W tym roku zafascynowały mnie tajemnicze megalityczne budowle Malty.
Cały świat usiany jest tymi prehistorycznymi konstrukcjami z wielkich głazów. W Europie czas budowy większości z nich przypada na neolit lub wczesną epokę brązu (ok. 6 000-2 000 lat p. n. e.)
Patrząc na nie, zadajemy sobie pytanie: jak oni to zrobili i czym.
Najstarsza odkryta budowla na świecie znajduje się w Gebekli Tepec na terenie Turcji, Malta jest druga w kolejce.
Na Malcie są 23 kompleksy 7 zostało wpisanych na listę UNESCO. Ich przeznaczenie do końca nie jest znane, przypuszcza się, że były to świątynie, miejsca kultu i obserwatoria astronomiczne. Są tysiąc lat starsze od piramid w Gizie i 500 lat starsze od Stonehenge.
Głazy nie są połączone żadną zaprawą, bloki ważą nawet po 50 ton.
Budowle mają kształt koniczyny, główny korytarz i półkoliste absydy.
Budowla ma jeden otwór, przez który w określony dzień wpadała smuga światła.
Około 2500 roku p.n.e. lud budowniczych opuścił Maltę i była ona niezamieszkała przez kilkaset lat.
Ggantija na Gozo-– nazwa pochodzi od legendy o gigantach, którzy mieli wznosić te budowle. Kompleks dwóch świątyń liczy ok. 5800 lat jest najstarszy i najlepiej zachowany. Do naszych czasów zachowały się zewnętrzne mury, miejscami sięgające 6 metrów. Znaleziono tu kości zwierząt, więc pewnie ofiary. Były orientowane w kierunku południowo-zachodnim, co ma związek z równonocą wiosenną i jesienną.
Tarxien - Obiekty wzniesiono z obrobionych bloków skalnych i ozdobiono rytymi i malowanymi dekoracjami. Kompleks dzieli się na pięć części. W 1914 roku odkrył to miejsce rolnik orzący pole. Ściany mocno zdobione motywem spirali, popularnym dla neolitu . Dojazd ze stolicy autobusami 81/82/85/88 jedzie się16 min.
Hypogeum ( pod ziemią) - składa się z 3 poziomów sal i korytarzy. Najniższy jest 14 m pod ziemią. Jest tu niezwykłe zjawisko akustyczne, dźwięki niskie odbijają się echem, wysokie nie. Przypuszcza się, że wprowadzano się tutaj w trans dźwiękami. Tu znaleziono 7 tys. szkieletów a między nimi 11 dziwnie wydłużonych czaszek, podobnych do tych egipskich czy z Peru. Wydłużone czaszki pozbawione są szwu ciemieniowego a brak tego szwu wg lekarzy jest praktycznie niemożliwy.Mnajdra i Hagar Qim (stojące kamienie)- Na południu wyspy, na odludziu. Tu znajduje się najdłuższy monolit użyty do budowy o długości 6 m.
Jeszcze wcześniejsze świadectwa pobytu ludzi na Malcie znaleziono w jaskini Ghar Dalam i datowane są na 5400 p.n.e.
Kolejną tajemnicą Malty są kamienne koleiny, tak nazwane ale nie wiadomo do czego służyły.
Neolit - ostatni okres epoki kamienia, gdzie używano kamienia gładzonego, w poprzednim paleolicie używano kamienia łupanego.
...
2. Zakon Maltański to osobliwość prawa międzynarodowego. ma własne paszporty, znaczki, walutę, tablice rejestracyjne i ambasadorów przy rządach wielu państw. Uznawany jest przez rządy 103 państw, prowadzi działalność charytatywną w 40.
Do Zakonu Maltańskiego nie można się zapisać – można tylko zostać do Niego zaproszonym przez innych członków Zakonu.
Są 3 poziomy przynależności do zakonu: Kawalerowie profesyjni - składają śluby zakonne ale nie muszą mieszkać we wspólnocie, 2 poziom przyrzeka posłuszeństwo, 3 poziom niczego nie przyrzeka ale zobowiązuje się żyć zgodnie z zasadami kościoła katolickiego i zakonu.
Zakon posiada tylko 3 budynki - Główny Pałac Maltański i willę w Rzymie i na zdjęciu Fort Saint Angelo w Birgu na Malcie.
Od początku był organizacją charytatywną. Jego pełna nazwa brzmi: "Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty” i w tej nazwie zawarta jest jego historia.
W 1070 kupcy z włoskiej Amalfi założyli w Jerozolimie hospicjum dla ubogich pielgrzymów, biorąc za patrona właśnie św. Jana dlatego Joannici .Potem był szpital na 2 tys. łóżek- stąd nazwa szpitalnicy. Zakon sprowadzał z Europy najlepszych lekarzy i chirurgów. W 1113 papież uznał zgromadzenie za zakon religijny. Aby bronić pielgrzymów i chorych powstały oddziały rycerskie do których przyjmowano szlachetnie urodzonych rycerzy z każdego państwa. Było 8 domów zależych od języka rycerzy. Na zdjęciu Dom Kastylijski
Pałac Wielkiego Mistrza - można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Od 1800 był rezydencją brytyjskich gubernatorów a teraz jest siedzibą prezydenta Malty i parlamentu.
Po upadku Królestwa Jerozolimy, osiedli na Cyprze a potem 2 wieki na Rodos aż zdobył wyspę Sulejman Wspaniały, aby ostatecznie osiąść na Malcie aż do 1798, kiedy wyspę zajął Napoleon.
Krzyż maltański był symbolem Republiki Amalfi. Reprezentuje 8 cnót rycerkich .
W Polsce zakon by obecny np. w bitwie pod Legnicą w 1241. Należał do niego np. Książę Józef Poniatowski, Józef Piłsudski, Władysław Anders.
W Polsce zakon by obecny np. w bitwie pod Legnicą w 1241. Należał do niego np. Książę Józef Poniatowski, Józef Piłsudski, Władysław Anders.
Najsłynniejsze zakony rycerskie to rozwiązany zakon Templariuszy i istniejące do dzisiaj Joannici i Krzyżacy.
...
Koty na Malcie są traktowane z szacunkiem, to one czyszczą wyspę ze szczurów. Są wszędzie w dużych ilościach, nawet w hotelach gdzie dodatkowo pełnią rolę maskotek do głaskania.
Są dobrze wykarmione i mają swoje budki do mieszkania.
Pomnik kota w Sliemie.
Przed restauracją, kiciuś zapewne po obiedzie.
Znak ten ustawia się na terenach gdzie często koty się przemieszczają
1. Malta w 2 połowie listopada - link tutaj
2. Malta - samodzielne wycieczki - link tutaj
3. Malta w 1 połowie listopada - link tutaj
4. Malta - megality, rycerze maltańscy i koty - link tutaj
5. Malta w 1 połowie stycznia - link tutaj
6. Malta- pogoda i hotele - link tutaj
7. Malta-plaże -link tutaj
8. Malta poza szlakiem - link tutaj
9.Hilton na Malcie - link tutaj
Filmik o Malcie -link tutaj