Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 3m. Szlakiem wokół Piotrkowskiej - Łódź
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Łódź  jest piękna ze swoją historią. Króluje odnowiona, stara cegła. Widać tu jak ze starego odradza się nowe, jak ogromne centr...


Łódź jest piękna ze swoją historią. Króluje odnowiona, stara cegła. Widać tu jak ze starego odradza się nowe, jak ogromne centrum handlowe ze starej fabryki czy  piękne lofty z  magazynów. Aż chce się poznać historię rodzin przemysłowców, dzięki którym Łódź ma najwięcej pałacyków z miast polskich, bo aż 27. Ma też najwięcej rzek, bo ponad 20, ale wierzcie mi próżno ich szukać, bo większość to rzeki podziemne...



Spacer zaczniemy od Manufaktury, która nie była manufakturą.  Olbrzymie centrum handlowe powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego, jednego z największych fabrykantów łódzkich. Kompleks miał 30 ha. Produkcja w fabryce nie odbywała się na zasadzie podziału pracy, więc nie można jej uznać za manufakturę. Wizytówką kompleksu jest pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny. Manufakturę możemy obejrzeć w serialu Komisarz Alex, wcześniej w Ziemi Obiecanej  i filmie Pójdziesz ponad sadem.



Obok jest Pałac Poznańskich przy ul. Gdańskiej 36  nazywany "łódzkim Luwrem" z uwagi na liczne  działa sztuki, zachowane piękne kominki i sztukaterie sal. Pałac stanowi pozostałość po imponującym majątku najbogatszej rodziny w Łodzi. W 2015 pałac został uznany za pomnik historii. W środę możemy go zwiedzać za darmo. Pałac zagrał w Ziemi Obiecanej  w Stawce większej niż życie oraz Hiszpance.




 Plac Wolności  ma kształt regularnego ośmiokąta foremnego. Przy rynku w 1827   wybudowano Ratusz Miejski oraz kościół ewangelicki Św. Trójcy - pierwsze reprezentacyjne budynki Łodzi. Pod nawierzchnią placu zwiedzić można unikalne Muzeum Kanału – Dętkę.





Z placu Wolności wchodzimy na najdłuższy deptak w Europie - ulicę Piotrkowską. Ciągnie się ona na długości ponad 4 km, pomiędzy pl. Wolności i pl. Niepodległości. Ulica Piotrkowska powstała w miejsce traktu wiodącego do Piotrkowa. Natomiast najdłuższa ulica w Łodzi to Pomorska ma 11 km.




Piotrkowska 3 -  w 2013 roku  Joanna Rajkowska przyozdobiła mury kamienicy milionami malutkich lusterek w ramach Festiwalu Czterech  Kultur. Pasaż Róży ma nazwę od imienia córki artystki, która miała problemy ze wzrokiem.









nr 11 – pierwsza wielkomiejska kamienica w Łodzi, wybudowana na przełomie lat 70 i 80 XIX w. Była własnością najbogatszego przemysłowca – Karola Scheiblera.






nr 30/32 – na narożnym placu znajduje się Pomnik Twórców Łodzi Przemysłowej, zwyczajowo nazywany Stolikiem Fabrykantów. Przy jednym stole siedzą Karol Scheibler i Izrael Poznański, przysłuchuje im się znacznie młodszy Henryk Grohman. Od 1999  główny deptak Łodzi jest ozdobiony rzeźbami plenerowymi z brązu, które przedstawiają sławne osoby związane z miastem. Tworzą one tzw. Galerię Wielkich Łodzian, oprócz fabrykantów  spotkamy: "Ławeczkę Tuwima", "Fortepian Rubinsteina", "Kufer Reymonta" 



Aleja gwiazd  powstała z inicjatywy Jana Machulskiego. Pierwsza mosiężna gwiazda pojawiła się tu w 1998 roku dla aktora Andrzeja Seweryna. Po stronie parzystej znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej – aktorów.




nr 78 - Fortepian Rubinsteina został odsłonięty w 2000 roku z okazji Światowego Spotkania Łodzian, przed kamienicą, gdzie niegdyś mieszkał  pianista. 









nr 86 – Dom pod Gutenbergiem swoją nazwę zawdzięcza pomnikowi wynalazcy metalowych czcionek – Jana Gutenberga. Umieszczony w niszy wykusza przypomina pierwszego właściciela tego budynku. Był nim Jan Petersilge, łódzki drukarz i litograf, wydawca pierwszej gazety w mieście. 





nr 104 – pałac Juliusza Heinzla, łódzkiego „króla wełny” to jedna z najbardziej okazałych budowli przy Piotrkowskiej. Neorenesansowy gmach zwieńczony jest rzeźbami uosabiającymi przemysł, handel i fortunę – to dzięki nim Heinzel doszedł do milionów. Dziś w budynku mieszczą się Urząd Miasta Łodzi i Łódzki Urząd Wojewódzki.






Przed Pałacem stoi Ławeczka Tuwima.















nr 137 - Władysław Reymont doczekał się tu swojego miejsca przede wszystkim ze względu na powieść "Ziemia obiecana", której akcja w większości toczy się właśnie w Łodzi.










 nr 139 - pałac Juliusza Kindermanna z wenecką mozaiką na fasadzie. 











nr 152 - Boczną ścianę kamienicy zdobi największe w Polsce ścienne graffiti. które w 2011 r. trafiło do Księgi Rekordów Guinessa. 










nr 265 - wyniosła Archikatedra Św. Stanisława Kostki będąca największą budowlą sakralną Łodzi.  Komitet budowy powołano w 1895 i  w jego skład weszli najwięksi łódzcy fabrykanci. Jest to najwyższy budynek w Łodzi ma 104,5 m wysokości.



nr 282 - Biała Fabryka Ludwika Geyera z I połowy XIX wieku, obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa  Wzdłuż głównej ulicy Skansenu – nazwanej Łódzką – stoją autentyczne drewniane domy robotnicze i rzemieślnicze. Jest zabytkowy kościół pochodzący z 1848  z Nowosolnej oraz secesyjny dom letniskowy z Rudy Pabianickiej. W Skansenie można także zobaczyć większość z ginących już typów drewnianej łódzkiej zabudowy miejskiej. We wnętrzach domów znajdują się autentyczne sprzęty należące niegdyś do łódzkich robotników i rzemieślników.


Pałac Herbsta. Budowę willi rozpoczęto prawdopodobnie około roku 1875, w związku ze ślubem najstarszej córki Karola Scheiblera Matyldy  z Edwardem Herbstem. Do 1942 mieszkał tu jeszcze ich syn z rodziną. Obecnie jest w nim Muzeum Sztuki. Z tyłu  są szachulcowe oficyny i piękne stajnie






Księży Młyn - W 1875  dla robotników fabryki Karola Scheiblera,  zbudowano "famuły"- osiedla mieszkaniowe.
Na każdym piętrze były cztery mieszkania dwuizbowe i cztery jednoizbowe. Pomiędzy domami dobudowano ubikacje i komórki. Cały teren był ogrodzony i zamykany na noc. Była tutaj szkoła przyfabryczna dla dzieci robotników oraz tzw konsumy - sklepy, gdzie można było taniej kupić resztki z fabryki. Był też pierwszy w Łodzi a trzeci w Polsce szpital i apteka

Jedyne w Polsce muzeum kinematografii. Najcenniejszym eksponatem jest zbudowany na początku XX wieku fotoplastykon – jedyny taki w Polsce, jeden z niewielu na całym świecie. Siedzibą Muzeum jest XIX-wieczny pałacyk Karola Scheiblera,  Wśród kolekcji muzeum znajdują się cenne, często unikatowe urządzenia z okresu poprzedzającego wynalazek kina: latarnie magiczne, stereoskopy, zabawki optyczne. Są tu projekty scenograficzne, kostiumy, dekoracje do filmów animowanych oraz fabularnych, a także jeden z największych w Europie zbiór polskich i zagranicznych plakatów filmowych.



Niedaleko Muzeum Kinematografii znajduje się słynna łódzka Filmówka, W Łodzi nakręcono też wiele znanych filmów, jak na przykład „Ziemia obiecana”, „Vabank”, „Ucieczka z kina «Wolność»”, „Inland Empire” czy oscarowa „Ida”.






Cerkiew katedralna Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi to najstarsza, a przy tym najładniejsza świątynia prawosławna w mieście. W 1879 miał miejsce nieudany zamach na cara Aleksandra II.  Budowa cerkwi, będącej wotum dziękczynnym za uratowanie cara od śmierci, trwała w najlepsze, gdy władca Wszechrusi stracił życie w kolejnym (siódmym) zamachu. W 1881 roku Aleksandra II pozbawił życia Polak – Ignacy Hryniewiecki.




Łódź bajkowa W różnych punktach Łodzi stanęły rzeźb postaci nawiązujących do filmów zrealizowanych przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for.

Miś Uszatek, ul. Piotrkowska 87 -  miś wskazuje wejście do Centrum Informacji Turystycznej, odsłonięcie rzeźby miało miejsce w 2009 roku.






Ciekawostki:

W Łodzi urodził się i mieszkał słynny reżyser Jan Machulski. 

W Łodzi znajduje się 27 pałaców. Najwięcej wśród wszystkich polskich miast

Łódzki Las Łagiewnicki jest największym leśnym kompleksem miejskim na terenie Europy.

W grudniu 1898 roku Łodzi powstała pierwsza w Polsce elektryczna sieć tramwajowa. Dziś jest ona zaliczana do największych na kontynencie.

Bałuty były największą wsią w Europie. Liczyła ona ponad 100 tysięcy mieszkańców. Bałuty zostały włączone do Łodzi w 1915 roku.

W 1919 r. Łódź była pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie powszechnego obowiązku szkolnego.

W 1939  Łódź miała blisko 700 000 mieszkańców i nie miała jeszcze bieżącej wody...dla porównania Toruń miał bieżącą wodę w XVI w a Warszawa w XV.

Przez Łódź przepływa ok. 20 rzek, Oprócz Neru i Bzury, reszta to teraz rzeki podziemne, największe z nich to Łódka i Jasień. Kiedyś przy nich powstawały największe fabryki i osiedla.


                                                             Mapka wycieczki


                                                         Pozostałe zdjęcia z wycieczki



                                        w Łodzi jest wiele kościołów różnych wyznań
                                                                  katolicka  bazylika
                                                        kościół ewangelicko- augsburski


                                                        stajnie przy pałacu Herbsta
                                                              cześć pałacu Herbsta
                                                            obok pałacu Herbsta stara Łódź

     
                                           
                                               przepiękne kamienice na Piotrkowskiej











                                                       


                                                               poidełka na Piotrkowskiej







                                                                        Palmiarnia

                                                              Łódzka Filmówka




                                                       Skansen przy Białej Fabryce

                                      Piotrkowska 3- fasada kamienicy ozdobiona lusterkami










 
Top