monopter - każdy budynek rotundowy bez ścian, otoczony kolumnadą spiętą dachem. Na zdjęciu Monopter w Dobrzycy k. Jarocina szlak 41
stalle – drewniane lub kamienne ławki ustawione w prezbiterium. Często bardzo bogato zdobione, poprzedzielane na pojedyncze siedziska. Miały zazwyczaj wysokie oparcia, często z baldachimem, klęczniki obudowane z przodu.
tambur - in. bęben -wieloboczna, eliptyczna lub cylindryczna część budynku, stanowiąca podbudowę pod kopułą, hełmem lub latarnią przeważnie z oknami.
kościół orientowany - prezbiterium kościoła jest od wschodu (oriens łac. - wschód). Nie ma czegoś takiego jak kościół orientowany na zachód. Może być kościół orientowany odwrotnie. Niepoprawne jest też kościół orientowany na wschód bo to masło maślane.
Często mylony z ryzalitem jest wykusz. Tymczasem wykusz jest nadwieszoną częścią budynku, składającą się z trzech lub pięciu ścian, z wmontowanymi dużymi oknami.
alkierz - narożnik, zwykle na rzucie kwadratu lub prostokąta, wyraźnie występujący z bryły budynku, z odrębnym dachem, niekiedy wyższy od korpusu głównego i wówczas zwany wieżą alkierzową. Na zdjęciu dwór w Studzieńcu- szlak 19
krenelaż - inaczej blanki - zwieńczenia murów obronnych i baszt tzw. zębami – merlonami pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń tzw. miedza
Attyka - górny element budynku w postaci ścianki, balustrady lub rzędu sterczyn osłaniający dach. Pełni dwojaką funkcję: estetyczną jako architektoniczny element dekoracyjny oraz użytkowo-konstrukcyjną jako zabezpieczenie sąsiednich budynków przed przeniesieniem się ognia w przypadku pożaru.
dach mansardowy -typ dachu łamanego, w którym każda z połaci składa się z dwóch części: górnej - o mniejszym kącie nachylenia oraz dolnej - stromej, co zwiększa możliwości użytkowania poddasza. Dach mansardowy może być dachem dwu- lub czterospadowym.
mansarda - inaczej facjata, mieszkanie znajdujące się w kondygnacji strychowej, w którym wydzielone są ściany przenikające przez połać dachu, formując nadbudowę nad kondygnacją budynku.
lukarna - okno doświetlające poddasze
wole oko - małe, okrągłe lub owalne okienko, w górnej części kondygnacji, w szczycie budynku, nad drzwiami lub oknami, czasem we wnętrzu. Służyło do dodatkowego, czasem pośredniego, oświetlenia pomieszczeń.
szachulec - typ ściany szkieletowej drewnianej, której wypełnienie stanowi glina wymieszana z sieczką, z trocinami lub wiórami
mur pruski - rodzaj ściany szkieletowej drewnianej wypełnionej murem z cegły. Na zdjęciu mur pruski w kamienicy przy Rynku Wildeckim. szlak 5. Jeśli mur pruski jest otynkowany trudno go odróżnić od szachulca.
bonie - służą do podkreślania naroży, obramowania otworów i dekoracji kątów wewnętrznych różnych konstrukcji budowlanych. Boniowane boki kamienicy przy ul. Sikorskiego.
portal - ozdobne obramowanie wejścia/ Na zdjęciu wejście boczne kościoła Bożego Ciała ul. Krakowska
portyk - część budynku na planie prostokąta z jednym lub kilkoma rzędami kolumn, które wspierają dach, otwarta co najmniej z jednej strony, najczęściej jedno- lub dwukondygnacyjna.
Na zdjęciu: portyk w kościele Dominikanów przy Alei Niepodległości w Poznaniu.
fronton - niski szczyt nad portykiem, o różnym kształcie, ograniczony krawędziami bocznymi dachu dwuspadowego.
tympanon - wewnętrzne pole frontonu, gładkie lub wypełnione dekoracją rzeźbiarską
Supraporta – ozdobna płycina nad drzwiami, wypełniona płaskorzeźbą lub malarstwem.Na zdjęciu: w kamienicy ul. Czajcza
pilaster - lokalne pogrubienie ściany w formie płaskiego filara ustawionego przy ścianie, nieznacznie występującego przed lico ściany. Pełni on zarówno funkcję konstrukcyjną, jak też dekoracyjną. Może stanowić część obramienia otworów okiennych lub drzwiowych.
apsyda - pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy lub wieloboku, dostawione do bryły świątyni i otwarte do jej wnętrza. Na zdjęciu: absyda w kościele romańskim w Gieczu - szlak 29
transept - nawa poprzeczna, część kościoła, nawa prostopadła do osi kościoła, położona pomiędzy prezbiterium, a resztą jego budynku
Wirydarz - kwadratowy lub prostokątny ogród umieszczony wewnątrz murów
Ryngraf – rodzaj medalionu, zwykle w kształcie tarczy z rysunkiem o tematyce religijnej, czasem heraldycznej
A
otomana -kanapa turecka, wyściełana, z poduszkami i bocznymi wałkami zamiast poręczy oraz miękkim oparciem
szezlong - rodzaj kanapy w kształcie wydłużonego fotela, którego charakterystycznym elementem jest wezgłowie i oparcie umożliwiające przybranie półleżącej pozycji
Alkowa – ozdobnie wydzielona z pokoju sypialnego wnęka bez okna, w której stoi łóżko.
Amfilada - kilka pomieszczeń jedno za drugim połączonych drzwiami na przestrzał
Eklektyzm - łączenie różnych elementów i treści z różnych stylów, epok i kierunków artystycznych,
Gazon - duży, ozdobny trawnik w kształcie prostokąta, koła lub owalu znajdujący się na podjeździe do pałacu lub dworu, otoczony wokół drogą dojazdową kończącą się bezpośrednio przed wejściem do rezydencji.
Empora - kondygnacja o charakterze antresoli, usytuowanej nad kruchtą lub nadwieszonej nad głównym wejściem do świątyni, głównie miejsce dla organów. Empora może otaczać cały kościół.
manswerk - dekoracyjne wypełnienie górnej części okna .
putto - motyw dekoracyjny przedstawiający aniołka lub pulchnego małego chłopca
Miasta lokowane na Prawie Magdeburskim mają wyraźny rynek z miejscem dla ratusza, a od niego w miarę regularną sieć ulic, przecinających się pod kątem prostym. Powierzchnię miasta dzielono na działki budowlane w kształcie prostokątów, które do ulic przylegały krótszymi bokami. Dlatego zdarzają się kamienice, które mają tylko dwa okna na każdym piętrze. Właściciel dwóch sąsiednich działek mógł wybudować dom z szerokim czterookiennym frontem. Na zdjęciu: Stary Rynek poznański.
Miasta lokowane na Prawie Lubeckim zamiast rynku mają szeroką ulicę. Głównie stosowano to w miastach portowych.
Kolumny doryckie w kaplicy przy kościele Bożego Ciała.
Kolumny jońskie w kościele Dominikanów w Poznaniu.
Kolumny korynckie przy wejściu do Akademika UAM przy Alei Niepodległości.
erygowanie świątyni -(łac. erigio-wznoszę) dawniej ufundowanie, obecnie założenie, powołanie do działania.
kordegarda- odwach, wartownia – budynek, w którym stacjonowały wszelkiego rodzaju oddziały wojskowe oraz warty garnizonowe i policyjne, wraz z całym zapleczem.
ordynacja - ustanawiano by zapobiec rozdrobnieniu majątku
ordynat - zobowiązany był utrzymywać rodzinę, siostrom zapewnić posag a braciom wykształcenie,
seniorat -ordynację przejmował najstarszy członek rodziny
majorat - ordynację przejmował najstarszy syn
minorat - majątek dziedziczył po ojcu najmłodszy syn
primogenitura - majątek mógł przejąć tylko syn pierworodny.