Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 27w. Szlakiem Michała Drzymały - Wolsztyn
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Michał Drzymała   trafił na  na karty historii jako obrońca ojczystej ziemi, z której przez dłuższy czas nie dał się usunąć pruskie...



Michał Drzymała  trafił na  na karty historii jako obrońca ojczystej ziemi, z której przez dłuższy czas nie dał się usunąć pruskiemu zaborcy. Urodził się we wsi Zdrój koło Grodziska Wielkopolskiego. Gdy w 1905  kupił 15-morgową działkę z zabudowaniami gospodarczymi, na mocy szykanującej Polaków ustawy budowlanej odmówiono mu zgody na postawienie domu mieszkalnego. Zawzięty chłop zamieszkał na własnej ziemi w starym wozie cyrkowym. Aby uczynić zadość pruskim regulacjom prawnym, wóz stanął w odległości 40 m od innych zabudowań, a na dowód, że jest obiektem ruchomym, codziennie pod okiem żandarma był przesuwany o kilka metrów. Sprawa stała się głośna w całej Europie, w obronie Drzymały głos zabierały znane osobistości. Gdy w 1909  wóz przemocą usunięto z parceli, bohaterski chłop zamieszkał w ziemiance. Instalował tam piecyki żeliwne, co znów było sprzeczne z bardzo szczegółowymi przepisami, więc spotykały go kolejne szykany. Zmęczony ciągłymi problemami, w następnym roku sprzedał pole i przeniósł się do Cegielska koło Rakoniewic - do gospodarstwa z zabudowaniami już istniejącymi.


Pierwszy na trasie pałac w Parzęczewie wybudowany został około 1830 roku dla Adolfa Potworowskiego. Pierwotnie był parterowy. Na trawniku przed budynkiem jest okazały miłorząb. Drzewa tego gatunku spotykane w naszych parkach pochodzą z Chin. Stanowią relikt ery mezozoicznej. Jest to najgrubszy miłorząb w Wielkopolsce.  Ma obwód pnia 470 cm. Niestety park jest niedostępny a pałac można podziwiać tylko zza płota. Niedaleko jest  przepiękny drewniany kościół.

Wielichowo do czasu zaboru pruskiego stanowiło własność kościelną. Po jej kasacie majątek przejął adiutant cesarza Prus, generał Friedrich Wilhelm von Zastrow. W 1797  zbudował swoją siedzibę na zapleczu wielichowskiego rynku i otoczył parkiem krajobrazowym. Po kilku zmianach właścicieli dobra ziemskie wraz z siedzibą trafiły do rodziny Plater. Nowi lokatorzy przebudowali pałac w 1884, nadając mu eklektyczną formę. Ostatnią właścicielką pałacu była księżna Teresa Lubomirska.

Pałac w Gościeszynie  powstawał etapami, głównym elementem monumentalnego zespołu pałacowego jest neogotycki pałac Kurnatowskich z lat 1904-11. Powstał on w efekcie przebudowy dworu z XVIII wieku,wcześniej  rozbudowanego  przez Mielżyńskich z Iwna. Maria Mielżyńska wyszła za mąż za Zygmunta Kurnatowskiego.  Po rozbudowie pałac był nowoczesny, miał centralne ogrzewanie, elektryczność, telefon i bidety. Obok pałacu są nietypowe oficyny dwie neoklasycystyczne i jedna neogotycka z wieżyczkami.




Pałac w Wolsztynie został zbudowany w 1845 dla  Apolinarego Gajewskiego i przebudowany dla Stefana Mycielskiego w 1911  w formie  neoklasycznej przez architekta Rogera Sławskiego. Został spalony w 1945 i odbudowany w latach 50- tych. Pięknie położony przy jeziorze Wolsztyńskim.





Skansen budownictwa ludowego   prezentuje architekturę i wnętrza charakterystyczne dla wsi zachodniej Wielkopolski. Najstarszy zabytek pochodzi z 1603. Natomiast wyposażenie wnętrz jest późniejsze - datuje się na 1 poł. XX w. W skansenie zgromadzono 14 obiektów, które warto zobaczyć, w tym m.in. wiatrak, kuźnię oraz karczmę. W zagrodzie z Reklinka, pochodzącej z 2 poł. XIX w., można zobaczyć żywy inwentarz.







Nad jeziorem Wolsztyńskim ciągnie się promenada. Jest molo, ławeczki  i sztuczna wyspa.











Jak Wolsztyn to parowozy. Tutejsza parowozownia to jedyne miejsce gdzie można zobaczyć zabytkowe  zaplecze. Jest od 100 lat czynna i nadal wychodzą z niej buchające parą pociągi. Parowozownia dysponuje między innymi parowozem Pm36-2 z 1937 , zwanym „Piękną Heleną” oraz pierwszym polskim parowozem osobowym Ok22-31 z  1929.









W Chorzeminiu pałac wybudowany został w  1910 dla rodziny Daumów. Łączy neogotyk z secesją. Tutejszy właściciel wybudował dla robotników domy i drogę kamienną do Wolsztyna.








Pałac w Rakoniewicach  w stylu neorenesansowym zwany jest  również pałacem Czarneckich. Został wzniesiony około 1840 przez Florentynę i Marcelego Czarneckich.

Jedną z atrakcji Rakoniewic jest znajdujący się w Muzeum Pożarnictwa Wóz Drzymały (na zdjęciu głównym).





W 35 rocznicę utworzenia Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa na rakoniewickim rynku stanęła jedyna w Polsce fontanna będąca jednocześnie pomnikiem strażaków. Na skraju zbiornika stoją dwie postacie strażaków (kobiety i mężczyzny) . Podświetlony na czerwono, środkowy strumień wody imituje ogień gaszony wodą tryskającą z prądownic trzymanych przez strażaków. W tle domy podcieniowe i szachulcowy budynek Muzeum Pożarnictwa.





W Drzymałowie zasługi obrońcy wielkopolskiej ziemi upamiętniono w 1962  postawieniem we wsi pomnika, głaz z tablicą Michała Drzymały i mała kopia jego wozu.












Muzeum Rolnictwa w Szreniawie chętnie obejrzą też dzieci, bo jest tutaj mnóstwo żywych zwierząt. A największą atrakcją jest kilka samolotów w tym jedyny odrzutowy samolot rolniczy. Imponująca jest też kolekcja kolorowych uli w kształcie postaci i zwierząt.









Filmik z wycieczki tutaj








                                                             Mapka wycieczki


                                                          Pozostałe zdjęcia z wycieczki
Drewniany kościół w Parzęczewie

Ogrodzenie pałacu w Gościeszynie

Ogrodzenie pałacu w Gościeszynie

Pałac w Gościeszynie od ogrodu

Oficyna przy pałacu w Gościeszynie

nad jeziorem Wolsztyńskim

kryształowe sklepienie w farze w Wolsztynie

Domy podcieniowe na rynku w Rakoniewicach

Budynek Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Tablica na replice Wozu  Drzymały

Eksponaty w Muzeum Pożarnictwa

Polonez przystosowany do pożarnictwa

Pałac w Rakoniewicach - elewacja ogrodowa

Przepiękna oficyna w Gościeszynie
Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

Piece chlebowe - Szreniawa



kolekcja uli figuralnych

Dworek w Muzeum w Szreniawie






 
Top