Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 16p. Szlakiem fontann w Poznaniu.
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Oglądałam już wcześniej  fontanny na Starym Rynku i oczywiście dwie największe, tę przed Operą i tę na Placu Wolności. No może jeszcze t...

Oglądałam już wcześniej fontanny na Starym Rynku i oczywiście dwie największe, tę przed Operą i tę na Placu Wolności. No może jeszcze tę z delfinami, ponieważ tam są sumy nie delfiny. Ale niektórych nie widziałam na oczy jak fontanny z lwami ukrytej na dziedzińcu Zamku, albo Bramy Czasu przy Andersi. Fontann naliczyłam 23 sztuki. To sporo. Trzy  są nieczynne, reszta umila nam upalną wiosnę i zapewne upalne lato.

Zapraszam na spacer ich szlakiem.

1. Fontanna Felderhoffa nazywa się tak od nazwiska rzeźbiarza, posagu niemieckiego żołnierza, który zdobił ją przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Do dziś przetrwała tylko cembrowina. Znajduje się przy skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Święty Marcin. Według koncepcji zaproponowanej w 1902  przez cesarza  Wilhelma II, fontanna ta miała stanąć przy ul. Wilhelmowskiej (obecnie al. Marcinkowskiego) jednak ostatecznie, ze względu na znaczne rozmiary umiejscowiono ją w obecnym miejscu.




2. Największa fontanna w Poznaniu jest przed Operą w Parku Marcinkowskiego, otoczona szerokim pasem kwitnących kwiatów i  dwoma alejami starych platanów.


3. Fontanna lwów jest na Dziedzińcu Różanym Zamku. Zarówno dziedziniec, jak i fontanna wzorowane są na XIII-wiecznym Dziedzińcu Lwów w pałacu Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie. Całość założenia powstała wraz z Zamkiem do 1910 i jest elementem Dzielnicy Cesarskiej. Fontanna  składa się z dwóch czasz, woda spływa z górnej do dolnej, wspartej na figurach ośmiu lwów. W Alhambrze jest ich dwanaście.

4. Do wnętrza fontanny na Placu Wolności można wejść po przedzielającej ją kładce, a w środku znajduje się ławka, na której można usiąść i poczuć się jak we wnętrzu wodospadu. Powstała w 2012 tuż przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Intencją autorów projektu było, żeby fontanna stała się enklawą ciszy w śródmieściu. Przed włączeniem do miasta, miejsce to nazywano Muszą Górą od właścicieli Muszyńskich. W XVI w . powstało tu tzw. Górne Miasto. W XIX w plac zasadzono drzewami i powstał park. W 1923 drzewa wycięto.


5. Obok studzienka Higei z podobizną żony Edwarda Raczyńskiego, Konstancji. Wcześniej stała tam gdzie teraz jest fontanna z delfinami. Na cokole jest medalion Wincentego Priessnitza, który leczył wodą i uzdrowił syna Edwarda. Na cokole sentencja „ Nic lepszego nad wodę „ z pominiętą literą „s”.



6. Fontanna z delfinami na al. Marcinkowskiego. A właściwie sumami, jak się im przyjrzymy. Pierwotnie w tym miejscu stała publiczna studnia miejska ufundowana przez Edwarda Raczyńskiego. Po jej przeniesieniu, w 1909, upiększono ten teren za pomocą obecnej fontanny. Projekt weryfikowany był osobiście przez cesarza Wilhelma II.



Na Starym  Rynku mamy  4 fontanny.

7. Fontanna Prozerpiny – Dojrzały, muskularny Pluton, który unosi delikatną, zwiewną Prozerpinę trzymającą w dłoni bukiecik kwiatów. Jest to  jedyna ocalała oryginalna fontanna z XVIII wieku.  Została ukończona w 1766, wykonano ją z piaskowca w stylu barokowym, nawiązując do mitologii. Ciekawe jest wyobrażenie 4 żywiołów. Żywioł wody wyobraża delfin, z którego pyska leje się ona szerokim strumieniem, żywioł ziemi symbolizują  owoce i kwiaty, żywioł powietrza reprezentowany jest przez ptaka, żywioł ognia wskazują pełgające po ścianie basenu płomyki.


8. Fontanna Apolla –Została ustawiona w 2002. Jest legenda miejska o pewnej poznaniance mieszkającej w kamienicy obok fontanny, która skarżyła się, że przez okno musi oglądać nagi tyłek Apolla. Na kolejny list z pretensjami odpowiedziała znana pani Profesor, w którym wyjaśniła historyczne uwarunkowania i wyraziła zdziwienie sytuacją ponieważ bohater posiada, jej zdaniem wręcz boskie pośladki.



9. Fontanna Marsa –. Została odsłonięta w roku 2005.


10. Fontanna Neptuna –Odsłonięto ją w 2004. Posąg Neptuna pojawił się w tym miejscu w 1613, patronował on znajdującemu się obok targowi rybnemu. U jego stóp wije się jego żona Amfitryna a za Neptunem jest jego syn Tryton, który ponoć ma rysy twarzy rzeźbiarza.

O czterech studzienkach znajdujących się w czterech narożach poznańskiego rynku, akta miejskie po raz pierwszy wspominają już w XV wieku

11. Za ratuszem jest Bamberka. Figurka z 1915  przedstawia kobietę w charakterystycznym stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie. Basen studzienki, do którego woda spływała dwoma strumieniami, przeznaczony był na poidło dla koni, lecz korzystała z niego również ludność miasta. Miała upamiętniać przybyłych do Poznania w XVIII w. osadników z okolic Bambergu, którzy mieli zasiedlić wyludnione wojnami i zarazą wsie wokół Poznania


12. Zielone ogródki - w 2008 skwer otrzymał imię Zbigniewa Zakrzewskiego, ekonomisty związanego z Poznaniem. W tym samym czasie teren uporządkowano i zbudowano oryginalną fontannę, profesora, dziewczynkę oraz chłopca  i psa, z niepokojem wyczekujących deszczu, co było odpowiedzią na zagrożenia ekologiczne XXI wieku

13. Studzienka Taschnera  na Mostowej to wysoki słup umieszczony w ośmiobocznym basenie, na którego czterech ścianach znajdują się płaskorzeźby przedstawiające różne sposoby wykorzystywania wody. W jej dolnej części znajdują się maszkarony, w środkowej – dzieci na delfinach, natomiast szczyt zwieńczony jest postacią chłopca trzymającego oburącz wielką rybę. Fontanna Taschnera nie była jedyną, którą ten artysta wykonał dla Poznania, bo dziełem jego dłuta jest także  fontanna lwów.


Poza trasą spaceru.


14. Fontanna (teraz pomnik) Perseusza w parku  Wilsona stanowiła centrum założenia pomnikowego, zlokalizowanego w Poznaniu, na placu Cyryla Ratajskiego .
Fontannę odsłonięto w 1891, celem uczczenia pobytu w mieście cesarzowej Wiktorii, która nawiedziła miasto po powodzi w 1888. Całości założenia nie ukończono, a rzeźba Perseusza i Andromedy znajduje się od 1956 w Parku Wilsona, przed Palmiarnią


15.  W  Parku Wilsona zobaczyć można gwieździstą fontannę pochodzącą z lat 20. XX wieku.
Wodotrysk znajduje się w centralnej części parku, między muszlą koncertową a budynkiem Palmiarni. Powstał w 1929 w trakcie trwania Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi). Ośmioramienna gwiazda wypełniona tryskającą na wszystkie kierunki wodą ciekawie wyglądała zwłaszcza wieczorem. Wzrok przyciągało  barwne oświetlenie.



16.  Na Wildzie mamy fontannę w formie rzeźby ulicznej przedstawiającej wierzbę płaczącą i chłopca wyciągającego rękę ku wodzie. Oddano do użytku w 2013.  Basen z rzeźbą otaczają ławki. Były Prezydent Grobelny  zasugerował, aby nazwać ją Gzub z Wildy.



17. Fontanna  na placu Marii Skłodowskiej, studzienka Adolfa Bindera  pojawiła się w 1898 i stoi do dziś.




18. Fontanna w parku na Chwaliszewie w Starym Korycie Warty. Stare Koryto Warty nierozerwalnie wiąże się z wodą, dlatego nie może dziwić także obecność nowej fontanny w parku. Wokół niej także umieszczono siedziska








19. Baletnica  w Ogrodzie Botanicznym ma spódnicę, którą  tworzy tryskająca woda. Zdobi  ona ogród francuski, zatrzymana w pozie z Jeziora Łabędziego.




20. Brama Czasu – fontanna w formie wodospadu, zlokalizowana  przy ul. Kościuszki pomiędzy  Browarem a Hotelem Andersia. Odsłonięta w październiku 2007.



21. Fontanna przed Centrum Handlowym Avenida

















22. Nowo powstająca fontanna w Parku Rataje .















23. Fontanna na jeziorze Maltańskim dysponuje trzynastoma dyszami tryskającymi w różnych kierunkach, kombinacjach oraz z różną siłą na wysokość ponad 60 m, a także jest podświetlana za pomocą dziewięciu odsłon kolorystycznych, zmieniających się co dwadzieścia minut.Urządzenie ma także wartość ekologiczną, napowietrza wody jeziora i tworzy korzystny, wilgotny mikroklimat. Obiekt powstał w 2003 z okazji 750-lecia lokacji Poznania.












Mapka spaceru z fontannami.












To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.

 
Top