Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 34w. Szlakiem weneckim - Pałuki i Bydgoszcz
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Pałuki historycznie należały do Wielkopolski. Leżą na pograniczu z Kujawami. Mają swoją gwarę, to z niej pochodzi " ani widu ani ...

Pałuki historycznie należały do Wielkopolski. Leżą na pograniczu z Kujawami. Mają swoją gwarę, to z niej pochodzi " ani widu ani słychu". Krajobraz Pałuk jest niezwykle piękny i malowniczy, bowiem jest to teren polodowcowy, gdzie rozlewa się około 100 jezior. Nazwa Pałuki pochodzi od łukowatych wzniesień na tym terenie. Ten szlak warto podzielić na odcinki, aby spokojnie wszystko obejrzeć.

Pierwszy punkt na szlaku jest dla dzieci. Jest to  Park Dinozaurów w Rogowie czyli Zaurolandia.  Na terenie parku można  spotkać około 80 naturalnej wielkości dinozaurów, wśród których wędruje się specjalnie przygotowaną ścieżką o długości około 2 km, wzdłuż brzegów jeziora Rogowskiego.Na dzieci czeka dwuhektarowy plac zabaw z kolejką elektryczną, parkiem linowym, zjeżdżalniami, quadami, łódkami i rowerami wodnymi.


Największą atrakcją dziś na Pałukach jest zrekonstruowana prasłowiańska Osada w Biskupinie, gdzie powstało Muzeum Archeologiczne i gdzie każdego roku we wrześniu odbywa się barwny historyczny Festyn Archeologiczny.  Osada Prasłowiańska  została odkryta w 1933  przez Walentego Szwajcera, miejscowego nauczyciela. Ciekawostkę stanowi przeniesiona  z pobliskiej wsi drewniana chata pałucka z 1820. Dla dzieci atrakcją będzie  rejs statkiem " Diabeł wenecki" po jeziorze.


W Wenecji jest Muzeum Kolei Wąskotorowej. Jest tutaj 17 zabytkowych parowozów, z których najstarszy pochodzi z 1899. Są różne wagony i najmniejszy wśród nich wagonik pocztowy. Przy muzeum jest stacja  Zabytkowej kolejki  zwanej Ciuchcią Żnińską. Wiosną i latem kursuje sześć razy dziennie na 12-kilometrowej trasie Żnin-Wenecja-Biskupin- Gąsawa.






Ruiny zamku w Wenecji są  tuż przy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Są pozostałością budowli wzniesionej tu w 1390  przez Mikołaja Nałęcza z Chomiąży, nazywanego Krwawym Diabłem Weneckim. Ruiny leżą pomiędzy jeziorami: Weneckim, Biskupińskim i Jeziorem Skrzynka. Zamek był użytkowany do 1511 od tego czasu pozostaje ruiną. Przed nim jest największa na świecie wystawa machin oblężniczych.


 Baszta czyli Wieża Ratuszowa w Żninie to charakterystyczny element miasta, pozostałość gotyckiej zabudowy. Jak podaje Jan Długosz, w 1447 nawiedził Żnin wielki pożar i po tym wydarzeniu postanowiono zbudować murowany ratusz - miejsce składowania ważnych dokumentów. Baszta, jak każdy podobny budynek, ma swoją legendę o podziemnych korytarzach wiodących pod pobliskim jeziorem.






W baszcie natomiast zobaczyć można  pamiątkę średniowiecznej świetności tego miejsca, zrekonstruowany foglerz czyli jedno z pierwszych dział czarnoprochowych. Inspiracją do wykonania tej repliki było odnalezienie podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2010  na Rynku w Żninie czterech prochownic do tego właśnie działa.


W gotyckim kościele farnym św. Floriana z XV w. umieszczono relikty architektury romańskiej, ciosy granitowe z 1148. Od północy na jednym z granitów widnieje ryt przedstawiający jeźdźca i wiąże się on z analogicznymi rytami na budowlach romańskich Inowrocławia i Kruszwicy.
W Żninie  stację zabytkową ma słynna Ciuchcia Żnińska, która zabiera turystów na przejażdżkę po pięknej Pałuckiej Ziemi, m.in. nad Jeziorem Biskupińskim..

Nazwę Lubostroń nadał pałacowi Fryderyk Skórzewski od słów "lube ustronie”. Zauroczony Dobrzycą, rezydencją swojej siostry Aleksandry Gorzeńskiej wybudował podobny pałac. Piękna jest kopuła z rzeźbą Atlasa, który podtrzymuje kulę ziemską.  Zwiedzanie obiektu odbywa się od poniedziałku do piątku  od 7:00 do 15:00. W soboty i niedziele 12:00 do 17:00. Obok  jest restauracja w dawnej wozowni a wokół rozległy park. Stąd niedaleko już do Bydgoszczy, którą nazywają Wenecją Północy.





Stary Rynek w Bydgoszczy wytyczony został w 1346, gdy król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Przez  miasto przebiega osiemnasty południk długości geograficznej wschodniej. Na tym samym południku leżą na przykład Kapsztad i Sztokholm.



Przy Rynku jest  gotycka Fara - Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Zawiera dwa czczone i koronowane wizerunki maryjne: obraz Matki Bożej Pięknej Miłości (1467) w ołtarzu głównym oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej (1700) w ołtarzu nawy północnej.
Wieża dzwonnicy mieści dzwony pochodzące z Kamieńca Podolskiego: pierwszy z 1641, opisany w powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”, bijący na alarm podczas oblężenia tureckiego w 1672 , drugi dzwon jest z roku 1737 .




Na ulicy Długiej przy Rynku  jest Aleja Autografów. Pierwszy autograf został wmurowany w 2007. Jest tu wśród innych,  podpis Lecha Wałęsy, Jerzego Hoffmana, Ireny Santor czy Zbigniewa Bońka





Muzeum Mydła i Historii Brudu  to prywatne muzeum  prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz historię produkcji i używania mydła. Zwiedzanie jest z przewodnikiem, trwa ok. godziny i w trakcie są warsztaty gdzie każdy wyprodukuje kawałek swojego mydełka.










Na ulicy Grodzkiej 7, 9, 11 stoją zabytkowe zbożowe spichrze konstrukcji szachulcowej z lat 1793-1800, pod numerem 7 stoi spichlerz tzw. holenderski








Za spichrzami widoczny z pięknego mostu - Przechodzący przez rzekę – balansująca rzeźba zawieszona na linie nad rzeką Brdą.  Twarz "Przechodzącego przez rzekę" ma rysy syna artysty. Rzeźbę łączy się powszechnie z bydgoskim posągiem „Łuczniczki”. Młody mężczyzna reprezentuje adoratora pięknej „Łuczniczki”, przenoszącego strzałę wypuszczoną przez spiżową piękność na drugi brzeg rzeki







Łuczniczka  w parku Jana Kochanowskiego jest jedną z najstarszych zachowanych rzeźb w mieście. Budziła wiele kontrowersji. Przeciwniczką rzeźby była mieszkająca w Bydgoszczy latach 20 aktorka filmowa Pola Negri  a w czasie procesji figurę zasłaniano.









Zabytkowy  tramwaj  z 1896 w Bydgoszczy stoi przy rynku na pozostałości starych szyn tramwajowych. Jeżdził do 1960. Latem pełni funkcję punktu informacji turystycznej
                                                   




                     



                                                              Mapka spaceru po Bydgoszczy


                                                         Mapka wycieczki


                                                 Pozostałe zdjęcia z wycieczki


                                            Romańskie granitowe ciosy w gotyckim kościele
                                                              stacja kolejki w Wenecji

                                                      machina oblężnicza w Wenecji



                                                     najmniejszy wagonik pocztowy


                                                             osada obronna kultury łużyckiej
                                          przystań statku przy osadzie obronnej





                                                                    Piec garncarski
                                                      wnętrze chaty kultury łużyckiej
                                                        piętrowe łóżko z drabinką
                                                                drzwi obrotowe
                                                       wejście na mury obronne

                                                          osada wczesnopiastowska









                                                              Muzeum mydła i brudu
                                                            kopuła w Bazylice
                                                            fontanna przy rynku
                                                                   Rynek w Bydgoszczy
                                                               Ratusz w Bydgoszczy
                                                                 Bulwary nad Brdą
                                                            Karczma na wyspie młyńskiej

                                                 
                                                    potok przy przystani na wyspie młyńskiej


                                                               sklepienie w farze
                                                        obraz łaskami słynący w farze

                                            Restauracja w wozowni w Lubostroniu

 
Top