27 paź 2018

Bal Wszystkich Świętych


Wszystkich Świętych i Dzień Zmarłych (Zaduszny) to dwa różne święta. Groby odwiedzamy 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych, bo wierzymy i mamy nadzieję, że nasi bliscy są świętymi i są już blisko Boga w niebie.

Z kolei Dzień Zaduszny – 2 listopada to święto tych, którzy zmarli i są na dobrej drodze do nieba, którzy  przebywają teraz w czyśćcu.

Nieba nie można osiągnąć własnymi siłami, niezależnie jak dobrymi bylibyśmy ludźmi i ile dobrych uczynków zrobilibyśmy. Zbawienie dostaliśmy za darmo, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu to od Boga przyjmie.

Mamy moc pomocy duszom w Czyśćcu. Tam zmarły nie potrzebuje już nic więcej do szczęścia niż modlitwy.

To niezwykła moc odpustów przenosi dusze z Czyśćca do Nieba. Wystarczy abyśmy przyjęli Komunię św. nie byli przywiązani do żadnego grzechu, pomodlili się w intencjach papieskich - Ojcze nasz i Chwała Ojcu i np. w dniach 1-8 listopada odwiedzili cmentarz oraz ofiarowali ten odpust za duszę zmarłego.

Przez cały rok możemy zyskiwać odpusty (przy warunkach – Komunia św, nieprzywiązanie do grzechu i modlitwa w intencjach bliskich Papieżowi) kiedy np. w kościele odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego albo Różaniec,  albo jeśli w domu przez pół godziny poczytamy Pismo Święte. Także  za udział we mszy św. w Wielki Piątek czy w Drodze Krzyżowej i w procesji Bożego Ciała albo w 3 dniowych rekolekcjach.  Więcej wymienię na końcu postu.

Policzcie ilu duszom w ciągu roku można by pomóc, gdybyśmy wykorzystali tę naszą moc modlitwy.

Po co są odpusty, skoro Jezus przy spowiedzi odpuszcza nam grzechy?

Grzech pociąga za sobą WINĘ i KARĘ.
Wina dotyka nas - czujemy się winni, czujemy się źle.
Za karę mamy zamknięte niebo- kara wieczna i złość czy nienawiść skrzywdzonych ludzi- kara doczesna.

Bóg z miłością przy spowiedzi odpuszcza nam wszystko co może ze swej strony: winy nasze  i karę WIECZNĄ czyli przywraca nam z powrotem kontakt ze sobą.

 Ale zostaje jeszcze tzw. KARA DOCZESNA czyli szkoda drugiego człowieka. Jeśli zdołaliśmy tę szkodę  naprawić – to ok. Ale zazwyczaj się tego nie da ogarnąć, bo np. plotka rozchodzi się poza naszą kontrolą, albo złe wartości przekazywane są z pokolenia na pokolenie. I wtedy mamy do pomocy odpusty. To tak jakbyśmy wołali "Boże, mój grzech zaszkodził innym, sam nie mam możliwości dotrzeć do wszystkich, ale podejmę dodatkowy wysiłek i poczytam pół godziny Pismo Święte a Ty się resztą zajmij".

Czyściec to właśnie oczyszczanie duszy z nieodpokutowanej kary doczesnej, z tego co nie chcieliśmy lub nie byliśmy w stanie naprawić lub wynagrodzić drugiemu człowiekowi.

Dlatego odpust też możemy ofiarować za siebie i wtedy nasza dusza jest czysta jak łza. Warto co jakiś czas taki odpust dla siebie zrobić, cierpienia w czyśćcu będą mniejsze.

Odpustu nie możemy ofiarować za inne osoby żyjące, one muszą się tym zająć same. Możemy za siebie i dusze zmarłych.

Historycznie wspomnienie Wszystkich Świętych ma źródło w kulcie męczenników a papież Jan XI w roku 935 ustanowił osobne święto, wyznaczając je na dzień 1 listopada.

A opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon w roku 998 zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada.

Odpusty: tylko jeden dziennie
Warunki stałe – Przyjęcie Komunii św. oraz modlitwa w intencjach Papieża ( Ojcze nasz, Chwała Ojcu)

1.w domu

- czytanie pół godziny Pisma Świętego

- przyjęcie błogosławieństwa Urbi et Orbi przez radio lub telewizję

2. w kościele 

- odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego

- odmówienie Różańca

- Adoracja przez pół godziny

3. za udział w Mszy św.

- w Wielki Piątek (za adorację krzyża)

- w Wielką Sobotę (za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych)

- w Boże Ciało (za udział w procesji)

- w Nowy Rok i Zielone Świątki (za odmówienie „O stworzycielu Duchu Przyjdź”)

- w Sylwestra (za odmówienie „Ciebie Boga wysławiamy”)

- w każdy piątek Wielkiego Postu (za odmówienie „ Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”

- Droga Krzyżowa

- Gorzkie Żale raz w tygodniu

- w niedzielę Bożego Miłosierdzia ( za odmówienie „Jezu ufam Tobie)

- wizytacja kanoniczna Biskupa

- z okazji święceń kapłańskich( 25, 50, 60 lecie)

3. za odwiedzenie

- cmentarza w dniach 1-8 listopada

- kościoła parafialnego w dniu odpustu oraz 2 sierpnia w dniu Porcjunkuli

- Bazyliki Mniejszej raz w roku

4. za udział

- w pielgrzymce ze wspólnotą do jednej z 4 Bazylik w Rzymie

- w naukach misyjnych i zakończeniu ich.

- w rekolekcjach 3 dni 

" Jak pomóc duszom czyśćcowym" - s.Anna Czajkowska WDC i s.Irena Złotkowska WDC


A na koniec niesamowita modlitwa, która za jednym razem uwalnia 1000 dusz z czyśćca !!!
Można ją odmawiać kilkakrotnie w ciągu dnia.



7 paź 2018

2m. Szlakiem po Wenecji Północy - Bydgoszcz


Bydgoszczy, którą nazywają Wenecją Północy przecina 18 południk, ten sam co Sztokholm i Kapsztad. Wg legendy założyli ją dwaj bracia Byd i Gost. Nakręcono tu kilka odcinków "Czterej pancerni i pies" a w bydgoskiej Filharmonii występował Luciano Pavarotti.





Stary Rynek w Bydgoszczy wytyczony został w 1346, gdy król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Bydgoszcz otrzymała od króla szereg przywilejów, w tym prawo prowadzenia handlu spławnego oraz prawo bicia monety.



Przy Rynku jest  gotycka Fara - Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Zawiera dwa czczone i koronowane wizerunki maryjne: obraz Matki Bożej Pięknej Miłości (1467) w ołtarzu głównym oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej (1700) w ołtarzu nawy północnej.
Wieża dzwonnicy mieści dzwony pochodzące z Kamieńca Podolskiego: pierwszy z 1641, opisany w powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”, bijący na alarm podczas oblężenia tureckiego w 1672 , drugi dzwon jest z roku 1737 .




Na ulicy Długiej przy Rynku  jest Aleja Autografów. Pierwszy autograf został wmurowany w 2007. Bydgoskie Autografy to forma uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla  miasta. Jest tu wśród innych,  podpis Lecha Wałęsy, Jerzego Hoffmana, Ireny Santor czy Zbigniewa Bońka





Muzeum Mydła i Historii Brudu  to prywatne muzeum  prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz historię produkcji i używania mydła. Zwiedzanie jest z przewodnikiem, trwa ok. godziny i w trakcie są warsztaty gdzie każdy wyprodukuje kawałek swojego mydełka.









Wyspa Młyńska - zielona enklawa w sercu miasta, aleje starych drzew, place zabaw. Jest tu port, kilka muzeów i dużo urokliwych mostków.










Zbiory Archeologiczne znajdują się w Białym Spichrzu, natomiast w Czerwonym Spichrzu mieści się obecnie Galeria Sztuki Nowoczesnej. Pięknie zaadaptowany został spichrz ziarna workowanego z połowy XIX wieku w budynku przy ul. Mennica 1 na stylową „Karczmę Młyńską".



Centralną część bydgoskiej Wyspy Młyńskiej zajmuje kompleks młyński z lat 1848-1849, czyli potężne Młyny Rothera. Historia młynów Rothera sięga I połowy XIX wieku. W tle monumentalny budynek Opera Nova.


Malowniczy żółty budynek na Wyspie Młyńskiej, znajdujący się naprzeciwko Mynów Rothera, to tzw. Dom Leona Wyczółkowskiego, w którym można podziwiać obrazy i  grafiki. Budynek powstał w latach 1899-1902 jako obiekt mieszkalny dla członków zarządu Młynów Rothera.










Opera Nova to trzy kamienne kręgi, które budowano 30 lat. Teraz jest jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce.













Na ulicy Grodzkiej 7, 9, 11 stoją zabytkowe zbożowe spichrze konstrukcji szachulcowej z lat 1793-1800, pod numerem 7 stoi spichlerz tzw. holenderski. Bydgoszcz za czasów świetności była jak jeden wielki port przeładunkowy.





Za spichrzami widoczny z pięknego mostu - Przechodzący przez rzekę – balansująca rzeźba zawieszona na linie nad rzeką Brdą.  Twarz "Przechodzącego przez rzekę" ma rysy syna artysty.  Powstała dla upamiętnienie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Rzeźbę łączy się powszechnie z bydgoskim posągiem „Łuczniczki”. Młody mężczyzna reprezentuje adoratora pięknej „Łuczniczki”, przenoszącego strzałę wypuszczoną przez spiżową piękność na drugi brzeg rzeki




Łuczniczka  w parku Jana Kochanowskiego jest jedną z najstarszych zachowanych rzeźb w mieście. Budziła wiele kontrowersji. Przeciwniczką rzeźby była mieszkająca w Bydgoszczy latach 20 aktorka filmowa Pola Negri  a w czasie procesji figurę zasłaniano.









Zabytkowy  tramwaj  z 1896 w Bydgoszczy stoi przy rynku na pozostałości starych szyn tramwajowych. Jeżdził do 1960. Latem pełni funkcję punktu informacji turystycznej
                                                 




                   



Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo to monumentalna budowla zaprojektowana na wzór Panteonu. Została wzniesiona między 1925 a 1939, to największa świątynia w Bydgoszczy. Kopuła bazyliki ma 40 m średnicy. Warto zwrócić uwagę na drzwi frontowe zwane "drzwiami błogosławieństw".
                                                         





                                                Pozostałe zdjęcia z wycieczki

                                                              Muzeum mydła i brudu
                                                            kopuła w Bazylice
                                                            fontanna przy rynku
                                                                   Rynek w Bydgoszczy
                                                               Ratusz w Bydgoszczy
                                                                 Bulwary nad Brdą
                                                            Karczma na wyspie młyńskiej

                                               
                                                    potok przy przystani na wyspie młyńskiej


                                                               sklepienie w farze
                                                        obraz łaskami słynący w farze