Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 33w. Szlakiem Mysiej Wieży - Kruszwica i Inowrocław
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
W północnym odcinku Szlaku Piastowskiego  jak detektywi będziemy szukać pozostałości kościołów romańskich zachowane w ich barokowych  pr...

W północnym odcinku Szlaku Piastowskiego jak detektywi będziemy szukać pozostałości kościołów romańskich zachowane w ich barokowych  przebudowach.W Trzemesznie zachowały się 2 kolumny i dolna część murów. W Mogilnie m.in. najstarsze sklepienie krzyżowe w Polsce a w Strzelnie imponująca rotunda i unikatowe kolumny cnót i przywar. W Kruszwicy Mysia Wieża a w Inowrocławiu dziwne twarze na murze romańskiego kościoła. A na koniec relaks w tężniach solankowych. Polecam tę wycieczkę na niedzielę, ponieważ w tygodniu kościoły są zamknięte.

Gród obronny w Trzemesznie istniał już w X w. Pierwszy kościół klasztorny w powstał w XII wieku za Bolesława Krzywoustego i była to trójnawowa bazylika romańska wzniesiona dla Kanoników Laterańskich z Flandrii. Z tego kościoła oprócz fundamentów zachowała się zachodnia para kolumn romańskich z kostkowymi kapitelami, dolna część murów wieży południowej i empory.  Obecna późnobarokowa świątynia z przepiękną kopułą jest wynikiem gruntownej przebudowy z XVIII wieku.


Tradycja mówi, że ciało św. Wojciecha najpierw zostało sprowadzone do Trzemeszna i tu pochowane a dopiero później przekazane do Gniezna. Potwierdza to Jan Długosz opisując dziękczynną pielgrzymkę Władysława Jagiełły z 1410  do Gniezna, którą król rozpoczął w Trzemesznie po modlitwie u grobu św. Wojciecha. Za tą opcją przemawia też fakt, że do Trzemeszna można było dopłynąć łodzią z Prus. Św. Wojciech jest w herbie Trzemeszna.


Kompleks klasztorny  w Mogilnie powstały w XI wieku, został ufundowany przez Kazimierza Odnowiciela.  Z czasów romańskich pozostała część granitowych murów  widocznych w kościele  i zachowało się tu sklepienie krzyżowe jedne z najstarszych w kraju. W kościele są przepiękne sklepienia, można obejrzeć rzadko spotykane sklepienie kryształowe w nawach.





Budowę kościoła romańskiego z granitowych kostek w Strzelnie rozpoczęto w XII wieku i ukończono dopiero w połowie XIII wieku. To rotunda św. Prokopa na planie koła.









Stojący obok rotundy kościół ma pod tynkiem mury z XII w. We wnętrzu 2 kolumny pokryte płaskorzeźbą figuralną  należą do unikatowych zabytków romańskich. W całej Europie, oprócz kolumn strzelińskich, zachowały się rzeźbione kolumny tylko w Hiszpanii w Santiago de Compostela oraz  w Wenecji w katedrze św. Marka. Na jednej kolumnie przedstawiono cnoty, na drugiej przywary. Interesujący jest zespół pięciu konfesjonałów z 1741 Cennym zabytkiem jest też ołtarz św. Krzyża, w którym są  658 relikwie świętych.


Zamek królewski w Kruszwicy nad jeziorem Gopło był jednym z wielu budynków ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego. Do dziś przetrwała jedynie 8-boczna wieża, obecnie zwana potocznie Mysią Wieżą, wiązana z podaniem o Popielu, legendarnym władcy Polan lub Goplan.









Romańska kolegiata zbudowana została ok. 1140 z granitowych ciosów. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej. Jan Długosz podaje, że diecezję w Kruszwicy utworzył już Mieszko I.










Najstarszym kościołem Inowrocławia jest romański  kościół Najświętszej Marii Panny z XII w, zbudowany z ciosanych granitów. W Prezbiterium znajduje się Uśmiechnięta Madonna, gotycka rzeźba łaskami słynąca. Na  zewnętrznej ścianie północnej zachowały są płaskorzeźby twarzy, zwierząt i krzyży.






Symbolem Inowrocławia jest jego największa budowla sakralna  efektowny kościół Zwiastowania NMP, wzniesiony w latach 1898-1900. Ta neoromańska świątynia, długa na 72 m i szeroka na 25 m, mieści aż 3000 ludzi. Widoczna w całej okolicy 77-metrowa wieża jest doskonałym punktem orientacyjnym.






Na deptaku tj. ul. Królowej Jadwigi wmurowano ponad dwadzieścia tablic z brązu przedstawiających najciekawsze obiekty Inowrocławia.














Wzdłuż ul.Królowej Jadwigi można spotkać figurki małych żaczków.














Fontannę na rynku zbudowano z pionowo ustawionych granitowych płyt i szklanych tafli. Niektóre tafle ozdobiono ornamentem upodabniającym je do solnych kryształów.







Na rynku stoi figura Królowej Jadwigi. W inowrocławskim kościele św. Mikołaja doszło do spotkania Jadwigi z wysłannikami zakonu krzyżackiego. Jadwiga bywała w Inowrocławiu kilkukrotnie. Jej herb, andegaweńską lilię umieszczono w herbie miasta a ją samą w 2008 roku uczyniono patronką Inowrocławia.







Z rynku widoczny jest zabytkowy czerwony tramwaj ostatni z taboru, który w 1962 przeniesiona do Bydgoszczy.









Główna alejka w Parku Zdrojowym jest przepięknie ukwiecona. Obok jest ławeczka gen. Sikorskiego, amfiteatr i fontanna. Rozlegająca się muzyka z pobliskiej kawiarni, słońce i kwiaty dają niesamowite uczucie wakacji. Tą alejką dojdziemy do stawu i mostkiem  nad nim do tężni solankowych. Tężnie zbudowane z tarniny służyły niegdyś do uzyskiwania soli kuchennej. Te olbrzymie inhalatory polecane są na choroby układu oddechowego, nadciśnienie i podniesienie odporności.

Inowrocław  często nazywany bywa "miastem na soli", ponieważ leży na potężnym wsadzie solnym. Już w 1875 roku powstało tu uzdrowisko, a w  2001 roku zbudowano tężnię solankową jodo-bromową o dużej zawartości potasu i magnezu. Tężnia ma 9 m wysokości i na jej szczycie jest taras widokowy. Dziś było słonecznie z lekkim wiaterkiem więc mogłam poczuć całe dobrodziejstwo powietrza nasyconego solanką. Ponoć 30 min przy solankach to jak cały dzień nad morzem.



W parku można skorzystać z pijalni wód, gdzie serwowane są miejscowe wody mineralne: „Inowrocławianka” oraz „Jadwiga”.  Można  tu przysiąść na ławeczce teściowej, pospacerować po małej palmiarni i obejrzeć wiejską chatę z tych regionów.










W Parku Solankowym znajduje się aleja dębów, która stale rozrasta się dzięki sławom odwiedzającym Inowrocław. Pierwsze drzewko posadziła tu w kwietniu 2005 roku aktorka Irena Kwiatkowska.





Spacer po Inowrocławiu

Po zwiedzeniu kościołów można zaparkować na ul. Toruńskiej. A po spacerze deptakiem do rynku, polecam do parku uzdrowiskowego dojechać samochodem, bo to jednak kawałek drogi  i tam spacerować po parku.



Mapka wycieczki



Pozostałe zdjęcia z wycieczki


Świątynia w Trzemesznie
Kopuła kościoła w Trzemesznie


Trzemeszno - pozostałości romańskiego kościoła
  
Strzelno

jezioro Gopło

Pod Mysią Wieżą w Kruszwicy
 
Kruszwica


Kruszwica

Inowrocław -Kościół Zwiastowania - największy w mieście
Portal kościoła w Inowrocławiu

Inowrocław - wnętrze kościoła

Przy deptaku

W parku zdrojowym

Główna alejka parku zdrojowego


Tężnie nad stawem



Tężnie solankowe


Mała palmiarnia przy pijalni wód

Wnętrze chaty regionalnej przy pijalni


Ówczesna gofrownica na piec węglowy


Muszla koncertowa

Ławeczka gen. Sikorskiego

Drugi staw w parku


 
Top