Znajdź swój szlak Znajdź swój szlak Author
Title: 2m. Szlakiem po Wenecji Północy - Bydgoszcz
Author: Znajdź swój szlak
Rating 5 of 5 Des:
Bydgoszczy,  którą nazywają Wenecją Północy przecina 18 południk, ten sam co Sztokholm i Kapsztad. Wg legendy założyli ją dwaj bracia B...

Bydgoszczy, którą nazywają Wenecją Północy przecina 18 południk, ten sam co Sztokholm i Kapsztad. Wg legendy założyli ją dwaj bracia Byd i Gost. Nakręcono tu kilka odcinków "Czterej pancerni i pies" a w bydgoskiej Filharmonii występował Luciano Pavarotti.





Stary Rynek w Bydgoszczy wytyczony został w 1346, gdy król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Bydgoszcz otrzymała od króla szereg przywilejów, w tym prawo prowadzenia handlu spławnego oraz prawo bicia monety.



Przy Rynku jest  gotycka Fara - Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Zawiera dwa czczone i koronowane wizerunki maryjne: obraz Matki Bożej Pięknej Miłości (1467) w ołtarzu głównym oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej (1700) w ołtarzu nawy północnej.
Wieża dzwonnicy mieści dzwony pochodzące z Kamieńca Podolskiego: pierwszy z 1641, opisany w powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”, bijący na alarm podczas oblężenia tureckiego w 1672 , drugi dzwon jest z roku 1737 .




Na ulicy Długiej przy Rynku  jest Aleja Autografów. Pierwszy autograf został wmurowany w 2007. Bydgoskie Autografy to forma uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla  miasta. Jest tu wśród innych,  podpis Lecha Wałęsy, Jerzego Hoffmana, Ireny Santor czy Zbigniewa Bońka





Muzeum Mydła i Historii Brudu  to prywatne muzeum  prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz historię produkcji i używania mydła. Zwiedzanie jest z przewodnikiem, trwa ok. godziny i w trakcie są warsztaty gdzie każdy wyprodukuje kawałek swojego mydełka.









Wyspa Młyńska - zielona enklawa w sercu miasta, aleje starych drzew, place zabaw. Jest tu port, kilka muzeów i dużo urokliwych mostków.










Zbiory Archeologiczne znajdują się w Białym Spichrzu, natomiast w Czerwonym Spichrzu mieści się obecnie Galeria Sztuki Nowoczesnej. Pięknie zaadaptowany został spichrz ziarna workowanego z połowy XIX wieku w budynku przy ul. Mennica 1 na stylową „Karczmę Młyńską".



Centralną część bydgoskiej Wyspy Młyńskiej zajmuje kompleks młyński z lat 1848-1849, czyli potężne Młyny Rothera. Historia młynów Rothera sięga I połowy XIX wieku. W tle monumentalny budynek Opera Nova.


Malowniczy żółty budynek na Wyspie Młyńskiej, znajdujący się naprzeciwko Mynów Rothera, to tzw. Dom Leona Wyczółkowskiego, w którym można podziwiać obrazy i  grafiki. Budynek powstał w latach 1899-1902 jako obiekt mieszkalny dla członków zarządu Młynów Rothera.










Opera Nova to trzy kamienne kręgi, które budowano 30 lat. Teraz jest jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce.













Na ulicy Grodzkiej 7, 9, 11 stoją zabytkowe zbożowe spichrze konstrukcji szachulcowej z lat 1793-1800, pod numerem 7 stoi spichlerz tzw. holenderski. Bydgoszcz za czasów świetności była jak jeden wielki port przeładunkowy.





Za spichrzami widoczny z pięknego mostu - Przechodzący przez rzekę – balansująca rzeźba zawieszona na linie nad rzeką Brdą.  Twarz "Przechodzącego przez rzekę" ma rysy syna artysty.  Powstała dla upamiętnienie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Rzeźbę łączy się powszechnie z bydgoskim posągiem „Łuczniczki”. Młody mężczyzna reprezentuje adoratora pięknej „Łuczniczki”, przenoszącego strzałę wypuszczoną przez spiżową piękność na drugi brzeg rzeki




Łuczniczka  w parku Jana Kochanowskiego jest jedną z najstarszych zachowanych rzeźb w mieście. Budziła wiele kontrowersji. Przeciwniczką rzeźby była mieszkająca w Bydgoszczy latach 20 aktorka filmowa Pola Negri  a w czasie procesji figurę zasłaniano.









Zabytkowy  tramwaj  z 1896 w Bydgoszczy stoi przy rynku na pozostałości starych szyn tramwajowych. Jeżdził do 1960. Latem pełni funkcję punktu informacji turystycznej
                                                 




                   



Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo to monumentalna budowla zaprojektowana na wzór Panteonu. Została wzniesiona między 1925 a 1939, to największa świątynia w Bydgoszczy. Kopuła bazyliki ma 40 m średnicy. Warto zwrócić uwagę na drzwi frontowe zwane "drzwiami błogosławieństw".
                                                         





                                                Pozostałe zdjęcia z wycieczki

                                                              Muzeum mydła i brudu
                                                            kopuła w Bazylice
                                                            fontanna przy rynku
                                                                   Rynek w Bydgoszczy
                                                               Ratusz w Bydgoszczy
                                                                 Bulwary nad Brdą
                                                            Karczma na wyspie młyńskiej

                                               
                                                    potok przy przystani na wyspie młyńskiej


                                                               sklepienie w farze
                                                        obraz łaskami słynący w farze

                                           

 
Top