30 gru 2018

Św. Sylwester i zabawa sylwestrowa



Zwyczaj świętowania sylwestra wiąże się z legendą ze św. Sylwestrem. Ludzie wierzyli, że papież św. Sylwester w roku 317 zamknął w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie ze starą przepowiednią Sybilli, smok miał się wydostać na wolność w rocznicę śmierci świętego i zniszczyć świat, gdy rozpocznie się rok tysięczny. 31 grudnia 999 roku wszyscy byli przerażeni. Kiedy po północy nic złego się nie stało, wybuchła ogromna radość i ludzie zaczęli świętować na ulicach. I tak to pierwszy raz noc sylwestrowa była obchodzona w 1000 roku. Ale to tylko legenda.

31 grudnia to wspomnienie św. Sylwestra  do którego modlono się o szczęśliwy i pomyślny nowy rok. Był 31 papieżem przez ponad 20 lat od 314 roku czyli rok po edykcie mediolańskim Konstantyna Wielkiego kończącym falę prześladowań. Pontyfikat Sylwestra I nieomal pokrywa się z latami, w których władzę nad rzymskim imperium sprawował Konstantyn. Stąd później zrodziło się wiele legend o synowskim stosunku cesarza do papieża. Często jest przedstawiany z cesarzem oraz  z jego matką św. Heleną. Według religijnej tradycji zasługą jego był udział w odnalezieniu Krzyża Świętego i nawrócenie św. Heleny.

Za czasów pontyfikatu papieża Sylwestra I w 325 roku odbył się pierwszy sobór powszechny w Nicei, który określił naukę o Trójcy Świętej i bóstwie Chrystusa oraz sformułował pierwsze wyznanie wiary a niedziela została uznana za święto państwowe.

W tym też czasie  zbudowano bazyliki św. Jana na Lateranie i św. Piotra w Watykanie. Sylwester I dokonał obrzędu uroczystej konsekracji obu świątyń. Odtąd każda świątynia była konsekrowana w podobny sposób.

Zmarł 31 grudnia 335 r. Data ta wydaje się pewna, gdyż spotykamy ją w najdawniejszych dokumentach. Jego święto obchodzi się od V wieku. Śmiertelne szczątki papieża spoczęły w katakumbach św. Pryscylli, gdzie w VII wieku wystawiono ku jego czci bazylikę. Obecnie relikwie św. Sylwestra I znajdują się niedaleko miasta Modena.


W roku 1841 papież Grzegorz XVI ustanowił Order św. Sylwestra, przyznawany osobom świeckim, niekoniecznie katolikom za wybitne zasługi w pracy zawodowej lub wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach sztuki. Otrzymali je m.in. Wanda Błeńska z Poznania, lekarka i misjonarka trędowatych w Ugandzie oraz  Stefan Jurga  rektor UAM Poznań w latach 1996-2002.



Zanim Nowy Rok ustalono na 1 stycznia, obchodzono go w Rzymie 1 marca a rok trwał 10 m-cy.

Celtycki Nowy Rok przypadał na koniec lata a w wigilię Nowego Roku przypadał u Celtów dzień zmarłych. Babilończycy obchodzili początek roku wiosną a Egipcjanie pod koniec września, kiedy wylewał Nil

Juliusz Cezar w porozumieniu z wybitnymi astronomami i matematykami, wprowadził w 46 r. p.n.e. kalendarz juliański. Zastąpił on księżycowy kalendarz rzymski. Jego zreformowana w XVI wieku wersja zwana kalendarzem gregoriańskim, obowiązuje do dziś w większości krajów na świecie

Zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych pojawiły się dopiero  na początku XX wieku. Na przykład w Danii zeskakiwano z krzesła o północy, a w Hiszpanii od 1909 wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono.

W Polsce arystokracja  witała Nowy Rok toastem Tokaja, białego, deserowego wina pochodzącego z Węgier.  Zwyczaj witania Nowego Roku szampanem pojawił się w Polsce dopiero w okresie powojennym.

23 gru 2018

Jak zrobić Mikołaja w spodenkach - cz.5 nóżki


W tej części poznamy różne rodzaje nóżek dla naszych maskotek. Wcześniej nauczyliśmy się robić główki - schemat tutaj oraz rączki czy łapki - schemat tutaj. Wiemy jak robić różne rodzaje uszek -  schemat tutaj oraz czapeczki i szalik - schemat tutaj.


Najprostsze nóżki:
1. 6 półsłupków na magicznym kółku.
2. 2 półsłupki w każdym oczku - powtarzać = 12 oczek
3. 1 półsłupek i 2 półsłupki w każdym oczku - powt. = 18 oczek
4. tyle samo półsłupków czyli 18  i robimy tak długo jak długie nóżki chcemy mieć. Łączymy je łańcuszkiem z 3 oczek i robimy półsłupki dookoła.





Tułów zwężamy robiąc po bokach 1 półsłupek z 2 oczek.
Spódniczkę robimy z łańcuszka długości takiej jak szerokość maskotki.  Falbanki powstaną jeśli będziemy powtarzać: półsłupek, słupek, słupek podwójny, słupek, półsłupek.
Schemat szalika jest tutaj a łapki tutaj
Główkę kotka robiliśmy tutaj.



Długie nogi:
1. 6 półsłupków na magicznym kółku
2. 1 półsłupek i 2 półsłupki w 1 oczku - powtarzać = 9 oczek
3 i kolejne tak samo, tak długo, jak długie chcemy mieć nogi.
Zmieniając kolory możemy "narysować" buciki, skarpetki czy rajtuzy w paski.






Nogi łączymy łańcuszkiem 3 oczka i półsłupkami robimy tułów dookoła aż do ramion, kiedy tułów zwężamy.
Doszywamy rączki i głowę, której schemat jest tutaj.




Nóżki zwierzaczka:
1. 6 półsłupków na magicznym kółku
2. 2 półsłupki w każdym oczku - powtarzać =12 oczek
3, 1 półsłupek i 2 półsłupki w 1 oczku - powtarzać =18 oczek
4. 2 półsłupki i 2 półsłupki w 1 oczku - powtarzać
5. i tak dodajemy oczka w zależności jak duże nóżki chcemy mieć
kolejny rządek odejmujemy w takiej samej kolejności jak dodawaliśmy i kilka cm robimy prosto z taką samą ilością oczek.


I oto nasz misiu, schemat główki jest tutaj.














Nogi z bucikami:
Nabieramy 3oczka ( jeśli chcemy większe buciki to 5 lub 10) i przerabiamy 1 półsłupek  w każdym oczku i  z drugiej strony tak samo, wtedy mamy 6 oczek dookoła. Teraz na  2 brzegach robimy zaokrąglenia czyli dodatkowo przerabiamy 2 półsłupki w 1 oczku i mamy 10 oczek. Z boku bucika przerabiamy 2 półsłupki zawsze tak samo a na zaokrągleniach w każde oczko 2 półsłupki. Schemat na końcu postu.





Dalej przerabiamy w kółko taką samą ilość oczek, wkłuwając się w wewnętrzną nitkę oczka wtedy wyjdzie ładny brzeg bucika. I dalej 2 rzędy oczko w oczko. Robiąc przód bucika zbieramy oczka wg schematu: najpierw  na środku 2 razy 2 oczka razem a w kolejnych rzędach 3 razy po 2 oczka razem . w większych bucikach zbieramy oczek więcej. Schemat bucika na końcu postu.






Spódniczkę robimy na zewnętrznej nitce oczek, a tułów dalej na wewnętrznej. Tułów zwężamy przerabiając po bokach 1 półsłupek z 2 oczek.










Główkę skrzacika robiliśmy tutaj.
Biały kołnierzyk : robimy łańcuszek o długości szerokości szyi skrzata. Pierwszy rządek przerabiamy półsłupkami z narzutem a drugi wg schematu: półsłupek, słupek, podwójny słupek, słupek, półsłupek - powtarzać i wyjdą nam ząbki  na kołnierzyku.
Ciemny pasek robimy półsłupkami z narzutem i doszywamy na linii spódniczka a tułów.









16 gru 2018

Jak zrobić bałwanka w sweterku - cz.4 tułów i rączki



W poprzednich częściach nauczyliśmy się robić główki, teraz kolej na naukę tułowia i rączek. 

Rączki:
1. magiczne kóło
2. 6 półslupków
3. 1 ps i 2 ps w 1 oczko = 9 oczek
4. bez zmian
5. zmieniamy kolor włóczki i zbieramy 1 oczko, robiąc 1 półsłupek przez 2 oczka, aby zwęzić rękawki = 8 oczek albo jak chcemy cieńsze to do 6 oczek
6-15. bez zmian 8 oczek lub 6 oczek.

Zostawiamy dłuższą nitkę do przyszycia raczki do tułowia.


Tułów:
zaczynamy jak kulę - schemat tutaj 
dodajemy oczek  w kuli tyle, jak duży tułów chcemy mieć. Tak samo część środkową o tej samej liczbie oczek robimy tak długo aż jego wielkość nam pasuje. Potem zwężamy zbierając oczka co 2 rządek czyli:
- 5 ps i 1 ps z 2 oczek
- tak samo
-4 ps i 1 ps z 2 oczek
- tak samo
-3 ps i 1 ps z 2 oczek
itd.

Główkę robiliśmy tutaj 
Jak zrobić szalik jest tutaj.

Robimy też kawałek paska z 1 rzędu oczek z narzutem i doszyjemy do czapeczki.
Wszystko zszywamy i ozdabiamy.






































Jak zrobić kotka, misia i króliczka - cz.3 różne uszka



Teraz nauczymy się robić różne uszka - szpiczaste kotka, okrągłe misia i wydłużone króliczka.
które doszywamy do kulki, którą nauczyliśmy się robić w cz.1 a której schemat jest tutaj.

Noski zwierzaczków możemy wyszyć na kulce, albo na doszytym nosku, który robimy tak jak pierwszych kilka rzędów kulki w zależności jaki duży chcemy nosek. Ja dla moich maluchów zrobiłam noski z 2 pierwszych rzędów kulki czyli:
1. magiczne kółko
2. 6 półsłupków
3. po 2 półsłupki w każde oczko = 12 oczek

Uszka misia:
1magiczne kółko
2. 6 półsłupków
3. 2 półsłupki w każde oczko = 12 oczek
4. 1 ps i 2 ps w 1 oczko = 18 oczek
5. tyle samo czyli 18 półsłupków
Uszka kotka:
1. magiczne kółko
2. 3 półsłupki
3. 2 półsłupki w każde oczko = 6 oczek
4. tyle samo czyli 6 półsłupków
5. 1 półsłupek i 2 półsłupki w 1 oczko = 9
6. tyle samo czyli 9



Uszka króliczka:
1. magiczne kółko
2. 6 półsłupków
3. 2 półsłupki w 1 oczko = 12 oczek
4- 8. 1 ps i 2 ps w 1 o = 18 oczek
9- 15. 1 ps i 2 o razem w 1 półsłupku = 12

Po zakończeniu elementów zostawiamy sobie dłuższą nitkę do ich przyszycia.




Chustka misia:
1. 1 oczko łańcuszka
2.  1 półsłupek
3. 2 półsłupki w 1 oczko = 3 oczka
4. 1 półsłupek, 2 półsłupki w 1 oczko, 1 półsłupek = 4
i tak równomiernie dodajemy  do uzyskania kształtu trójkąta. Doszywamy na rogach do zawiązania tasiemki zrobione z 1 rzędu oczek łańcuszka i 2 rzędu półsłupków z narzutem.



Kapelusz kotka:
1. magiczne kółko
2. 6 półsłupków
3. 2 półsłupki w każde oczko
4. 2 półsłupki w każde oczko od zewnętrznej strony
5 -14 tak samo, po 2 rzędach zmieniamy kolor
15. 1 półsłupek i 2 półsłupki w jedno oczko powtarzać
16. 2 ps i 2 ps w 1 o - powtarzać
17. 3 ps i 2 ps w 1 o - powt.



Kokarda króliczka:
1. 3 oczka łańcuszka
2. 8 półsłupków dookoła 3 oczek
3-10 bez zmian
Na środku zszywamy i dekorujemy perełką.


Rodzina zabawek na choinkę się powiększa. Oprócz dzisiejszych, na zdjęciu są maskotki z poprzedniej cz.1 - Jak zrobić Mikołajki i cz.2 Jak zrobić bałwanka i skrzata 


13 gru 2018

Jak zrobić bałwanka i skrzata - cz.2 kapelusz,czapeczka i szalik


Na tym samym schemacie kulki na jakim zrobiliśmy Mikołajki w poprzednim poście ( schemat tutaj) zrobimy np. bałwanka i skrzacika a także nauczymy się robić kapelusz, szalik i czapeczkę. Wszystkie zaokrąglone rzeczy zaczynamy robić tak samo czyli magiczne kółko, 6 półsłupków, w 2 rzędzie po dwa półsłupki w każde oczko, co nam daje 12 oczek i dalej dodajemy po 3 oczka w każdym rzędzie wg schematu.



Schemat kapelusza dla bałwanka - robimy tak jak  kulę.
1. kółko
2. 6 półsłupków
3. 2 półsłupki w każde oczko = 12 oczek
4. 1półsłupek i 2 półsłupki w 1 oczko - powtarzać
5. 2ps i 2ps w 1 o - powt.
6. 3ps i 3ps w 1 o - powt.
7. 4ps i 4 ps w1 o - powt.




Dalej przerabiamy półsłupkami 4 rzędy oczko w oczko.












Rondo kapelusika :
5 ps i 2ps w 1 o - powtarzać
6 ps i 2ps w 1 o - powt.
7 ps i 2ps w 1 o - powt.
8 ps i 2ps w 1 o - powt.







Szaliczek dla bałwanka:
Robimy łańcuszek tak długi, jaki chcemy mieć szalik. Przerabiamy półsłupkami z narzutem czyli narzucamy nitkę, wkłuwamy się w oczko łańcuszka i przerabiamy razem powstałe 3 oczka.
Tak przerabiamy 2 rzędy.








Frędzelki:
Nitkę składamy na pół i przeciągamy przy brzegu szalika. Przez powstałą pętelkę przeciągamy 4 nitki i skracamy.











Oto  bałwanek.









Czapeczka skrzata
1, magiczne kółko
2. 6 półsłupków i tyle samo przez 20 rzędów
21 rząd = 1 ps i 2 ps w 1 o = 9 oczek
22 i 23 rząd = 2 ps i 2 ps w 1 o powtarzać
23 i 24 rząd = 3 ps i 2 ps w 1 o powtarzać
W kolejnych 10 rzędach  robimy pomiędzy 2 ps w 1 oczku o 1 półsłupek więcej  czyli
4ps i 2 ps w 1 o powtarzać w rzędzie
5ps i 2 ps w 1 o itd





Nos skrzata
1. magiczne kółko
2.6 półsłupków
3.6 półslupków tak długo w rzędach, ja długi chcemy mieć nos.

Wyszywamy oczy i robimy brodę z nitek włóczki.






Niebieska czapeczka
od najszerszego miejsca kuli, robimy tyle samo oczek ok. 2 cm. Końcówkę  składamy   na cztery i zszywam. Doszywamy pomponik











Doszywamy szalik i bałwanek w zimowym ubranku gotowy.










9 gru 2018

Jak zrobić Mikołajka na szydełku- cz.1 schemat kuli



Na prostym schemacie robienia kuli, możemy wyczarować Mikołajki, a potem podarować je w prezencie albo powiesić na choince.Aby zrobić kulkę musimy w każdym rządku najpierw dodać po 6 oczek, potem robimy 6 rządków prosto po tyle samo oczek a na koniec odejmujemy 6 oczek  w każdym rzędzie. Schemat kuli jest niżej.



Zaczynamy od 2 oczek łańcuszka, które zamykamy w kółko. Osobom bardziej zaawansowanym polecam tzw" magiczne kółko"(schemat na końcu postu). Dalej robimy na tym kółku 6 półsłupków.
Aby kula się rozszerzała dodajemy w każdym rzędzie taką samą  ilość oczek wg schematu:
2 rząd - 2 półsłupki w jednym oczku powtarzać = 12 oczek
3 rz - 1 ps i 2 ps w jednym oczku powtarzać = 18
4 rz - 2 ps i 2 ps w 1 o powtarzać = 24
5 rz - 3 ps i 2 ps w 1 o powtarzać = 30
6 rz - 4 ps i 2 ps w 1 o powtarzać = 36 oczek
........
i tak dodajemy w zależności od tego jak dużą kulkę chcemy mieć. Mi najbardziej podoba się Mikołajek, kiedy rozszerzam do 6 rzędów.





Dalej robimy taką samą ilość oczek przez 3 rzędy i w 4 rzędzie zmieniamy włóczkę na kolorową. Przez kolejne 3 rzędy robimy taką samą ilość oczek kolorową włóczką.







Teraz zmniejszamy kulkę, przerabiając jeden półsłupek w 2 oczkach. Przeciągamy nitkę przez przednie nitki 2 oczek.


Jeśli rozszerzanie zakończyliśmy na 6 rzędzie , to zmniejszamy w odwrotnej kolejności:
13 rz - 4 ps i 1 ps z 2 oczek - powtarzać = 36
14 rz - 3 ps i 1 ps z 2 o - powtarzać = 30
15 rz - 2 ps i 1 ps z 2 o - powtarzać = 24




Jeszcze gdy otwór jest jeszcze w miarę duży wypychamy watą.
Teraz robimy taką samą ilość oczek z 2 cm czapeczki  i kończymy.










Pomponik - z kartonika wycinamy 2 kółka o średnicy 2 cm z otworem w środku. Ok 1.5 metra nitki składamy na czworo i owijamy kółka.











Na brzegu rozcinamy, i między 2 kartoniki wkładamy nitkę i mocno związujemy. Kiedy usuniemy kartoniki, pomponik gotowy.















Wyszywamy oczka albo robimy je z małych guziczków, 2 nitki czerwone na buźkę, nitka zawieszki i gotowe.