Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: Narcyz - ale kwiatek
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Narcyz czyli wg legendy osoba zakochana sama w sobie, skupiona na sobie, wpatrzona w swą wyjątkowość, gwiazda brylująca na salonach, uwielbi...



Narcyz
czyli wg legendy osoba zakochana sama w sobie, skupiona na sobie, wpatrzona w swą wyjątkowość, gwiazda brylująca na salonach, uwielbia błyszczeć, chce być podziwiana, chwalona i wielbiona. Zawsze w centrum. 

Problem z nimi polega na tym, że nie tworzą relacji, tylko wykorzystują ludzi do swoich celów.

Narcyz bywa nieprzyjemny, wyniosły, arogancki, manipulujący zupełnie pozbawiony empatii i wyrzutów sumienia. Ma skłonności do poniżania i pogardy. Nie szanuje żadnych granic. Obwinia innych za swoje problemy i wykorzystuje ich do osiągania swoich celów. Oczekuje od innych oddania ale nie widzi potrzeby aby to odwzajemnić. Źle znosi krytykę. Jest niedojrzały emocjonalnie i nieodpowiedzialny. 

 Bardzo łatwo jest  go urazić. Jego świat jest czarno-biały. Dużo obiecuje, niewiele dotrzyma. Trzyma innych na nitce "skorzystasz i  to ci się opłaci " To kontrolujący manipulant. Ma skłonność do zachowań ryzykanckich. Przekonany o własnej nieomylności. Rządzi i dzieli

Narcyz robi świetne pierwsze wrażenie, ale nie potrafi utrzymać relacji. Szybko się nudzi

Jest tajemniczy i pełen uroku. Czaruje wszystkich i wszędzie, jest duszą towarzystwa z niepowtarzalną energią. Ma dużo charyzmy i dużo tupetu. Wygadany 

Z punktu widzenia psychologii to zranione dziecko, wiecznie goniące za akceptacją, samotny wśród ludzi, nie umie stworzyć więzi, czuje pustkę i jest bardzo smutny.

Przykładem raniącego środowiska mogą być rodzice, którzy wykorzystują dziecko, jako kogoś, kto ma spełniać ich marzenia: idealizują je lub okazują zawód, tym jakie jest. W obu przypadkach w istocie je odrzucają, wymagają od niego, aby było inne. A ono spełnia ich oczekiwania i nie wie kim naprawdę jest.

Paradoksalnie narcyzowi towarzyszy  poczucie niepewności i obniżona samoocena, nierzadko także wstyd i uczucie upokorzenia. Jego poczucie wartości trzeba stale dokarmiać uznaniem i podziwem. 

Przez czarno-biały swój świat, jak nie czuje się najlepszym to czuje się najgorszym. Jak nie jest podziwiany, to wg niego jest odrzucany.

Jak rozpoznać narcyza:

1. Mówi tylko o sobie i o swoich osiągnięciach, nie zainteresowany poznawaniem drugiej osoby, jest ona  dla niego niewidoczna i tak już zostanie. Ma problem z słuchaniem.

2. Ważny jest dla niego status społeczny. Podkreśla swoje znajomości. Przywiązuje  nadmierną uwagę do cech fizycznych i na to zwracają uwagę u innych. Moda, wysportowane ciało, dobre i drogie rzeczy, którymi się otacza. 

3. Nie przyzna się do potknięć i błędów, za nie obwinia innych.

4. Sam dopomina się pochwał i ma wyolbrzymioną potrzebę uwagi innych.


Jak poluje narcyz.

1. bombardowanie miłością - intensywne adorowanie, obrzucanie prezentami, świat jak z bajki 

2. Zniknie na chwilę, aby zwiększyć potrzebę jego towarzystwa.

3. Obiecanki i przysłowiowa marchewka - poczucie, że ta znajomość nam się opłaci.


Kto pada ofiarą narcyzów.

osoby bardzo empatyczne, które mają potrzebę służenia innym, niesienia pomocy i szybko wybaczają.

- szukające opieki i akceptacji

- wrażliwe wyczulone na cudze emocje

- lękowe, spolegliwe, ciche, zależne i uległe.


Jak się uratować

-zero paliwa - obojętność - nie zasilać go emocjonalnymi reakcjami, nie dyskutować, nie angażować się, nie bać się, nie usługiwać, nie przymilać, zero emocji- brak zasilania.

-odłączenie sterowania - skupić się na sobie -przekierować uwagę, zaopiekować się sobą, poczuć siebie i  swoją niezależność.

-jak najmniej kontaktu.

-nie bać się konfliktu, stać na straży swoich granic, nie wyręczać, nie ratować, nie poświęcać się

-nie bać się nie zgadzać z narcyzem - on  szuka osób spolegliwych i potakujących.


Przyczyny - rodzice zbyt wiele od niego wymagali i uzależniali swoją miłość od jego osiągnięć. Wpajali mu perfekcjonizm i wmawiali, że jest najlepszy. Również  brak akceptacji osiągnięć albo nadmierne chwalenie czy nadmierna krytyka.


 
Top