Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: Manipulacja czyli jak dostać cukierka
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Manipulacja to niewidzialne dłonie, które pociągają za sznurki, abyśmy podjęli decyzję dobrą dla manipulatora  w poczuciu, że robimy to dob...

Manipulacja to niewidzialne dłonie, które pociągają za sznurki, abyśmy podjęli decyzję dobrą dla manipulatora  w poczuciu, że robimy to dobrowolnie i z korzyścią dla siebie. Nawet dzieci manipulują, aby dostać cukierka.

- POŚPIECH I NACISK - brak nacisku i pośpiechu cechuje zdrową komunikację "proszę się zastanowić, przemyśleć" albo "jak będziesz gotowa, daj znać " natomiast "to ostatnie trzy sztuki, musi się pan spieszyć" to już manipulacja. Pośpiech, abyśmy nie mieli czasu się zastanowić.

Jak się bronić? - " Muszę to przemyśleć"

-WZBUDZANIE EMOCJI - Jak czujemy nagle duże emocje to coś jest nie tak. Pod wpływem strachu " to ostatnie sztuki", wstydu, kiedy manipulator zarzuca cię danymi i faktami o których ty mało wiesz, czy poczucia winy" jak mogłeś..." myślenie racjonalne jest osłabione.

Jak się bronić? - zdystansować się i ochłonąć

-ROBIENIE Z SIEBIE OFIARY - Manipulator wyolbrzymia osobiste sprawy, często przerysowuje lub wymyśla choroby, cierpienia i poświęcenia. Gra słabą, bezsilną ofiarę, by wykorzystać twoją dobrą wolę, instynkty ochronne, poczucie moralności i obowiązku. Ofiary chcą  wywołać współczucie i zmusić do przysługi.

Jak się bronić? - " Rozumiem" i kropka

-REAGOWANIE CISZĄ - Gdy manipulator nie odpowiada na twoje pytania, telefony, teksty, czy e-maile. Wykorzystuje w ten sposób przewagę, by zasiać w twojej głowie wątpliwość i niepewność.

Jak się bronić? - " Muszę z tobą o tym porozmawiać"

-SARKAZM - Manipulator żartuje z ciebie i krytykuje, byś poczuł się gorszy i niepewny siebie

Jak się bronić? -"Takie żarty mnie irytują"


Pamiętajmy, że:
- na swoim boisku gra się lepiej - na obcym gruncie nie czujemy się tak pewni jak u siebie." wpadnij do mnie, bo ja mam za daleko"
- gdy jesteśmy zmęczeni, przepracowani nie podejmujmy decyzji lecz idźmy się wyspać
- mamy poczucie zobowiązania i często zapraszamy na imprezę osoby, które nas zaprosiły bo "tak wypada"


Kto jest podatny na manipulację?

Najmocniej narażone są na nie osoby niedojrzałe emocjonalnie lub intelektualnie, dzieci i młodzież albo dorośli niewykształceni, niedoświadczeni lub cierpiący na różnego typu zaburzenia psychiczne.

Ci, którzy mają dużą potrzebę zwracania na siebie uwagi otoczenia lub adoracji. Gdy  osoba manipulująca przedstawia cię jako wspaniałą i wyjątkową i traktuje cię znacznie lepiej niż innych, wówczas zaczynasz mieć poczucie, że coś jej zawdzięczasz i czułbyś się winny, gdybyś ją rozczarował.

Niska samoocena, która powoduje, że chcesz, żeby ludzie nieustannie cię potrzebowali. Wtedy wydaje ci się, że możesz kontrolować relacje poprzez dawanie innym tego, co chcą uzyskać.

Techniki manipulacji

-stopa w drzwiach - najpierw prosimy o coś małego "mogę o coś zapytać?" a potem " pożycz mi.." Sprzedawcy często konstruują pytania , abyśmy trzy razy odpowiedzieli "tak" bo jest duża szansa, że na czwarte typu " czy jest pani zdecydowana ?" też odpowiemy " tak"

-drzwiami w twarz - najpierw duża sprawa, my odmawiamy a potem mała, na którą się zgadzamy a to o tę małą chodziło. "Zawieź mnie do Warszawy - nie -to chociaż na dworzec- na dworzec tak"

-niska piłka -bazująca na regule zobowiązaniabo ludzie są bardziej skłonni zgodzić się spełnić żądanie, które zgadza się z ich poprzednią reakcją. Nie wypada być hipokrytą i deklarować pomoc potrzebującym, ale nie dawać wsparcia finansowego dla biednych czy bezdomnych.

-popychanie dyliżansu - przyspieszenie rozwoju relacji "dopiero co się spotkałyśmy, a już tak się rozumiemy, jak bratnie dusze"

-pieszczenie ego -" taka osoba jak pan, to musi mieć..."

-pytania zamknięte- "chcesz karkówkę czy łososia" i wybieramy pomiędzy jakby innych opcji nie było

-dziel i rządź - uśpienie czujności czyli skłócenie osób, aby nie dostrzegli problemu zajęci sobą

-efekt wabika - telewizor za 5 tys. będzie tani postawiony obok takiego za 10 tys.

-dobry i zły policjant -technika do zmiękczania osobymatka nakrzyczy a ojciec przytuli i dziecko wszystko opowie ojcu.

-huśtawka emocjonalna - Celowe podanie negatywnej fałszywej inf by wywołać stres" mam dla pana wypowiedzenie z pracy" a potem wycofanie się " Przepraszam to pomyłka to dla osoby o innym imieniu" a potem żądanie " Proszę dziś zostać do 20.00"

Jak wygląda manipulacja w handlu, której już nawet nie zauważamy, bo się przyzwyczailiśmy.

"Zaufały nam miliony klientek" – reguła społecznego dowodu słuszności,
"Rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne" – reguła autorytetu,
"Wyprzedaż ostatnich egzemplarzy" – reguła niedostępności,
"Wybrała pani najlepszy produkt. Ja sama również kupuję ten płyn do tkanin" – reguła lubienia i sympatii,
"Możemy się potargować. Ja trochę zejdę z ceny, a pan trochę obniży swoje wymagania" – reguła wzajemności,
"Skoro już pani zdecydowała się na tę sukienkę, polecam do niej świetne pantofle" – reguła zobowiązania i konsekwencji.

 
Top