Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 5m. Szlakiem w poszukiwaniu krasnali - Wrocław
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Pierwsze krasnale pojawiły się we  Wrocławiu  w 2005. Dziś jest ich ponad 300. Organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnal...


Pierwsze krasnale pojawiły się we Wrocławiu w 2005. Dziś jest ich ponad 300. Organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali, gry plenerowe oraz są wydawane mapy dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia. Takie zwiedzanie jest ciekawe nawet dla dzieci. Można pobrać darmową aplikację na telefon - "Go Wrocławskie Krasnale", która prowadzi nas od jednego krasnala do drugiego.





Okazały budynek dworca PKP zrobi wrażenie  na tych, co przyjadą tu pociągiem, mnie szczególnie zachwyciły kasetonowe stropy w KFC. Na tym dworcu nakręcono  12 odcinek Stawka większa niż życie. 
Tutaj znajdziemy  4 krasnale.







Na peronie wita nas Krasnalica. Jeden krasnal  siedzi na ogromnej walizce i czeka na swój pociąg. Drugi leży na trawie być może dopiero planuje jakąś podróż. Trzeci natomiast pędzi co sił w nogach z walizką.  Idąc do Rynku ulicą Kołłątaja po drodze zobaczymy Wzgórze Partyzantów.

Skręcając w lewo przez Park
Staromiejski dojdziemy do Fontanny Krasnali na  Placu Teatralnym. Każdy Krasnal będący częścią fontanny ma swoje imię. Na samym środku siedzi i odpoczywa Wierzbnik, a spływającą wodę zgarnia Spragniony. Niedaleko tej dwójki Parasolnik osłania żabę w koronie, a obok znajduje się Krasnal Puszczający Stateczki. W skład fontanny wchodzi również Krasnal karmiący gołębie – Karmiciel.

Idąc dalej prosto dojdziemy do ul. Świdnickiej, za skrzyżowaniem z ul. Kazimierza Wielkiego zobaczmy  Papę Krasnala. Tylko on zna prawdziwą historię, skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu. Jest ich wiele, jak ta, że dawno temu władze miasta wezwały na pomoc krasnale, do walki ze złośliwym chochlikiem. Albo ta która mówi, że malunki krasnali na ścianach  były dziełem ruchu znanego jako Pomarańczowa Alternatywa, który przy pomocy humoru i krasnoludków walczył z absurdami komunistycznych czasów.



Na końcu ul. Świdnickiej przed Rynkiem spotkamy Krasnale Syzyfki. Pracowite krasnale, odczuwając przemożną potrzebę pomagania ludziom, postanowiły pomóc w miejskich remontach.

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. A późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.
Jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej. Powstawał w kilku etapach na przestrzeni około 250 lat. Najstarsza część ratusza powstała ok. 1299. Przed wejściem do Ratusza  jest mozaika z kostki brukowej, przedstawiająca herb Wrocławia. Od Rynku odchodzi 11 ulic.



Przed Ratuszem trójka niepełnosprawnych krasnali: W-Skers. Ślepak i Głuchak Razem patrolują miasto w poszukiwaniu barier architektonicznych, utrudniających im życie.

Rynek otacza 60 kamienic. Dziwnym budynkiem, różniącym się stylistyczne od reszty zabudowy w Rynku, jest modernistyczny wieżowiec według projektu Heinricha Rumpa wybudowany w 1930.











Obecnie dziesięciometrowy słup wykonany z piaskowca to wierna replika pręgierza, który stał na Rynku od 1492. Na jego szczycie umieszczono postać kata z mieczem i pękiem rózg. Ostatnia publiczna egzekucja odbyła się tu w XVIII wieku.

Kościół św. Marii Magdaleny był pierwszym kościołem parafialnym. Między dwoma 70 m wieżami znajduje się punkt widokowy zwany „Mostkiem Pokutnic” lub „Mostkiem Czarownic”.  Według legendy można było na niej zobaczyć dusze młodych kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały zabawy i uciechy z mężczyznami. Za karę musiały przechodzić wąską kładką między wieżami. Obecnie jest to katedra  Kościoła Polskokatolickiego.



Wracamy na Rynek, tu krasnali jest najwięcej: m.in. Kacuś przy Aptece, Suvenirek przy sklepie z pamiątkami, Wroclovek z sercem na dłoni. Na zdjęciu wodociągowy krasnal, który w upalne dni kurtyną wodną będzie przyjemnie chłodził.




W 1956 na Rynku  pojawił się pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry, który wcześniej stał we Lwowie. W latach 70 na Rynku zlikwidowano trasy tramwajowe oraz poważnie ograniczono ruch samochodowy.


Muzeum Pana Tadeusza przy Rynek 6. Są tu zgromadzone unikatowe eksponaty - rękopis Pana Tadeusza oraz rękopis Konstytucji 3 maja.












Krasnal Bankuś przy małym bankomacie.



W 2000  w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna. Wokół jej powstania toczył się spór, że nie pasuje do otoczenia. Miała stać tu tylko 2 lata a stoi już kilkanaście. Kiedyś ktoś wlał do niej płyn do mycia naczyń i zmieniła się w morze piany.



Krasnal Życzliwek obok fontanny.




Jaś i Małgosia – dwa ocalone domki altarystów (opiekunów ołtarza w pobliskim kościele św. Elżbiety) w północno-zachodnim narożniku Rynku. Obie kamienice łączy łuk arkadowy z łacińską inskrypcją Mors Ianua Vitae (Śmierć – wrota życia).











Domek Krasnali, to tutaj mieszkają wrocławskie krasnoludki.


Obok dwa krasnale Pożarki, zawsze gotowe do akcji, upamiętniają trzy pożary pobliskiego kościoła św. Elżbiety.


Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety  został ufundowany przez Bolesława III i wybudowany w stylu gotyku redukcyjnego. W skład kościoła wchodzi wysoka na 91 m wieża, na której znajduje się taras widokowy. Kościół ten pełni obecnie rolę kościoła garnizonowego. Znajduje się w nim "Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej".





Jatki to jeden z najbardziej charakterystycznych zakątków we Wrocławiu.  W średniowieczu początkowo handlowano tu mięsem. Z czasem jatki zaczęły pełnić funkcję domów mieszkalnych. Siedzibę swoich galerii sztuki oraz pracowni artystycznych mają tutaj również jedni z najlepszych wrocławskich artystów





Zabytkowy gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z najznamienitszych przykładów baroku we Wrocławiu Jego budowa rozpoczęła się oficjalnie w 1726, na miejscu zlikwidowanego Zamku Cesarskiego. Budynek mieści się wzdłuż Odry, ma 160 m długości.





Zwieńczony jest Wieżą Matematyczną, która dawniej pełniła rolę obserwatorium astronomicznego, a dziś jest tu taras widokowy. Na najwyższej kondygnacji wieży znajduje się gnomon z wytyczoną w posadzce linią południkową.  Przebieg linii południkowej – jak wówczas sądzono 17 południka - wyznaczył sam założyciel obserwatorium, Jungnitz. Późniejsze badania dowiodły jednak, że pomylił się on typując przebieg 17 południka – według najnowszych pomiarów jest to 17°2’00,4936″.


Koniecznie  trzeba obejrzeć Kościół Uniwersytecki Imienia Jezus. Jest to  najpiękniejszy kościół we Wrocławiu! Przepiękne sklepienia i barokowe wyposażenie.



Przed Uniwersytetem stoi zabytkowy Pomnik Szermierza z 1905.













Na wyspie Piasek mieszkają 4 krasnale: m. in. Sprawiedliwiusz przy Uczelni i Pracz obserwujący poziom wody w Odrze. Stoi tu olbrzymi kościół NMP, w kaplicy jest całoroczna Szopka Bożonarodzeniowa.




Przechodząc obok budynków Akademii Sztuk Pięknych wchodzimy na platformę widokową dawnego bastionu obronnego zwanego dziś Wzgórzem Polskim. Stąd rozciąga się znakomita panorama Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej.

Przechodzimy przez romantyczny Most Tumski. Od kilkunastu lat jest popularnym miejscem spotkań zakochanych. Tradycją stało się wieszanie na nim kłódek (kluczyki do nich wrzucane są do Odry), na znak trwałości uczucia łączącego pary. Most Tumski łączy Wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Stalowa konstrukcja z 1889  stanęła w miejscu, gdzie od co najmniej  XII wieku budowano mosty. Przy wejściu na most stoją figury św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela. A na lampie krasnal Gazuś.


Ostrów Tumski  to najstarsza część Wrocławia, pozostałości pierwszej osady  pochodzą z X wieku. Ostrów wtedy już podlegał władzom kościelnym, do tego stopnia, że był azylem dla tych, którzy dopuścili się przestępstwa w świeckiej części miasta. W XI i XII wieku na Ostrowie pojawiły się pierwsze kamiennie i murowane budowle. Jeszcze w XIII wieku ówcześni piastowscy władcy Wrocławia rozbudowywali zamek.  Jego pozostałością jest gotycki kościół św. Marcina, pełnił on rolę wewnątrz zamkowej kaplicy.




Gotycka Kolegiata Świętego Krzyża łączy w jednym gmachu dwa kościoły. Na dolnej kondygnacji znajduje się kościół Świętego Bartłomieja, na górnej główna część kolegiaty. Tuż obok świątyni pierwotnie znajdował się piastowski zamek.


Jeszcze ciekawsza jest Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela zwana matką kościołów śląskich. Historia świątyni zaczyna się od zjazdu gnieźnieńskiego, kiedy to w 1000 roku utworzono biskupstwo wrocławskie, obok krakowskiego i kołobrzeskiego. Katedra ma aż 21 kaplic. Na wieżę widokową  można się dostać windą. Wieża jest czynna od czerwca do września do godz. 17.00




Ogród botaniczny.Teraz możemy odpocząć wśród kwiatów i zieleni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, wspaniałej enklawy przyrody, powstałej w 1811. Tu też miłośników przyrody swoimi zbiorami kusi Muzeum Przyrodnicze z oryginalnym szkieletem wieloryba.


W Ogrodzie Botanicznym krasnal Botanik gra na saksofonie z nasturcji.W głębi ogrodu pracują Kierownik i Ogrodnik.




Przechodząc przez małe mostki i kładki pokonujemy Wyspę Słodową i osiągamy Wyspę Młyńską z najstarszym, liczącym ponad 600 lat młynem „Maria” obecnie remontowanym. Obok restauracja na barce. Wyspę Młyńską zamieszkują dwa krasnale- Piastosław I Złocisty i  Młynarz Tumski.


Przepiękną panoramę  Ostrowa Tumskiego możemy podziwiać z Bulwarów. Jest tu amfiteatr z zejściem do rzeki z kaskadą wody, w której można pobrodzić.




Na końcu Bulwarów jest  Zatoka Gondoli, pozostałość dawnej fosy miejskiej. Na barce miłe miejsce do odpoczynku. Można tu wypożyczyć kajaki i łódki.








Rotunda Panoramy Racławickiej, przeniesionej do Wrocławia ze Lwowa w 1946, a otwartej dla zwiedzających w 1985.















Dookoła budynku jeździ krasnal Panoramik na swoim rumaku.












Jeśli dysponujemy autem warto pojechać zobaczyć najstarsze w Polsce Zoo z Afrikarium i przepiękny Ogród Japoński.


Hala Stulecia - Oryginalna konstrukcja Maxa Berga znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Monumentalna Hala została otwarta w 1913. Obiekt jest obecnie remontowany.  Na widowni i płycie może się zmieścić nawet 10 tys. osób. Tuż obok hali wznosi się ku niebu ustawiona w  1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych, blisko stumetrowa Iglica. Za halą multimedialna fontanna największa w Polsce. 



Jeśli nie goni nas czas, świetnym pomysłem będzie też spokojny spacer po pełnym uroku tajemniczego orientu japońskim ogrodzie. W 1996 upiększyli  go specjaliści z japońskiego miasta Nagoya. Można zobaczyć czym różni się kaskada męska z szybko płynąca wodą od powolnej żeńskiej a obie wpadają do tego samego stawu.




Najstarsze w Polsce Zoo na 33 ha i żyje tu ponad 10 tys. zwierząt. Oprócz znanych zwierząt zobaczymy tu okapi, kotiki czy manaty. Jest tu herpetarium dla węży i płazów oraz formikarium dla mrówek. Warto wejść do motylarni czy na wyspę małp. Ja znam to Zoo z programów "Z kamerą wśród zwierząt".


Afrykarium we wrocławskim Zoo to jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki.  W specjalnym budynku, kojarzącym się z arką Noego oraz w jego otoczeniu stworzono zwierzętom niemal domowe warunki, od oceanicznych głębi, przez plaże Morza Czerwonego po dżunglę Kongo.

Wracając do miasta wejść można jeszcze na Punkt widokowy znajduje się na 49. piętrze Sky Tower. Można się tam  dostać szybkobieżną windą (wejście do budynku od ul. Gwiaździstej, oznaczone jako Taras Widokowy). Po dotarciu na górę mamy okazję podziwiania Wrocławia, z wysokości około 200 metrów.  Dla porównania Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma „zaledwie” 114 metrów. Bilety 10/5 zł, winda odjeżdża co pół godziny.




                                                     Pozostałe zdjęcia z wycieczki



Ratusz


Miś przed Ratuszem
fontanna przed kościołem św. Marii Magdaleny
Kościół św. Marii Magdaleny




ulica Psie Budy koło Rynku

Kryształowa Planeta w Dzielnicy Czterech Wyznań

Pociąg do nieba przed Muzeum Współczesnym na Placu Strzegomskim.



wejście do Katedry na Ostrowie Tumskim


ogród botaniczny

drzewo chusteczkowe








most Grunwaldzki


herb Wrocławia przed Ratuszem

Leszko z Wrocławca


Suvenirek

Wroclovek



Lady Wolność

Obieżysmak


kowal

Kacuś



Dialogomir
Krasnalka Demokracja




 
Top