukację. Po 3 latach dwór w Pakosławiu jej zwrócono. Utrzymywała 10 Sczanieckich bez grosza, w tym brata, który stracił Wąsowo.

Emilia w wieku około 20 lat poznała doktora Karola Marcinkowskiego i zakochała się w nim ze wzajemnością. Jednak z powodu różnić stanu rodzina Sczanieckiej nie wyraziła zgody na ślub. Pozostali jednak sobie wierni na zawsze. Emilia przeżyła 92 lata walcząc o wolność Polski. Brała udział w Powstaniu Listopadowym, Wiośnie Ludów i Styczniowy – opiekując się rannymi i organizując szpitale polowe.

LWÓWEK


Jedziemy z Poznania do Pniew i skręcamy do Lwówka. Tu rozpoczynamy wycieczkę od barokowego pałacu, przebudowanego w duchu klasycyzmu przez Stefana Łąckiego. Obecnie Przychodnia zdrowia i mieszkania. Jest on na ulicy 3 maja. Jadąc z Pniew cały czas prosto. Emilia zamieszkiwała tu w oczekiwaniu na wyrok za udział w Powstaniu Listopadowym. Wyjeżdżamy ul. E. Sczanieckiej w kierunku Posadowa.



POSADOWO

Kolejnym obiektem na trasie wycieczki jest jedna z oryginalniejszych siedzib szlacheckich – wzniesiony według projektów przywiezionych z Francji pałac w Posadowie. Pałac otacza park o powierzchni ponad 10 hektarów, którego ozdobą są 250-letnie cisy. W 1999 r. park i pałac stał się ponownie własnością prywatną potomków rodu Łąckich, państwa Hanny i Adama Tyszkiewiczów i jest obecnie niedostępny dla zwiedzających, tylko zza płota ale warto. Wracamy na główną trasę i dalej do Pakosławia.

PAKOSŁAW

Dojazd kocimi łbami przy zabudowaniach gospodarczych/ chyba stary PGR/w kierunku parku. Można dojechać pod sam pałac ścieżką. Emilia żyła tu 46 lat. Budowę rozpoczęto w miejscu dawnego dworu obronnego. Usytuowany został w obrębie obszernego parku, urządzonego w stylu angielskim. Obecnie zaniedbany i park i pałac. Szkoda …






BRODY


Z głównej trasy jest drogowskaz, pałac jest przy kościele czarnym drewnianym, widać z daleka, można wejść do parku przy pałacu. Będziemy wracać do głównej trasy proponuję tak samo jak się dojechało, bo można też jechać dalej, ale to 7 km kocimi łbami z dziurami, nie polecam. Pałac neorenesansowy, nawiązujący do architektury zamków francuskich, zbudowany w latach osiemdziesiątych XIX w. dla Paula Pfluga. Niestety, nie jest to ten dwór w którym urodziła się w 1804 roku Emilia. Stary dwór spłonął w pożarze. Obecnie pałac należy do Akademii Rolniczej w Poznaniu.

W Brodach warto obejrzeć drewniany kościół jednej z najstarszych parafii archidiecezji poznańskiej, założonej przeszło 900 lat temu w czasach Władysława Hermana. Kościół parafialny był tu zawsze drewniany i niszczony często przez pożary. Obecna świątynia pochodzi z XVII wieku i jest jednym z najpiękniejszych drewnianych zabytków sakralnych w Wielkopolsce. Przy kościele rośnie najgrubsza lipa w Wielkopolsce ma 660 cm obwodu i 350 lat.


CHRAPLEWO


Z głównej skręcamy do Chraplewa w kierunku Wąsowa. Jedziemy w kierunku parku otoczonego ceglanym murem. Po drodze mijamy sklep spożywczy „ CHO NO TU ” :)

W XIX w. –należał do Łąckich z Posadowa. Od 1879 r. jej właścicielami byli Hardtowie, których główną siedzibą było pobliskie Wąsowo. Obecnie jest tu gimnazjum. Budynek eklektyczny o formach neogotyku i renesansu północnego. Przy parku domek ogrodnika./ Eklektyzm-łączenie kilku stylów/

WĄSOWO


Następnie udajemy się do małej miejscowości Wąsowo, w której można podziwiać aż dwa obiekty: barokowo-klasycystyczny pałac wzniesiony dla Sylwestra Sczanieckiego starosty średzkiego i jego żony Anastazji ze Skórzewskich (babki Emilii ) oraz neogotycki, okazały zamek wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku dla berlińskiego bankiera Richarda Hardta, mający w założeniu przypominać formą średniowieczne zamki. Tutaj w 1820 roku, po powrocie z zagranicznych pensji zatrzymała młoda Emilia. Wąsowo należało w tym czasie do jej babki, Anastazji ze Skórzewskich Sczanieckiej i stanowiło „przystań” dla młodego pokolenia rodu oraz często gościło ich przyjaciół. Podczas jednego z licznych „zjazdów” młodzieży, Emilia, za sprawą brata, poznała Karola Marcinkowskiego, z którym połączyła ją serdeczna przyjaźń.

MICHORZEWO

Michorzewo jest na trasie w kierunku Poznania przez Buk. Znajduje się tu piękny neoklasycystyczny pałac otoczony 100-letnim parkiem krajobrazowym założonym przez Anastazję Sczaniecką babcię Emilii. Pałac został wzniesiony na planie litery H około 1910 r., z inicjatywy rodziny Sczanieckich. Po płd.- wsch. stronie kościoła w Mikorzynie pochowana została Emilia, której staraniem w 1883 r. kościół gruntownie odremontowano. Przy kościele groby rodziny Sczanieckich.




Filmik z wycieczki można obejrzeć tutaj

Mapka wycieczki: Lwówek, Posadowo, Pakosław, Brody, Chraplewo, Wąsowo, Michorzewo.




Pozostałe zdjęcia z wycieczki

Zamek  Hardtów w Wąsowie
Kościół w Brodach
Kaplica Sczanieckich w Wąsowie
Park w Wąsowie



To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.























































 
Top