Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: Podagrycznik na stawy
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Nazwa tej rośliny pochodzi od podagry, zwanej też dną moczanową, czyli kamieniami moczanowymi odkładającymi się w stawach. Dobrze obniża po...

Nazwa tej rośliny pochodzi od podagry, zwanej też dną moczanową, czyli kamieniami moczanowymi odkładającymi się w stawach. Dobrze obniża poziom kwasu moczowego i stabilizuje przemianę materii.
Rośnie wszędzie, jak zadomowi się w ogródku, to nie można się go pozbyć.
Dawniej był warzywem, robiono z niego zupy i jarzynki nazywano diabelską stopą.

Roślina ta zawiera substancje rozpuszczające kwas moczowy, więc pomaga przy kamicy nerkowej, dobrze wpływa na wątrobę, pomaga przy reumatyzmie, poprawia oddychanie skóry, można z niego sobie robić maseczki na trądzik. Zawiera więcej składników mineralnych niż kapusta.

Przy zrywaniu należy zwrócić uwagę czy ma trójkątną łodygę by nie pomylić z inną podobną rośliną.
Zbieramy liście z ogonkami liściowymi, która są najlepszą częścią. Zbieramy zanim zaczną kwitnąć.



Zauważono, że stare wilki, które mają problemy ze stawami jedzą podagrycznik i się w nim tarzają.

Podagrycznik jest to roślina mocno alkalizująca organizm.

Można pić herbatkę lub dodawać posiekane liście do sałatek. Można zrobić pesto z liści czy zamrozić jak szpinak. Można go też kisić jak kapustę. przepisy na dania z chwastów tutaj 




1. Łagodzi choroby układu pokarmowego, w tym zaburzenia funkcjonowania jelit objawiające się naprzemiennymi biegunkami i zaparciami, a ponadto przyspiesza trawienie, ułatwiając zrzucanie zbędnych kilogramów.

2. Pomaga w leczeniu schorzeń układu moczowego takich jak kamica nerkowa bądź stany zapalne pęcherza moczowego.

3. Wspiera funkcjonowanie wątroby dzięki właściwościom oczyszczającym i odtruwającym. Może też zostać wykorzystany jako środek wspomagający w kuracji oczyszczającej, działa bowiem moczopędnie i przyspiesza trawienie.

4. Posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, hamując wzrost gronkowca złocistego, pałeczki zapalenia płuc, a także niektórych patogennych grzybów.

5. Przyspiesza gojenie się ran.

6. Działa uspokajająco i wyciszająco.

7. Pomaga w leczeniu hemoroidów.

8. Najprawdopodobniej posiada właściwości przeciwnowotworowe, działając cytotoksycznie na wiele odmian nowotworów (badania wciąż trwają).

9. Ze świeżych liści podagrycznika można wykonać maseczkę łagodzącą trądzik.

W tej części znajdziecie opisy skutecznych ziół leczniczych i domowe przepisy na ziołowe herbatki. Opisałam jakie zioła są na grypę a jakie na przeziębienie albo na wiosenne przesilenie.  W moim rodzinnym domu ziół używano od pokoleń. Rosły w przydomowym ogródku albo chodziło się po nie z babcią na łąkę. Pamiętam łany pomarańczowego nagietka, który sam wszędzie się rozsiewał  albo wszędobylską miętę, którą piło się zamiast herbaty. Mama opowiadała mi, że jak była mała to na podwieczorek zawsze była herbata z lipy. A ojciec pamiętał, jak jego mama piła napar ze skrzypu, aby mieć ładne włosy. Ja pamiętam smak rumianku, który łagodził ból żołądka, melisa była na bóle menstruacyjne a szałwią płukało się bolące gardło.

 
Top