Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: Żółte wiechcie nawłoci odtrują organizm.
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Pod koniec lata kwitnie nawłoć – to takie wysokie żółte wiechcie przy polach i na łąkach. Ładnie wygląda w wazonie i dobrze smakuje z nie...

Pod koniec lata kwitnie nawłoć – to takie wysokie żółte wiechcie przy polach i na łąkach. Ładnie wygląda w wazonie i dobrze smakuje z niej herbatka. Liście mają smak mocno ziołowy a kwiaty są lekko słodkie. Jest kilka odmian nawłoci, u nas najczęściej jest nawłoć kanadyjska i późna. Wszystkie mają podobne właściwości lecznicze. Jeśli ktoś boi się zrywać nawłoć na łące, może kupić susz w zielarni i pić herbatki.



Przede wszystkim herbatka z nawłoci odtruwa organizm. Jak pisze dr. Różański, polifenole i saponiny zawarte w surowcu tworzą związki kompleksowe z wieloma ksenobiotykami (substancjami obcymi dla ustroju, zbędnymi i szkodliwymi), czyniąc je łatwo rozpuszczalnymi w wodzie. Dzięki temu wiele toksyn może być usuniętych z organizmu wraz z moczem i potem.





Substancje zawarte w tej roślinie wzmagają działanie moczopędne, usuwają z organizmu nadmiar sodu oraz amoniaku i kwasu moczowego. Dlatego nawłoć jest głównie stosowana w chorobach układu moczowego i nerek. Ziele nawłoci jest jednym ze składników preparatu Urofort.




Ze względu na gorycz odwar pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz żółci i wspomaga leczenie zaburzeń trawienia: gazów, wzdęć, niestrawności, czy nieżytu żołądka i jelit. Garbniki hamują drobne krwawienia z przewodu pokarmowego.
Nawłoć działa przeciwgrzybiczo  specjalnie przeciwko grzybom Candida, które są przyczyną stanu zapalnego w narządach rodnych kobiety oraz w jamie ustnej.  Zawiera także rutynę, która ma działanie uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne.
Napar z nawłoci może posłużyć do przemywania skóry łojotokowej, z trądzikiem. Zmniejsza i oczyszcza pory. Rozjaśnia cerę. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, osuszające i ściągające. Można nim przemywać zmiany skórne, drobne rany i podrażnione miejsca. Odkaża je, ściąga, zmniejsza krwawienia i przyspiesza gojenie. Kąpiel z dodatkiem nawłoci działa wzmacniająco, jest polecana na zwiotczałe mięśnie i skórę. Ja robię kostki lodowe do przecierania twarzy. Najpierw robię herbatkę z kwiatów i jak przestygnie wlewam do foremki do kostek lodu.


 Syrop z nawłoci jest pyszny, dodany do herbaty albo z wodą jako lemoniada. 

Robi się go bardzo szybko. Nie do końca rozwinięte kwiatostany kroję i zalewam gorącą wodą. Odstawiam na cały dzień. Dodaję cukier w proporcji 1 kg cukru na 2 litry naparu i mocno podgrzewam ale nie gotuję. Przecedzam i dodaję sok z cytryny w proporcji sok z 1 cytryny na 2 l naparu. Przelewam gorący do wyparzonych słoiczków  i powinny się zamknąć.


A to mój syrop :)  Zrobienie go zajmuje niewiele czasu a ile korzyści dla zdrowia. No i materiał mamy za darmo z łąki :)



Mimo że ziele nawłoci jest bezpieczne, nie należy podawać go w przypadku obrzęków spowodowanych niewydolnością serca i/lub nerek. Ponadto nie zaleca się stosowania tej rośliny (w formie jakichkolwiek przetworów) bez konsultacji lekarza u dzieci poniżej 12 roku życia.



W tej części znajdziecie opisy skutecznych ziół leczniczych i domowe przepisy na ziołowe herbatki. Opisałam jakie zioła są na grypę a jakie na przeziębienie albo na wiosenne przesilenie.  W moim rodzinnym domu ziół używano od pokoleń. Rosły w przydomowym ogródku albo chodziło się po nie z babcią na łąkę. Pamiętam łany pomarańczowego nagietka, który sam wszędzie się rozsiewał  albo wszędobylską miętę, którą piło się zamiast herbaty. Mama opowiadała mi, że jak była mała to na podwieczorek zawsze była herbata z lipy. A ojciec pamiętał, jak jego mama piła napar ze skrzypu, aby mieć ładne włosy. Ja pamiętam smak rumianku, który łagodził ból żołądka, melisa była na bóle menstruacyjne a szałwią płukało się bolące gardło.


 
Top