Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: Bluszczyk Kurdybanek zwalcza wirusy i bakterie
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Bluszczyk kurdybanek jest byliną pochodzącą z rodziny jasnotowatych, z tej samej rodziny co majeranek, tymianek i macierzanka. Jego liście ...


Bluszczyk kurdybanek
jest byliną pochodzącą z rodziny jasnotowatych, z tej samej rodziny co majeranek, tymianek i macierzanka. Jego liście przypominają kształtem nerkę lub serce, mają grubo karbowane brzegi. Posiada niebieskofioletowe, drobne kwiaty, wyrastające w kątach liści.

Jak ja go się naszukałam a był u moich rodziców w ogródku pod świerkami, całe połacie niebieskich kwiatków o niezwykłej mocy.

Znana jest historia Jana Sobieskiego, który na wyprawę pod Wiedeń zabrał ze sobą wóz pełen kurdybanka. Jak też historia kiedy 100 lat temu w czasie tyfusu konie jedzące kurdybanek nie chorowały. Ziele to, razem z kminkiem  znaleźli archeolodzy w Biskupinie.  

Związki polifenolowe, zawarte w ekstrakcie z ziela kurdybanka, posiadają działanie przeciwutleniające. Eksperymentalnie ustalono, że posiada właściwości przeciwbakteryjne, immunomodulujące, przeciwcukrzycowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne i ma korzystny wpływ na organizm w przypadku chorób skóry oraz regeneruje  wątrobę i  nerki. Usuwa zastoje limfatyczne.

W polskich wierzeniach ludowych bluszczyk kurdybanek uznawany był za roślinę magiczną, mającą moc chronienia przed duchami i złymi siłami, noszone go ze sobą, a pity pomagał pozbyć się negatywnych energii.

Napary i odwary z ziela kurdybanka powodują wzrost wydzielania soku żołądkowego i ułatwiają przepływ żółci, zbawiennie wpływając na układ pokarmowy. Hamuje biegunki. Zawarte w kurdybanku olejki eteryczne, sole mineralne, saponiny, kwasy triterpenowe, witaminy i enzymy regulują przemianę materii. Kurdybanek wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i odtruwanie wątroby.

Roślina ta korzystnie wpływa też na leczenie niestrawności i problemów trawiennych, takich jak kolka, gazy, zgaga czy biegunka. Może posłużyć jako pomoc w przypadku problemów trawiennych u dzieci. Napar może być stosowany jako ziołowy środek na kolki u niemowląt.

Kurdybanek jest stosowany w leczeniu schorzeń związanych z zapaleniem ucha i górnych dróg oddechowych – zatok i gardła. Sprawdzi się przy leczeniu wspomagającym przeziębienia. W postaci herbatki stosowany jest w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, zapalenia oskrzeli, astmy, infekcji ucha, infekcji zatok i kataru, a także bólu gardła. Wzmacnia błony śluzowe i usuwa śluz z organizmu.

Przypisuje mu się także korzystne działanie w leczeniu kamicy nerkowej.

Napar ziołowy zamknie pory i oczyści skórę. Wspomaga też leczenie trudno gojących się ran. Korzystnie działa na poprawę stanu skóry i włosów: działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Cofa również zmiany ropne, hamuje rozwój grzybów i bakterii patogennych na skórze i likwiduje łupież.

Sugeruje się, że kurdybanek działa uspokajająco na skołatane nerwy. Ciepła szklanka naparu pozwoli wyciszyć układ nerwowy po ciężkim dniu.

Z kolei badania, przeprowadzone 2020 roku potwierdzają działanie przeciwnowotworowe kurdybanka. Stwierdzono, że kwas rozmarynowy, zawarty w ekstraktach z bluszczyku kurdybanka, może być skuteczny w leczeniu raka nerkowokomórkowego w terapii skojarzonej z cisplatyną (cytostatyczny lek przeciwnowotworowy).

Kurdybanek wiosną dodajemy do twarożku czy jajecznicy. Dodajemy do kotletów czy to mięsnych czy z kaszy.

Łatwo można pomylić Kurdybanek z Jasnotą Purpurową - na pierwszy rzut oka Jasnota ma wydłużone liście a kurdybanek okrągłe. jasnota od dołu ma nagą łodygę i liści bardziej na górze, Bluszczyk ma liście na całej długości, obie rośliny mają kwadratową łodygę. Na zdjęciu pierwszym Jasnota.






W tej części znajdziecie opisy skutecznych ziół leczniczych i domowe przepisy na ziołowe herbatki. Opisałam jakie zioła są na grypę a jakie na przeziębienie albo na wiosenne przesilenie.  W moim rodzinnym domu ziół używano od pokoleń. Rosły w przydomowym ogródku albo chodziło się po nie z babcią na łąkę. Pamiętam łany pomarańczowego nagietka, który sam wszędzie się rozsiewał  albo wszędobylską miętę, którą piło się zamiast herbaty. Mama opowiadała mi, że jak była mała to na podwieczorek zawsze była herbata z lipy. A ojciec pamiętał, jak jego mama piła napar ze skrzypu, aby mieć ładne włosy. Ja pamiętam smak rumianku, który łagodził ból żołądka, melisa była na bóle menstruacyjne a szałwią płukało się bolące gardło.

 
Top