Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 22p. Palmiarnia na deszczowe dni
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
  W palmiarni zachwyca nas to, że możemy poczuć się jak w tropikalnej dżungli. Warto przy okazji pokazać dzieciom jak wyglądają popularne o...

 

W palmiarni zachwyca nas to, że możemy poczuć się jak w tropikalnej dżungli. Warto przy okazji pokazać dzieciom jak wyglądają popularne owoce czy przyprawy i czym się różni palma daktylowa od kokosowej i czy chleb rośnie na drzewie chlebowym a korek na korkowym.


Najpierw w palmiarni witają nas kolorowe karpie japońskie. Można dla nich kupić pokarm w sklepiku i pokarmić. Dzieci świetnie się bawią przy zbieraniu pieczątek poukrywanych w drewnianych skrzyneczkach na trasie spaceru.









Pierwszy pawilon to roślinność subtropikalna charakterystyczna dla klimatu  zwrotnikowego z chłodniejszą pora deszczową i okresem suszy powyżej 30 stopni C.



Tutaj znajdziemy palmę daktylową, która ma 18 m wysokości.
Prawidłowa nazwa to daktylowiec właściwy i co ciekawe nie występuje w stanie dzikim. Jest to roślina uprawna. Jedna z najstarszych uprawianych na świecie. Z liści robi się pokrycie dachów i plecie się maty. W Biblii wymieniona jest 26 razy.












Drzewo chlebowe - jadalne są jego owoce i nasiona, które się praży i je jak kasztany. W pniu, liściach i niedojrzałych owocach jest lateks naturalny, który wtarty w skórę działa znieczulająco. A  nazwę nadali owocom pierwsi biali podróżnicy, którzy dotarli na Polinezję i stwierdzili, że jej owoce odgrywają tak wielką rolę w wyżywieniu ludności, jak chleb w Europie.




Drugie pomieszczenie to tropik,  w nim  brak pór roku, temp średnia ok 30 stopni C. opady deszczu są częste i silne. Dla tej strefy charakterystyczny jest  las równikowy a w nim wysokie drzewa, z których najwyższe osiągają prawie 60 m a  pod nimi drzewa tolerujące cień. Te z kolei są pokryte przez epifity oraz liany.
 
Znajdziemy tu nasze kwiaty hodowane w doniczkach jak monstera filodendron i difenbachia ale o znacznie większych rozmiarach.




W kolejnym pawilonie też są rośliny tropikalne, tutaj rośnie pieprz czarny. Jest to pnącze a jego owoce to kuliste pestkowce najpierw zielone potem czarne. Kwitnie przez cały rok. W średniowieczu płacono za niego złotem. Pieprz czarny, biały i zielony jest z tego  samego gatunku, różni się sposobem przetwarzania. Pieprz czerwony jest z innej rośliny.







 Największą wartość wśród hebanowców ma heban czarny, głównie wykonywane są z niego instrumenty muzyczne.
 

















W pawilonie  z wodnymi roślinami znajdziemy:




Jedyną w Polsce owocującą palmę kokosową. Nazywano tą palmę" drzewem, które zaspokaja wszelkie potrzeby życia" bo wszystkie jej części są użyteczne. Jej owoce mogą ważyć nawet 2,5 kg. A "serca palmy" nazywane "sałatką milionera" to pąki szczytowe młodych roślin, bez którego roślina zamiera.








 Kakaowiec z jego nasion wytwarza się proszek kakaowy i masło kakaowe. Ciekawe jest to, że jego kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia. 












Bananowiec- jego niby pień to pochwy liściowe.














Trzcina cukrowa czyli Cukrowiec lekarski to surowiec do wyrobu cukru i rumu. Około 70 % produkcji cukru  na świecie pochodzi z trzciny cukrowej.














Kawa - jej owoce przypominają nasze wiśnie. Występuje w ponad 100 odmianach, ale najbardziej rozpowszechnione są dwie: kawa arabska (coffea arabica), czyli Arabika i kawa kongijska (coffea canephora), czyli Robusta.









Pandan albo Pandanowiec wygląda jak na szczudłach. Są to podporowe korzenie powietrzne. Ze względu na silny zapach używany jest w odświeżaczach powietrza. 










Podszycie lasu tropikalnego 



 Wanilia to gatunek pnącza z rodziny storczykowatych. Jest epifitem czyli rośliną, która nie ma kontaktu z podłożem, korzenie służą tylko do przytrzymania rośliny np, na pniu drzewa a wodę pobiera z pary wodnej. Do 1800 roku monopolistą wanilii był Meksyk bo tylko tam jest odmiana pszczół, która zapyla wanilię. Później nauczono się sztucznego zapylania.
Aztekowie kwiatami wanilii płacili podatki.





Bawełna do Europy dotarła w średniowieczu z Bliskiego Wschodu. Chińczycy nazywali ją" białym złotem". Obecnie rośnie na wszystkich kontynentach.












 Papaja a właściwie Melonowiec właściwy jest byliną i ma nawet 10 m wysokości. A to co wygląda jak pień to łodyga. Mówią na nią"owoc aniołów".


 Mimoza i jej czułe na dotyk liście.
 



W pomieszczeniu z kserofitami znajdziemy najstarszą roślinę w palmiarni - 400 letni sagowiec Makrozamia morei, 












 Śródziemnomorski klimat umiarkowany  ma suche lato i deszczową zimę. Występuje tu roślinność twardolistna, zimozielona. W tym pawilonie  znajdziemy najstarszą oliwkę w palmiarni i dużo drzew cytrusowych takich jak cytryny czy pomarańcze.



Drzewo figowe było uprawiane już w epoce brązu a w starożytnym Egipcie była to jedna z ważniejszych upraw. Od niego pochodzi "listek figowy"i " figa z makiem". Są dwupienne i mają skomplikowany sposób zapylania, dlatego starożytni Grecy wprowadzili sztuczny system zapylania co zapobiegło kapryśnemu owocowaniu.




Z kory  dębu korkowego pozyskuje się korek do wyrobu korków, oklein a nawet torebek czy butów. Pierwszy raz pozyskuje się korek z drzew po 25 latach, potem co 10 -12 lat. Drzewo może żyć nawet 250 lat.



 Liść laurowy to nazwa surowca jako przyprawy a krzew to Wawrzyn Szlachetny. To z niego robiono wieńce laurowe w starożytności dla zwycięzców. Mniej szlachetna nazwa na liście laurowe to liście bobkowe, ta nazwa przywędrowała do nas z Czech.









W akwarium  warto zobaczyć prawdziwe piranie, jesiotry i pangę, którą znamy w wersji kulinarnej. A w kawiarni zobaczymy jak żyją mrówki. Pomiędzy roślinami są klatki z papugami, terraria z żółwiami i jaszczurkami i słychać też kury.












 
Top