Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 8w. Perełka Szlaku Piastowskiego - Dziekanowice
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Dla mnie perełką Szlaku Piastowskiego jest Skansen w Dziekanowicach . Czas się tu dla mnie zatrzymuje. Czuję cudny klimat polskiej wsi,...


Dla mnie perełką Szlaku Piastowskiego jest Skansen w Dziekanowicach. Czas się tu dla mnie zatrzymuje. Czuję cudny klimat polskiej wsi, mogę godzinami krążyć wśród tych chałup, przysiąść na ławeczce pod oknem i zachwycać się zapachem  siana i kwitnącymi malwami  koło płota. Oczami wyobraźni widzę kobiety krzątające się w chałupach i chłopów w obejściu.

Są tu chałupy biednych, bogatych i średniozamożnych chłopów z pełnym wyposażeniem. Pośrodku wsi stoi drewniany kościół, jest staw, karczma, kuźnia i młyn. Na wzgórzu stoją wiatraki, możemy obejrzeć czym różnił się wiatrak koźlak, paltrak i holender. Trochę dalej za wsią- dworek z folwarkiem. Koło chałup są ogródki ogrodzone żerdziami z kwiatami i warzywami albo drzewka owocowe. Na płotach – garnki….




Chałupy starsze są inaczej dzielone, mianowicie od szczytu na trzy części, wchodzi się do nich od krótszej ściany najpierw do sieni, tam wpuszczano obcych, dalej do kuchni tam znajomych a na końcu była sypialnia - tam rodzinę. Późniejsze chałupy mają wejście już od dłuższej ściany pośrodku, tak jak teraz, wchodzi się do sieni i stąd są wejścia na dwie strony domu.Najmłodszy budynek pochodzi z 1935 roku a najstarszy  datowany jest na rok 1602.



Każda zagroda odzwierciedla warunki życia na wsi wielkopolskiej z przełomu XIX i XX wieku. Zachwycają też przedmioty kryjące się we wnętrzach chałup: np. malowane w kwiatowe wzory, drewniane skrzynie, służące do przechowywania ubrań. Możemy zobaczyć różne typy pieców kuchennych i zapewne zdziwią was krótkie łóżka i niskie sufity. Niektóre przedmioty pamiętam u mojej babci jak szafonierki  czy sierp albo znam ze zdjęć jak siundy do noszenia wiader.


Zobaczymy tutaj  przykłady wszystkich konstrukcji architektonicznych stosowanych w Wielkopolsce. Konstrukcję zrębową (wieńcową), czyli na narożnikach belki łączone na wpusty. Sumikowo-łątkową tj. sumiki czyli poziome bale wsuwane w wyżłobienia w łatkach czyli słupkach i  szkieletową,  jak wypełniana jest gliną i sieczką to jest  szachulec, jak cegłą to jest mur pruski. A chałupy podcieniowe były najbardziej reprezentacyjne, często dobudowywano podcień aby podkreślić status gospodarza. Podcień był często z fachwerkiem czyli efektownym widocznym układem konstrukcji.

Drewniany, barokowy kościół jest z 1719, pochodzi ze wsi Wartkowice. Do dziś zachowało się jego wyposażanie, m.in. ambona i chrzcielnica oraz osiemnastowieczne polichromie. 15 sierpnia o godz 11. odprawiana jest tu msza św.
Przed kościołem  jest kolorowa, wiejska kapliczka słupowa.








Dwór to kopia zniszczonego dworu w Studzieńcu. W środku pięknie urządzone pokoje-jadalnia główna, jadalnia domowa, gabinet pana i sypialnia pani. Otwarte też są alkierze po bokach. W jednym był pokój zarządcy, w drugim kredens czyli pokój do podawania dań na stół, ponieważ kuchnia była poza dworem z powodu strachu przed pożarem i przed zapachami. Dania przynoszono z kuchni, która była w pobliskiej oficynie. W drugiej były mieszkania dla służby. Obok dworu jest budynek szkoły i klasy z lat 20 tych i z lat 60 tych. Te zielone ławki to jeszcze pamiętam...
Warto tutaj zajrzeć w trakcie organizowanych cyklicznie imprez folklorystycznych, takich jak Topienie Marzanny, Majówka, Żywy Skansen czy Pożegnanie Lata, ale także w Boże Ciało i Matki Boskiej Zielnej (15 VIII), kiedy jest jarmark. Na spokojny spacer warto zarezerwować 2-3 godziny. Po lewej stronie od wejścia są zagrody z zaboru rosyjskiego, po prawej z zaboru pruskiego. Wiatraki i młyn na końcu wsi.

Kilka km za Skansenem jest Ostrów Lednicki. Mały skansen Lednicki zwiedzimy w drodze na prom na wyspę. Na jego obszarze dla turystów przygotowano odtworzoną osadę średniowieczną. Zobaczyć w niej można m.in. najstarszy polski wiatrak koźlak. Obiekt pochodzi z 1585 roku i prawdopodobnie stał w Gryżynie k/Kościana. Wiatrak ten posiada jeden z najstarszych zachowanych w Polsce elementów wyposażenia - mianowicie ruchomą belkę tzw. mącznica opatrzona datą 1585.



Spichlerz z Majkowa to XVIII wieczny budynek gospodarczy pierwotnie posadowiony w podwórzu folwarcznym majątku rodziny Lipskich. W nim obejrzymy staurotekę czyli  specjalny rodzaj relikwiarza, zazwyczaj w formie krzyża  przeznaczony do przechowywania partykuł Drzewa Krzyża Świętego. W Polsce zachowały się dwie , Jedna jest tutaj a druga w Skarbcu na Wawelu.




Prace archeologiczne pozwoliły odtworzyć wygląd wyspy z okresu panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Liczne zabytki (gród, kaplica, baptysterium, pałac i kościół grodowy) potwierdzają status Ostrowa, jako centrum politycznego ówczesnych czasów.









Na Ostrowie Lednickim zachowały się pozostałości dwóch budowli stanowiących zabytki najwcześniejszego kultu chrześcijaństwa na terenie Polski. Pierwszym i zarazem największym obiektem jest palatium. Składało się ono z dwóch części: książęcego pałacu oraz przypałacowej kaplicy. Powstanie palatium wiąże się z osobą księcia Mieszka I. Najwcześniejsze fazy budowli pochodzą już z roku 965. Odkryte w kaplicy pałacowej dwa baseny chrzcielne pozwalają przypuszczać, że właśnie tu w 966 roku mógł przyjąć chrzest książę Mieszko I.

Wyspową rezydencję panujących ubezpieczały potężne umocnienia, wypiętrzone pierwotnie na 12 metrów i długie po obwodzie blisko 0,5 kilometra. Zbudowano je z drewna w charakterystycznej dla umocnień piastowskich konstrukcji rusztowej, a następnie wypełniono ziemią i częściowo wzmocniono kamieniem polnym. Wały obejmowały obszar około 2,5 ha i zapewniały bezpieczeństwo dla grodu centralnego, w którym zawierały się budowle monumentalne: pałac  i kościół grodowy  a także różnej wielkości budynki drewniane o trudnym obecnie do ustalenia przeznaczeniu.

W północnej części wyspy, poza linią wałów, funkcjonowało gospodarcze podgrodzie  z istniejącym tam w X-XII stuleciu miejscem targowym. Prawdopodobnie na terenie podgrodzia działali na stałe lub okresowo rzemieślnicy: garncarze, odlewnicy, rymarze, po których zachowały się liczne pozostałości archeologiczne.






W najbliższym sąsiedztwie kościoła odkryto szereg cennych przedmiotów liturgicznych, m.in. bizantyjską staurotekę, pozłacane okucie księgi liturgicznej, skrzyneczkę relikwiarzową czy grzebień z kości słoniowej.










Ostrów Lednicki był połączony z brzegami za pomocą dwóch imponujących mostów. Oprócz funkcji komunikacyjnej pełniły one również rolę militarną. W wodach jeziora odnaleziono relikty i pozostałości tych konstrukcji. Pierwszy most (zachodni) zwany poznańskim, miał 440 m długości. To największy ze znanych nam mostów monarchii wczesnopiastowskiej. Badanie metodą dendrochronologiczną wykazało, iż drewno użyte do budowy mostu zostało ścięte w latach 963–964.

Budynek Muzeum Pierwszych Piastów był akurat w remoncie. warto tam zajrzeć jak już będzie czynny. Oprócz różnych znalezisk jak hełmy, miecze, biżuteria jest tu szkielet gigantki - kobiety mierzącej 205 cm.











10 km od Ostrowa Lednickiego jest przepiękny pałac w Zakrzewie. Niestety do parku można wejść tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a zza płota niewiele widać. Pałac zbudowany był dla hrabiego Albina Węsierskiego po jego powrocie z wyjazdu do Francji dlatego przypomina francuskie pałacyki.









Na przeciwko parku pałacowego przy drodze oryginalny budynek dawnej gorzelni i olejarni.













Filmik z wycieczki można obejrzeć tutaj





                                                                                                                                                   Mapka wycieczki



Pozostałe zdjęcia z wycieczki.


konstrukcja sumitkowo-łątkowa
konstrukcja zrębowa

konstrukcja szachulcowa
dom z podcieniami - karczma

sypialnia we dworze

jadalnia we dworze
klasa lata 20 XX w

klasa lata 60 XX w

wiatraki

niektóre chałupy ustawione frontem do drogi


a niektóre bokiem 
sierp tatowy :)
niezła podłoga w korytarzu :)

schodek do domu  :)

wycieraczka :)

Jak powstawał dzwon - na Ostrowie Lednicki

Wnętrze chaty na Ostrowie Lednickim

łódź dłubanka

ogródek pierwszych Piastów




To główny szlak mojego turystycznego bloga, znajdziecie tu ciekawe wycieczki z odrobiną historii Wielkopolski,  poznacie największe atrakcje turystyczne w Poznaniu i okolicy, propozycje – co robić w weekend w Poznaniu, szlaki rowerowe i piesze w Wielkopolsce, cuda natury i spacery po mieście. Opisuję co ciekawego można zobaczyć podczas krótkich spacerów i długich wycieczek śladami znanych osób z historii.

 
Top