Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: Więzi międzyludzkie a styl przywiązania do matki
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Zaciekawiła mnie psychologiczna  teoria przywiązania , opisująca styl więzi między matką a dzieckiem i jego konsekwencje w późniejszych r...

Zaciekawiła mnie psychologiczna teoria przywiązania, opisująca styl więzi między matką a dzieckiem i jego konsekwencje w późniejszych relacjach dziecka z innymi ludźmi i w związkach.

Powstała na podstawie eksperymentu, w którym w obcym pomieszczeniu była matka z dzieckiem, która po kilku minutach wychodziła i po kilku minutach wracała do dziecka. Obserwowano jak dziecko reaguje na zniknięcie i pojawienie się matki.

Jedyny zdrowy styl przywiązania, tak zwany bezpieczny, obserwujemy u dzieci, które reagują pewnym stresem na separację od matki ale cieszą się, kiedy matka wraca.

Dzieci przejawiające styl nerwowo-ambiwalentny często reagują nadmiernym stresem na zniknięcie matki, a jednocześnie okazują złość i gniew, kiedy wraca. Często są zalęknione i płaczliwe.

Trzeci styl przywiązania, tak zwany unikający - dziecko jest obojętne, nie szuka kontaktu z matką, nie ufa jej i uczy się radzić sobie z trudnościami samodzielnie.

Style zależą od tego ile uwagi otrzymuje dziecko od matki.

Bezpieczny - dziecko ma tle uwagi ile potrzebuje, matka jest dostępna i zaspokaja potrzeby. Dziecko wie, że matka jest dla niego dostępna;
Ambiwalentny- dziecko ma za mało uwagi, matka jest raz dostępna, raz nie, czasem zaspokaja potrzeby czasem nie, jest nie stabilna i inwazyjna. Dziecko nie ma pewności czy matka jest dla niego dostępna.
Unikający - brak uwagi matki, matka niedostępna, nie zaspokaja potrzeb, dziecko odrzucone.

Jak to się dalej przekłada na związki?

Osoby dorosłe prezentujące bezpieczny styl przywiązania siebie samych postrzegają pozytywnie i mają wysoki poziom autonomii emocjonalnej - nie potrzebują ciągłego potwierdzania swojej wartości z zewnątrz. Jako dzieci doświadczyli wielu sytuacji, w których w obliczu bólu, strachu czy poczucia niebezpieczeństwa mama pojawiała się i dawała wsparcie oraz opiekę. Można było liczyć na nią, ale też na zdrowo budowane granice - realne, ale niezbyt sztywne. Dzięki temu, jako osoby dorosłe potrafią zadbać o siebie, powiedzieć „nie” wtedy, kiedy trzeba, ale też wejść w bliski kontakt z drugim człowiekiem w pełni zaufania i wiary. Nie boją się odrzucenia, czują akceptację otoczenia, a sami siebie uważają za godnych miłości i w miłość wierzą.

Osoby z lękowo-ambiwalentnym stylem przywiązania żyją w wiecznym lęku przed odrzuceniem. Niezależnie od tego ile dowodów i wyrazów miłości otrzymają, zawsze pozostają z wątpliwością - czy na pewno. Czy mnie nie zostawi, czy nie znajdzie kogoś lepszego. Osoby te innych postrzegają pozytywnie, ale siebie same jako niezasługujące na miłość i akceptację swojego wspaniałego partnera. Szybko i intensywnie się zakochują, ale po pewnym czasie odzywają się męczące wątpliwości. Są zależne emocjonalnie od innych, bo swoje poczucie wartości wiążą z akceptacją osób, które sobie cenią. Bywają niesamowicie zazdrosne, chcąc mieć partnera na własność i stopić się z nim. Nie czują, że partner angażuje się emocjonalnie w związek.

Osoby ze stylem unikającym siebie widzą w pozytywnym świetle jako zasługującego na miłość, ale reszta świata jest zła i nieczuła i jedynym sposobem obrony jest wycofanie się z potencjalnych obszarów zagrożenia. Są to osoby niezależne emocjonalnie, dobrze czujące się ze sobą, ale wolące chronić się przed rozczarowaniem i zawiedzionymi nadziejami. Często nawet wprost deklarują, że prawdziwa miłość nie istnieje, jest tylko pięknym ideałem, a one sobie świetnie radzą w życiu same. Osoby takie często chętnie oddają się pracy, uciekając w ten sposób przed relacjami prywatnymi. Przykładem jest mężczyzna-samotny wilk, wrażliwy, ale niedostępny.

Odmianą stylu unikającego jest styl lękowo-unikający. Osoby takie postrzegają siebie jako niegodnych miłości, a resztę świata jako niegodną zaufania. Nie wchodzą w bliskie związki obawiając się przewidywanego odrzucenia, mają też dość niskie poczucie własnej wartości. Osoby prezentujące dwa ostatnie style jako dzieci mogły mieć matki zdystansowane, krytyczne, karzące, ciągle rozzłoszczone czy wrogie.

Jaki styl taka komunikacja

Osoby o bezpiecznym wzorcu są nastawione na rozwiązanie problemu i są skłonne przyjmować kompromisy. Chętnie wyrażają swoje zdanie, negocjują z partnerem i reagują w konstruktywny sposób.

Osoby lękowo-ambiwalentne mają tendencje do dominacji, zaogniają konflikty i nie zgadzają się na kompromisy. Odczuwają wiele napięcia w trakcie trwania konfliktu i po jego zakończeniu.

Osoby unikające dają partnerowi mało wsparcia i ciepła emocjonalnego, zachowują się w odrzucający sposób. Niechętnie podejmują problematyczne tematy i nie angażują się w rozwiązywanie konfliktów. 

Co więc zrobić aby dzieci wykształciły bezpieczny styl przywiązania- być wrażliwym i reagować na potrzeby dziecka.

 
Top