Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 15p. Szlakiem pomników przyrody w Poznaniu
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Czy wiecie, że miasto Poznań ma aż 34 pomniki przyrody. Jest to 19 starych drzew, 8 alei i 4 skupiska drzew o łącznej ilości ok 900...

Czy wiecie, że miasto Poznań ma aż 34 pomniki przyrody. Jest to 19 starych drzew, 8 alei i 4 skupiska drzew o łącznej ilości ok 900 sztuk oraz 3 głazy narzutowe. Niektóre znajdują się nawet w ścisłym centrum miasta. W pojedynczych pomnikach najwięcej jest oczywiście dębów, następne są platany, do tego leszczyna i cis. W kategorii aleje, prym wiodą kasztanowce i lipy. Pojęcie pomnika przyrody pojawiło się w Polsce pod koniec XIX wieku. A wprowadzone zostało do ochrony przyrody przez Aleksandra Humboldta. Obwody drzew mierzone są zawsze na wysokości 130 cm nad ziemią.
Z ciekawostek - kasztanowce nie są naszym rodzimym gatunkiem. Swoim zasięgiem obejmują Bałkany. W Europie zaczęły być sadzone 500 lat temu jako drzewo ozdobne. A często w miastach  sadzone platany klonolistne, lipy krymskie i topole holenderskie nie występują w naturze, to mieszańce stworzone ręką człowieka. Topola holenderska to mieszaniec europejskich i amerykańskich topoli czarnych. Platany klonolistne to mieszańce platana zachodniego i wschodniego a lipy krymskie to mieszańce lipy drobnolistnej z lipą dasystyla.

1.Najnowszym pomnikiem przyrody z 2017  jest wildecki dąb na placu zabaw dla dzieci przy ul. Prądzyńskiego. Przepiękny okaz rozkłada swoje konary nad całym placem, tworząc parasol od słońca, by w jego cieniu mogły bawić się dzieci.










W Centrum mamy 5 pomników przyrody. Nie wszystkie mają tabliczki, dlaczego ? - nie wiem .

2.W okolicach starego rynku na ulicy Szkolnej w głębi dziedzińca szpitala im. Strusia rośnie najstarszy w centrum platan klonolistny. Ma 515 cm w obwodzie i ok 140 lat. Niestety nie można do niego podejść.

3.Spacer zaczniemy w Parku Marcinkowskiego. Tu naprzeciwko collegium Novum rośnie 100 letnia leszczyna turecka, krewniak naszej leszczyny pospolitej. Jednak kiedy nasza leszczyna jest krzewem, turecka to drzewo. Jej owoce są też jadalne choć mniejsze i skupione w pęczki. Ma obwód 213 cm. Jest to jedno z największych drzew tego gatunku w Polsce.




4.Przy tym pomniku przyrody, przechodziliśmy na pewno niejednokrotnie.
To  platan klonolistny, rośnie przy ul. Libelta. Ma 296 cm obwodu i ok. 80 lat. Platany łatwo rozpoznać po łaciatej, łuszczącej się korze pnia.










5.Dalej jest znana  aleja  przy Alei Niepodległości. Pomiędzy dwoma pasami jezdni jest deptak obsadzony po obu stronach drzewami. Rośnie ich tu ponad 200. Najwięcej jest lip krymskich, potem platanów i topoli holenderskich. Te 3 gatunki nie występują w naturze, to mieszańce stworzone ręką człowieka. Wytyczając  aleję obsadzono  ją wyłącznie platanami i topolami, w czasem w miejsce uschniętych dosadzano pozostałe gatunki.

6.Na ulicy obok zobaczymy starą aleję kasztanowców. Jest to koniec ul. Kościuszki i rośnie tu 50 drzew.

7.Na Cytadeli jest mnóstwo drzew i tylko jeden pomnik przyrody – dąb. Rośnie on przy skrzyżowaniu ul. Armii Poznań i ul. Za Cytadelą. Nie ma tabliczki, Ma nietypowy pokrój, na wysokości ok. 170 cm pień się rozdwajana 2 równe pnie.  I każdy z nich po kilku metrach znów się rozdwaja. Ma ok 4 m obwodu i ok 170 lat.








Pozostałe pomnik przyrody poza trasą spacerową.

8.Dziwna sytuacja jest z głazem w Ogrodzie Botanicznym.przez lata leżał na boisku szkoły przy ul. Różanej. W latach 70- tych umieszczono go w alpinarium w Ogrodzie Botanicznym pośród innych głazów. Nie ma on żadnej etykiety i trudno go zidentyfikować pośród innych większych. Pomnikowy ma 75 cm wysokości i 420 cm w obwodzie.


9.Na Łazarzu mamy dwa pomniki. W Parku Wilsona jest  platan tuż przy wejściu.












10.Drugi pomnik to na ul. Orzeszkowej - duży cis. Cisy są objęte w Polsce ścisłą ochroną. Ten okaz ma ponad 100 lat  i obwód 117 cm.












12.Na Grunwaldzie są dwa pomniki. Aleja platanowa na ul. Przybyszewskiego, na której większość nasadzeń pochodzi z 1920. W miejsca ubytków platanów dosadzono jawory i klony. Aleja najładniej wygląda na odcinku od Rokietnickiej do Bukowskiej.









11.Na początku Grunwaldzkiej na przeciwko szpitala wojskowego, rośnie w głębi podwórka koło trzepaka  dąb. Ma  on 120 lat i 333 cm obwodu. Widać go zza płota.












Najbardziej nietypowy pomnik przyrody jest na Dębinie. Jest to grupa 86 różnych drzew, dość mocno oddalonych od siebie na całym obszarze Dębiny. Nie wszystkie mają tabliczki, więc zidentyfikowanie ich jest niemożliwe. Są tu głównie wiązy, ale też sosna, wierzba i orzech. Zaraz  za przejściem pod torami kolejowymi jest pomnik przyrody nr 76 (na zdjęciu) a po lewej stronie na przeciwko jeziora jest nr 79.


Na Morasku mamy trzy obiekty pomnikowe, prawie obok siebie. Od pętli autobusu 88 na ul. Meteorytowej aż do Rezerwatu Morasko ciągnie się aleja lipowa 500 m długości 78 drzew, wiek ok. 100 lat różnorodne kształty. W bok od ulicy Meteorytowej jest mała uliczka Sióstr Misjonarek i rośnie tu dąb o obwodzie  518 cm i wieku 250 lat.  Jest też   głaz polodowcowy na ul. Meteorytowej naprzeciwko niewielkiego parkingu. Ma wysokość  2 m  i  obwód 5 m.
Trzeci głaz pomnikowy jest przy ul. Maków Polnych na terenie UAM Wydz. Nauk Geologicznych. Jest największym głazem z trzech pomników w Poznaniu. ma 13 m obwodu i  3 m wysokości. Jest naprawdę imponujący. Jego bryła jest stosunkowo foremna i regularna. Został tu przywieziony z okolic Grodziska Wlkp. Ta skała to granitognejs. Na zdjęciu tego nie widać, ale to duży kawał skały, robi wrażenie. Widać go z ulicy. Kilka metrów dalej jest Lapidarium UAM z rożnymi dużymi głazami, kołami młyńskimi i pniami czarnego dębu wydobytymi z dna Warty.

Na Strzeszynie  mamy 3 piękne aleje. Na ul. Omańkowskiej, między Strzeszyńską a Obornicką jest aleja 41 kasztanowców. Nie są one  za duże, mają obwód 250-300 cm.














ul. Jastrowska jest to  polna droga od ul. Wałeckiej. Drzewa mają ok. 130 lat i obwody 320-400 cm.












Przepiękna aleja drzew mieszanych na ul. Biskupińskiej zaczyna się za skrzyżowaniem z ul. Koszalińską. Rośnie tu  aż 8 gatunków drzew, najokazalsze są lipy i jesiony. Zdjęcie tego nie oddaje, ale lipy są wyjątkowo olbrzymie.

Zdziwiło mnie, że nasza kasztanowa Aleja Wielkopolska nie jest pomnikiem przyrody.





To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.

 
Top