Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 30s.Spacer ze św. Faustyną w Kiekrzu
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
W niedzielę Miłosierdzia Bożego   najlepsze miejsce na spacer to Kiekrz koło Poznania. Tutaj 7 lipca 1929 roku św. Siostra Faustyna przyje...

W niedzielę Miłosierdzia Bożego  najlepsze miejsce na spacer to Kiekrz koło Poznania. Tutaj 7 lipca 1929 roku św. Siostra Faustyna przyjechała  na ok. 3 m-ce by zastąpić w kuchni chorą s. Modestę Rzeczkowską. 

13 września 1929  nad brzegiem jeziora, przy jednym ze starszych drzew, doznała objawienia,
O tym, co się wtedy wydarzyło wiemy z jej relacji zapisanej w „Dzienniczku”.

W jednym dniu po południu poszłam przez ogród i stanęłam nad brzegiem jeziora, i długą chwilę zamyśliłam się nad tym żywiołem. Nagle ujrzałam przy sobie Pana Jezusa, który mi rzekł łaskawie: „To wszystko dla ciebie stworzyłem, oblubienico Moja, a wiedz o tym, że wszystkie piękności niczym są w porównaniu z tym, co ci przygotowałem w wieczności”. Dusza moja została zalana tak wielką pociechą, że pozostałam tam do wieczora, a zdało mi się, że jestem krótką chwilę. Dzień ten miałam wolny i przeznaczony na jednodniowe rekolekcje, więc miałam zupełną swobodę oddać się modlitwie. O, jak Bóg jest nieskończenie dobry, ściga nas swoją dobrocią. Najczęściej zdarza się, że udziela mi Pan największych łask wtenczas, kiedy ja się wcale ich nie spodziewam (Dz.158).





Z inicjatywy  Sióstr Miłosierdzia, postanowiono zrekonstruować szlak, który przebywała Faustyna Kowalska w ramach codziennych modlitw. Nazwano go Drogą św. Faustyny.











Wysypana żwirem ścieżka, zaczyna się od klasztoru przy ulicy Kierskiej 1 i biegnie aż do brzegu Małego Jeziora Kierskiego. Całość ścieżki została zaprojektowana na kształt litery „U” z ustawionymi po jednej stronie ławeczkami.

Po drugiej stronie stacjami drogi krzyżowej z niewielkich głazów.







Uroku spacerowi dodają 33 stare wierzby pamiętające okres wizyty s. Faustyny. O tej porze roku przycięte.












Nad brzegiem jeziora stoi ołtarz polowy z wysokim metalowym krzyżem i tablicą z napisem: "W jeden hymn złączcie się gwiazdy, ziemio i morze zgodnie, wdzięcznie wyśpiewujcie niepojęte Miłosierdzie Boże" 










Obok wciąż rośnie drzewo objawienia przyozdobione kolorowymi różańcami. Do pnia drzewa przymocowano kapliczkę-obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, a także fotografię św. Faustyny.











most Jana Pawła II z tablicami pamiątkowymi,












Ponadto w pobliskim klasztorze znajduje się Pokój pamiątek z czasów św. Faustyny, który przybliża realia życia zakonnego w Kiekrzu w latach 20. XX wieku.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia posługuje w Kiekrzu do dzisiaj. W 1984 r. otwarto przy kierskim domu zgromadzeniu ochronka dla dzieci, a w 1986 r. rozpoczął działalność prowadzony przez siostry Dom Samotnej Matki.

W kaplicy, do której prowadzą Drzwi Święte, pomodlić się można przed obrazem Jezusa Miłosiernego, na stałe są też wystawione relikwie św. Faustyny. 

W sklepiku z pamiątkami, dewocjonaliami i książkami można nabyć między innymi Dzienniczek siostry Faustyny.

Adres: ul. Kierska 10, Kiekrz. Jadąc z Poznania mijamy kościół i skręcamy na Rokietnicę, za sklepem Dino jest oznaczony wjazd i parking.

Dojazd z Ogrodów do Kiekrza autobusem linii 833 (do przystanku Kiekrz/Polna N/Ż, czas jazdy ok. 30 min., przystanek znajduje się przy Sanktuarium. 



Obietnice dane siostrze Faustynie: "Dziś powiedział mi Pan: zapisz córko Moja te słowa: Wszystkim duszom, które uwielbiać będą to Moje miłosierdzie i szerzyć jego cześć, zachęcając inne dusze do ufności w Moje miłosierdzie, dusze te w godzinę śmierci, nie doznają przerażenia. Miłosierdzie moje osłoni je w tej ostatniej walce...Córko Moja, zachęcaj dusze do odmawiania tej koronki, którą ci podałem. Przez odmawianie tej koronki, podoba Mi się dać wszystko o co mnie prosić będą. Zatwardziali grzesznicy, gdy ją odmawiać będą, napełnię dusze ich spokojem, a godzina śmierci ich będzie szczęśliwa. Napisz to dla dusz strapionych; gdy dusza ujrzy i pozna ciężkość swych grzechów, gdy się odsłoni przed jej oczyma duszy cała przepaść nędzy, w jakiej się pogrążyła, niech nie rozpacza, ale z ufnością niech się rzuci w ramiona Mojego miłosierdzia, jak dziecko w objęcia ukochanej matki. Dusze te mają pierwszeństwo do Mojego miłosierdzia. Powiedz, że żadna dusza, która wzywała miłosierdzia Mojego, nie zawiodła się, ani nie doznała zawstydzenia. Mam szczególne upodobanie w duszy, która zaufała dobroci Mojej. Napisz, gdy tę koronkę przy konających odmawiać będą, stanę pomiędzy Ojcem, a duszą konającą nie jako Sędzia sprawiedliwy, ale jako Zbawiciel miłosierny."


Są dwa znane obrazy, pierwszy obraz wg wskazań św. Faustyny namalowany w 1934 przez Eugeniusza Kazimirowskiego znajduje się w Wilnie. Drugi bardziej znany namalował 10 lat później Adolf Hyła dla Sanktuarium w Łagiewnikach jako votum za ocalenie rodziny w czasie wojny. Drugi obraz był mocno krytykowany, jednak zasłynął wieloma łaskami i stał się najbardziej rozpoznawanym przedstawieniem Jezusa na świecie.














A tak wygląda to miejsce w maju 2022






Na obiad polecam pierogarnię  Bumerang w centrum Kiekrza- przepyszne pierogi i inne dania są też. Latem jest miły ogródek. Za budynkiem wygodny parking.




 
Top