Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 18p. Rzeźby plenerowe w Poznaniu
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Postanowiłam obejrzeć rzeźby plenerowe w Poznaniu , kiedy przeczytałam artykuł o jednej z nich, obok której przechodziłam często a jej ...


Postanowiłam obejrzeć rzeźby plenerowe w Poznaniu, kiedy przeczytałam artykuł o jednej z nich, obok której przechodziłam często a jej nigdy nie zauważyłam... To Stela przed Muzeum Narodowym. Znałam jak zapewne większość z was rzeźby Abakanowicz na Cytadeli, ale innych  30 rzeźb na Cytadeli jeszcze nie widziałam wszystkich. Odkryłam też rzeźby z lat 70 tych na Ratajach i najnowszą instalację na Ostrowie Tumskim - jest na zdjęciu głównym. W Poznaniu jest dużo pomników okolicznościowych, natomiast rzeźb plenerowych, szczególnie w Centrum jest niewiele.


1. Nierozpoznani na Cytadeli - To najbardziej rozpoznawana instalacja w Poznaniu. Nierozpoznani są największą plenerową realizacją Magdaleny Abakanowicz. Składają się ze 112 wysokich na ponad dwa metry, odlanych z żeliwa figur, tworzących pozornie bezładną grupę. Sylwetki bez głów idą w różnych kierunkach.  Na Cytadeli jest ok 30 różnych rzeźb. Część  z nich opisałam tutaj.


Pięć rzeźb stoi na Dziedzińcu Różanym za Zamkiem Cesarskim,















a dwie przed Bałtykiem.

2. Obszar obrazów efemerycznych koło Kaponiery- nigdy nie wiedziałam co to jest. A w zamierzeniu twórcy mają unaoczniać przechodniom krótkotrwałość i przemijalność miejskich obrazów. Jest tu siedem obiektów, luster i szyb w masywnych metalowych ramach. Szklane elementy posiadają różny stopień przejrzystości, wybarwienia, odblaskowości oraz przechylenia względem podłoża. Wszystko to powoduje, że przechodzący widz atakowany jest gamą zróżnicowanych obrazów 



3. Paw w Parku Marcinkowskiego - paw z małą dziewczynką pierwotnie był wykonany  z betonu, kiedy zaczął kruszeć, wykonano wersję z brązu. Rzeźba ta w 1961 wygrała konkurs na rzeźbę parkową.






4.  Higiea na Placu Wolności opisałam ją tutaj






5. Stela Heinza Macka – 18-metrowa rzeźba plenerowa, której nigdy nie zauważyłam... Jest to wertykalne dzieło w formie wysokiego słupa stalowego z obrotową głowicą, napędzaną silnikiem. Głowica w formie  korony, obracająca się wokół własnej osi, o różnych porach dnia i nocy odbija rozmaite refleksy słoneczne lub sztuczne na fasadach budynków.



Na Starym Rynku obok 4 rzeźb fontannowych w 4 narożnikach, są  tylko 3 rzeźby

6. Pręgierz przed ratuszem -Jest to ośmioboczna kolumna  na głowicy której stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem. Służył do wykonywania kar do roku 1848. Oryginał znajduje się w Muzeum w Ratuszu. Jest na nim napis "Wybudowano ten posąg z fatałaszków kucharek roku Pańskiego 1535" Pręgierz wykonano za kary dla zbyt strojnie ubierających się służących.



7. Bamberka na Starym Rynku - Figurka przedstawia kobietę w charakterystycznym stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie.




8. Figura św. Jana Nepomucena na Starym Rynku – figura św. Jana Nepomucena na Starym Rynku. Patron był osobą chroniącą miasta przed powodziami, a takie zjawiska w przeszłości często nękały Poznań, za sprawą ostrego skrętu Warty na Chwaliszewie..Przy czterech narożnikach wkopane są w ziemię cztery lufy armatnie pełniące dawniej rolę odbojników dla dorożek.





9.Tancerka –  zlokalizowana  na podwórzu zabytkowego kompleksu Państwowej Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej.Rzeźba przedstawia dojrzewającą dziewczynkę w obcisłym stroju baletowym. Artystka pragnęła ukazać moment przejścia od dziecinności, niewinności do przeczuwanej dorosłości, kobiecości.( w weekendy szkoła jest zamknięta, zdjęcie muszę zrobić w tygodniu)



10. Pomnik koziołków – pomnik dwóch trykających się koziołków, zlokalizowany w Poznaniu na Placu Kolegiackim. Obecnie w związku z remontem placu stoją w parku Chopina. Najlepsze miejsce do robienia pamiątkowych zdjęć z Poznania.








11. Pomnik Starego Marycha - fikcyjnej postaci typowego Poznaniaka  posługującego się gwarą poznańską koło Kupca Poznańskiego na początku ul. Półwiejskiej. Na rowerze Poznaniak ma typową tekę.


12. Nowa instalacja pojawiła się na Ostrowie Tumskim, a za inspirację kształtu posłużyły wały obronne Mieszka I, który 1000 lat temu miał tam swój gród. Konstrukcja powstała z blachy, którą pokryto drewnem pochodzącym z wykopalisk. Z każdej strony wygląda inaczej.









13. Dwie kobiety na Sołaczu - Rzeźba wzbudziła liczne kontrowersje społeczne wśród mieszkańców Poznania. Rzeźba Dwie kobiety pochodzi z 2001 i należy do grupy obiektów nacechowanych fizycznym i psychicznym bólem, Przedstawia dwie obejmujące się, nagie kobiety o mocno uzwierzęconych rysach twarzy. Były także kilkakrotnie oblewane farbą.



14. Uwolnienie Andromedy przez Perseusza w parku Wilsona przed Palmiarnią opisałam ją tutaj 













15. Rzeźby w Starym Zoo. Jest ich 7. Można pobawić się z dziećmi w ich szukanie. Wstęp do Starego Zoo jest bezpłatny.




Najstarszy jest lew z 1910 roku.








Drugi w kolejności starszeństwa jest marabut siedzący na ogrodzeniu z 1929. Ale to jego pierwszego zobaczymy idąc do zoo od strony miasta.














Naturalnej wielkości wilk, z którym niejedno dziecko ma tu zdjęcie.















3 przytulające się pelikany są nieznanego pochodzenia.














Drewniana rzeźba krokodyla na placu zabaw dla dzieci.
















Masywny koń z brązu został przywieziony po 1945 ze Związku Radzieckiego.





Naprzeciwko konia na wysokim cokole siedzi małpa.













                                              Mapka spaceru i lokalizacji rzeźb w Centrum


 
Top