Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 17p Spacer po Cytadeli
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Czy pod Cytadelą jest podziemne miasto? Gdzie na Cytadeli jest rezerwat nietoperzy i w jaki sposób zniknęła gwiazda z Pomnika Bo...

Czy pod Cytadelą jest podziemne miasto? Gdzie na Cytadeli jest rezerwat nietoperzy i w jaki sposób zniknęła gwiazda z Pomnika Bohaterów to nie jedyne ciekawostki związane z tym miejscem.


Park Cytadela to największy park Poznania o powierzchni ok. 100 ha, Dawno temu na wzgórzu, na którym dziś się znajduje, położone były książęce winnice. Później powstała tu wieś Winiary i folwark Bonin. W połowie XIX wieku władze pruskie przekształciły Poznań w twierdzę. W 1970 oficjalnie został otwarty park. Nadano mu nazwę: Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 zmieniono nazwę na Park Cytadela. W 2008 uznany został przez prezydenta RP, w ramach historycznego zespołu miasta Poznania, jako pomnik historii.


Obok Koblencji, Poznań był największym miastem-twierdzą w państwie pruskim, a fort Winiary był największym fortem artyleryjskim w Europie. Fort Winiary otoczono fosą głęboką na 7 m, szeroką na 6–32 m. Twierdza nie została jednak wykorzystana ani w XIX wieku, ani podczas I wojny światowej. Jedyny raz w swojej historii pod ciężkim ostrzałem znalazła się w lutym 1945 roku.







Na szczycie schodów znajduje się Pomnik Bohaterów (dawniej z czerwoną gwiazdą na szczycie), liczący 23 metry wysokości. W 1990 gwiazda ze szczytu iglicy zniknęła. Rozpętała się międzynarodowa afera. Dyplomaci z sowieckiego konsulatu uznali to za prowokację, gwiazdy szukała policja. Bezskutecznie. Przeszło dwie dekady później odnalazł ją Piotr Bojarski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Okazało się, że pod osłoną nocy gwiazdę zdemontowali strażacy. Kolejne lata przeleżała w magazynie jednej z podpoznańskich remiz, została przekazana do Muzeum Historii Miasta Poznania.


Po obu stronach wejścia są liczne cmentarze. Spoczywają na nich między innymi powstańcy styczniowi, wielkopolscy, żołnierze Armii Czerwonej i wojsk brytyjskich. Można tu znaleźć groby uczestników słynnej ucieczki z jenieckiego obozu pod Żaganiem. Na kanwie tej historii w latach 60. powstał film „The Great Escape” ze Stevie McQueenem, Jamesem Garnerem i Charlesem Bronsonem.







Jedyny pomnik przyrody na Cytadeli to dąb przy Cmentarzu Garnizonowym. Na wysokości ok 1 m jego pień rozdziela się na dwie odnogi i jedna z nich z boku też rozdziela się na dwie następne.





Rozarium ze stawem pośrodku. Latem jak kwitną róże jest tu przepięknie.




Ziarno – Epitafium Życia, odsłonięta w maju 2009. Ziarno jest w kulturze popularnym symbolem początku życia, ale także ofiary z samego siebie. Dając życie, samo ulega rozkładowi, przetworzeniu w coś innego. W centralnym punkcie cokołu artysta umieścił duże, jasne ziarno, otoczone splątanymi na niciach koralami – symbolami nieuchronnego przemijania





Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Dzwon odlany został w pracowni ludwisarskiej rzemiosła artystycznego Saturnina Skubiszyńskiego w Poznaniu. Był trzecim dzwonem pokoju na Świecie (po Hiroszimie i Nowym Jorku). W sprzyjających warunkach atmosferycznych jego dźwięk słyszalny jest w promieniu 6-10 kilometrów. Dzwon zawieszony jest 10 metrów nad ziemią pomiędzy dwoma betonowymi słupami o wysokości 16 metrów.







Amfiteatr został zbudowany w czynie społecznym przez młodzież w 1968. Widownia mieściła około 4 tysięcy widzów. Obecnie jest w złym stanie technicznym.










Żalki – grupa rzeźb plenerowych autorstwa Krzysztofa Sołowieja. Grupa przedstawia pozbawione cokołów, wirujące postacie, wyrastające jakby z ziemi, pośród drzew i całkowicie związane z otaczającą je naturą. Postacie, chociaż odziane w powłóczyste szaty, nie posiadają twarzy – są symbolami prehistorycznych duchów.






Na Cytadeli jest ok. 30 różnych rzeźb. jedna z nich to betonowa rzeźba Nike z niewielkimi skrzydłami i złożonymi rękoma uniesionymi w górę w geście zwycięstwa znajduje się obok Dzwonu Pokoju. Jej autor zaprojektował w Poznaniu też pomnik Adama Mickiewicza.


Na terenie parku znajdują się dwie placówki muzealne - Muzeum Armii "Poznań" i Muzeum Uzbrojenia.

Ekspozycja Muzeum Uzbrojenia mieści się schronie dawnego Laboratorium Wojennego SKL powstałego w roku 1872, gdzie wytwarzano proch i elaborowano pociski, a w późniejszym okresie stał się magazynem amunicji. W parku sprzętu wojskowego jest sławna wyrzutnia rakietowa BM-13N "Katiusza" na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker; We wtorki wstęp za darmo.

Muzeum armii Poznań usytuowane jest w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie „Małą Śluzą”. Na wyróżnienie zasługuje bogata kolekcja zdjęć ukazujących życie codzienne i służbę w wielkopolskich garnizonach. Duże znaczenie źródłowe ma wielkoformatowy plan Poznania z 1932. Muzeum gromadzi pamiątki historyczne i militaria związane z udziałem Armii "Poznań" w kampanii wrześniowej 1939. Ekspozycja stała placówki pt. "Wierni przysiędze" przypomina szlak bojowy tej armii ze szczególnym uwzględnieniem bitwy nad Bzurą (9-16 IX 1939) i postaci jej dowódcy gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby.

 Jest tu cudnie ukwiecone miejsce przed restauracją, gdzie latem są hamaki i leżaki.












Ciekawostki:

Od 1998 na Cytadeli odbywa się co roku największe na świecie widowisko pasyjne.

W 2005 na Cytadeli został nakręcony starwarsowy fanfilm pt. „Krypta Exara Kuna”.

Podczas powstania wielkopolskiego Cytadela szybko została opanowana przez Polaków. Właściwie przez swoją krótkowzroczność wydatnie pomogli im w tym sami Niemcy. Zanim jeszcze wybuchły walki pozwolili, by radiostację w forcie obsadzili właśnie Polacy służący w pruskiej armii. W newralgicznym momencie było ich tam w sumie pięćdziesięciu.

W dniu 21 lipca 1946 powieszono tutaj z wyroku Najwyższego Trybunału Narodowego, niemieckiego zbrodniarza, gauleitera Kraju Warty Artura Greisera. Była to ostatnia publiczna egzekucja w Europie.

Po wojnie podjęto decyzję o rozbiórce fortu. Cegły przekazano na odbudowę Warszawę, a w Poznaniu domy na Dębcu ul. Chociszewskiego. Na tej ulicy można znaleźć cegły ze znakami cegielni z budowy Fortu Winiary.

Większość z podziemnych korytarzy na Cytadeli została zamknięta, przede wszystkim by chronić żyjące tam gatunki nietoperzy. Obszar ten został objęty ochroną Natura 2000.

                                                            Plan Cytadeli




                                                     Pozostałe zdjęcia ze spaceru



                                         Wystawa związana z ucieczką z obozu w Żaganiu


                                                               Muzeum uzbrojenia



































 
Top