Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 8m. Szlakiem nadmorskim - Kołobrzeg
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
W Kołobrzegu jest najwięcej dni słonecznych w Polsce. Jak w nadmorskich miejscowościach pada, jedźcie do Kołobrzegu. Nie wiadomo d...

W Kołobrzegu jest najwięcej dni słonecznych w Polsce. Jak w nadmorskich miejscowościach pada, jedźcie do Kołobrzegu.



Nie wiadomo dlaczego ale zawsze zwiedzanie Kołobrzegu zaczyna się od portu. Leży on przy ujściu Parsęty do morza.













Przy porcie stoi latarnia morska z 1945 roku. Można wejść na taras widokowy.














Dalej jest promenada wydmowa, kolejny obowiązkowy punkt. Jest najdłuższą aleją nad polskim morzem.












W połowie drogi jest najdłuższe w Polsce molo o dł. 220 m
















Dalej park zdrojowy za którym położona jest uzdrowiskowa część miasta.














Na skraju parku jest bindaż czyli tunel powstały z gęsto sadzonych drzew, których konary tworzą sklepienie. Najpopularniejszy w baroku. Kołobrzeski jest z XIX w. i ma 130 m długości a wieczorem oświetlony wygląda wspaniale. Obecnie bindaże spotykane są w parkach niezwykle rzadko.








Słone źródła w Kołobrzegu były wykorzystywane od XII w. i dlatego w herbie miasta jest panew i haki panwiowe wykorzystywane do odparowywania soli. Źródła stanowiły początek Szlaku Solnego i były bogactwem dla miasta. Źródło jest ogólnie dostępne a woda nadaje się do kwaszenia ogórków. Źródła solankowe wykorzystywane są w sanatoriach do kąpieli.


Średniowieczny układ starówki zachował się od XIII w natomiast budynki są nowe ale stylizowane na stare kamienice stąd nazwa Nowa Starówka.












Baszta Prochowa na ul. Dubois jedyny zachowany obiekt systemu obronnego Starego Miasta














Bazylika NMP - Jest to kościół farny czyli najstarszy kościół parafialny i konkatedra czyli druga katedra diecezji ( Katedra jest w Koszalinie) oraz bazylika mniejsza - jest to tytuł przyznawany przez papieża dla kościołów wyróżniających się wartością zabytkową, pielgrzymkową czy duszpasterską. Taras widokowy na wieży jest nieczynny w niedzielę.

Jest to jedyny w Polsce 5 nawowy kościół. Zainteresowanie turystów wzbudzają także cztery krzywe filary, których odchylenie od pionu wynosi do 60 centymetrów.  Odchylenia wynikają z niestabilnego terenu, bazylikę wybudowano bowiem w miejscu starego cmentarza.








Najcenniejszy jest tu 4 metrowy siedmioramienny świecznik z XIII w. Jest jedynym w Polsce i jednym z 5 na świecie gotyckich kandelabrów i bogato zdobione stalle czyli ławki z prezbiterium. Przy ołtarzu stoi pięknie rzeźbiona chrzcielnica z XIII w.  i 3 ołtarze z drewna. A pośrodku kościoła wisi piękny drewniany świecznik.








Rzeka Parsęta płynąca przez miasto.



















Neogotycki ratusz a przed nim fontanna w kształcie obracającej się kuli.












Domek Kata pochodzi z XVII w. Jako pierwszy w Kołobrzegu trafił do rejestru zabytków. Nie wiadomo skąd nazwa, bo w XVII w mieszkały tu rodziny kupieckie.





















 
Top